راهنمای انتخاب دامنه

نحوه انتخاب نام دامنه

یکی از بزرگترین و مهم ترین سوالاتی که می تواند در محبوبیت و کسب درآمد یک وب سایت موثر باشد، انتخاب نام دامنه یا همان نام دامین مناسب می باشد که شاید در ابتدای هر پروژه ای کمی عجولانه انجام شود و در انتخاب آن نکات مهم را رعایت نکرده باشید که طبیعتا می تواند در عدم پیشرفت وب سایت شما دخیل باشد.

نام دامنه چیست ؟

همان گونه که تا این قسمت برخی توضیحات در مورد دامنه یا دامین داده شده است، میزان اهمیت آنرا در کسب و کار اینترنتی متوجه شده اید. بطور کلی انتخاب نام دامنه مناسب، اولین قدمی است که شما باید برای آغاز و شروع کسب و کار اینترنتی خود انجام دهید و بعد از انجام این اقدام، شما به این نام در دنیای وب شناخته خواهید شد. از این رو برای ثبت نام دامنه از طریق پارس پک اقدام نمائید.

از این رو در حین انتخاب نام دامنه مناسب باید دقت کافی کنید و جای نگرانی هم نیست چرا که تغییر نام دامنه ممکن خواهد بود. بنابراین بهترین نام دامنه می تواند در محبوبیت و حتی کسب و کار شما بسیار موثر واقع شود که در ادامه این مطلب از سایت پارس پک اصول انتخاب نام دامنه مناسب را به شما آموزش خواهیم داد. همراه ما باشید.

نکات مهم در انتخاب نام دامنه

برای اینکه نام مناسب برای دامین خود انتخاب کنیم نیازمند پیش شرط هایی هستیم، این شروط به ما کمک میکنند تا از لحاظ برندینگ و سئو نسبت به رقبا پیشی بگیریم

1- تایپ آسان نام دامنه

نکته ای که بسیار تاثیرگذار است و متاسفانه توسط مدیران وب سایت ها جدی گرفته نمی شود، انتخاب نام دامنه مناسبی است که تایپ آن آسان باشد و کاربر بتواند آنرا به راحتی تایپ و جستجو کند. با این حال نکته کلیدی که می تواند در کسب و کار و موقعیت شما در میان وب سایت های دیگر موثر واقع شود، انتخاب نام دامنه مناسب است که می توانید با ایده خلاقانه نسبت به کسب و کار خود اقدام کنید.

2- کوتاه یا بلند بودن نام دامنه

از مهم ترین سوالاتی که در رشد کسب و کار اینترنتی و یا حتی برندینگ شما می تواند موثر واقع شود، تعداد حروف به کار گیری شده دامنه است! برخی از مدیران وب سایت ها سعی بر گنجاندن چندین حرف به عنوان نام دامنه هستند که این کاملا اشتباه می باشد! جالب است بدانید هر چقدر نام دامنه شما کوتاه باشد، یوزر می تواند راحت تر اقدام به جستجو نماید.

3- استفاده از کلمه کلیدی مناسب

نکته ای که حتما باید در انتخاب نام دامنه مناسب به آن توجه کنید، این است که کمی بیشتر با خودتان صادق باشید! منظور این هست که هدف اصلی شما از ایجاد نام دامنه چیست؟ برای آشنایی با این سوال می توان به این سوال اشاره کرد که قطعا می تواند هدف ما از گزینه را به شما اعلام کند. اگر شما در زمینه نصب و تعمیر درب های شیشه ای فعالیت دارید، می توانید دامنه " Glassrepair.com " را انتخاب کنید.

با این مثال یقینا منظور ما را متوجه شده اید و لازم به ذکر است که موتورهای جستجو گوگل شما را با انتخاب این نام Domain و همچنین مطالب مرتبطی که در وب سایت خود پابلیش می کنید، به عنوان یک مرجع در این زمینه خواهد شناخت و مشتری شما حس بهتری نسبت به وب سایتی که وارد آن شده است پیدا خواهد کرد.

4- منطقه جغرافیایی در انتخاب نام دامنه

اگر تجارت شما متعلق به یک کشور است، برای اینکه بتوانید در میان برندهای دیگر محبوبیت بیشتری کسب کنید، می توانید پسوند دامنه را مطابق با منطقه جغرافیاییخود انتخاب کنید که این می تواند در سئو سایت شما موثر واقع شود. برای مثال اگر شما در داخل کشور ایران Glassrepair.ir بهترین دامنه انتخابی شما خواهد بود.

5- استفاده از اعداد و حروف اضافه در نام دامنه

برای متوجه شدن این موضوع ما می خواهیم شما خودتان را به عنوان یک یوزر قرار دهید که بعد از شنیدن نام وب سایت شما که در آن عدد بکار رفته است، می خواهد آنرا در موتور جستجو گوگل جستجو کند! قطعا امکان بروز برخی مشکلات وجود خواهد داشت. برای مثال اگر در نام دامنه از عدد 5 استفاده کرده باشید، برای کاربر سوال خواهد شد که 5 یا Five را جتسجو کند و این می تواند باعث عدم جذابیت پایه سایت شما برای او باشد.

همچنین توصیه می شود از نقطه یا خط تیره " - " در نام دامنه استفاده نکنید چرا که می تواند همانند بالا برای کاربر مشکل ساز شود و سئو سایت شما کمی آسیب ببیند. بنابراین تا حد امکان این نکته را مد نظر خود قرار دهید.

6- به یاد ماندنی باشید!

تا امروز میلیون ها نام دامنه در زمینه های مختلفی ثبت شده اند که طبیعتا دامین هایی که نام جذاب، کوتاه، مفهومی و متناسب با محتوای داخل آن بکار رفته است، به یاد ماندنی تر خواهند بود و سعی کنید نام وب سایت خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید تا به مرور در میان سایر کاربران شناخته شود و این گونه شما تبدیل به یک فرد به یاد ماندنی خواهید شد.

7- تحقیق کنید

بعد از انتخاب نام دامنه، از خرید آن دست نگه دارید! شما ابتدا باید در مورد آن تحقیق کنید! اما این تحقیق به چه منظور می باشد؟ برای پاسخ به این سوال می توان به این نکته اشاره کرد که شاید شخصی یا کمپانی ای قبل از شما دامنه مدنظر شما را با نگارشی دیگر خریداری کرده باشد و ادعای مالکیت آنرا به راحتی داشته باشد. از این رو خرید دامنه مشابه با دامنه قدیمی ثبت شده غیر قانونی است و ممکن است بسته شود و زحمات شما بی پاسخ بماند.

8- پسوند مناسب دامنه

پسوند  Domain شما می تواند عاملی موثر بر زمینه فعالیت شما برای کاربر باشد که قطعا باید آنرا رعایت کنید. پسوندها متناسب با زمینه های مختلف تعریف شده اند که یقینا در شناخته شدن شما موثر خواهد بود. برای مثال اگر شما یک کمپانی هستید، می بایست از پسوند co. استفاده کنید.

9- برند خود را بسازید و مراقب آن باشید!

برای محافظت از برند خود می توانید دامنه های مختلف را حتی با غلط های تایپی که ممکن است کاربر دچار آن شود را خریداری کنید. این اقدام شما بسیار هوشمندانه خواهد بود چرا که رقبا قادر به دخل و تصرف برند شما نخواهند بود و با تایپ اشتباه می توانند به وب سایت شما وارد شوند.

10- در خرید نام دامنه سریع اقدام کنید

روزانه تعداد دامنه های بسیار زیادی با پسوندهای مختلف توسط کاربران مختلف خریداری می شوند که این تبدیل به یک چالش بزرگ در این زمینه باشد. به همین دلیل توصیه می شود بعد از انتخاب نام دامنه مناسب آنرا فورا انتخاب و خریداری کنید.

سوالات متداول

نکات مهم برای انتخاب صحیح و مناسب دامنه چیست؟

تایپ آسان نام دامنه ، استفاده از کلمه کلیدی مناسب ، استفاده از اعداد و حروف اضافه در نام دامنه ، پسوند مناسب دامنه و موارد دیگر.

برای محافظت از دامنه و برند خود چه کنیم؟

برای محافظت از دامنه و برند خود میتوانید دامنه های مختلف شبیه به دامنه اصلی را حتی با غلط های تایپی خریداری کنید تا رقبا قادر به دخل و تصور برند شما نباشند.این اقدام ، اقدامی کارآمد و بسیار هوشمندانه میباشد.

دامنه ی کوتاه بهتر است یا دامنه ی بلند؟

استفاده از حروف و کلمات اضافی برای طولانی کردن دامنه کاری کاملا اشتباه است،بلکه در بیشتر موارد استفاده از دامنه ای کوتاه باعث ماندن در ذهن کاربران میشود.
 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  دامنه چیست ؟

  دامنه ( Domain ) همان آدرسی هست که شما با وارد کردن آن در مرورگرتان وارد یک سایت می شوید مثلا: www.google.com اجازه دهید دامنه را به زبان ساده تر توضی...

  دامنه us آمریکا

  دامنه us، یا آمریکا اگر بخواهیم به صورت ساده به تعریف دامنه بپردازیم، دامنه نام وب سایت شما است که به صورت انحصاری متعلق به شما می باشد؛ اما به طور کل...

  دامنه کشور ها

  نام دامنه در زمینه های مختلف شبکه، برای نامگذاری و آدرس دهی استفاده می شود. یک دومین منبع پروتکل اینترنت ( IP ) یا نام دامنه شبکه را نشان می دهد. نام ...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2021 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.