هاست چیست؟

سرویس هاست چیست؟

هاست فضایی اینترنتی و قسمتی از یک سرور است. اگر به دنبال راه‌اندازی وب‌سایت باشید کلمات هاست و دامنه زیاد را زیاد می‌شنوید. آیا می‌دانید تمامی اطلاعات سایت‌ها که هنگام جستجوی آدرس اینترنتی آن‌ها برای ما نمایش داده می‌شود کجا قرار می‌گیرد؟

یک سایت فروش لباس را در نظر بگیرید که 1000 محصول با تصاویر و ویدیوهای مختلف دارد تا کاربران با دیدن آنها تصمیم خود را برای خرید بگیرند، همانطور که برای نمایش لباس‌ها در ویترین فروشگاه‌های فیزیکی به یک مکان با متراژ و مکان مشخص متناسب با فضای کاری نیاز است برای ایجاد یک کسب‌وکار در فضای اینترنت نیز چنین موردی وجود دارد.

یعنی برای اینکه بتوانید اطلاعات مورد نظر خود از تصاویر و ویدیوها گرفته تا کل دیتابیس و … را نگهداری کنید به یک میزبان همیشه روشن نیاز دارید تا همیشه آماده نمایش اطلاعات سایت شما به مخاطبان باشد. این فضا را می‌توان هاست معرفی کرد.

در این مقاله از بلاگ پارس پک، درباره انواع هاست‌، سیستم‌عامل‌ها، کنترل‌پنل‌ها و موقعیت جغرافیایی آن به‌طور مفصل صحبت می‌کنیم. در پایان و بعد از آشنایی کامل با هاست و مزایا و معایبش، می‌توانید هاست متناسب با نیازهایتان را انتخاب کنید.

دنیای مجازی اینترنت و هاست

درک دنیای اینترنت و وب بسیار ساده است. با مثال یک شهر شروع می‌کنیم که بهترین و ملموس‌ترین مثال است. اگر فیلم ماتریکس را دیده باشید، به‌راحتی این مثال را درک می‌کنید. دنیای اینترنت و دنیای واقعی بسیار شبیه هم هستند، فقط با این تفاوت که در دنیای اینترنت همه‌چیز مجازی است.

خرید هاست ابری

Host چیست؟

در دنیای واقعی، به مسکن، ارتباطات، امنیت و... نیاز دارید که در دنیای مجازی وب و اینترنت نیز دقیقاً به همه این‌ها احتیاج خواهید داشت. اگر فروشنده باشید، در دنیای واقعی به مغازه یا مکانی برای ارائه و فروش محصولاتتان نیاز دارید. در دنیای مجازی نیز، باید مکانی برای فروش و ارائه محصولاتتان داشته باشید. در دنیای مجازی، این مکان «هاست» (Host) نامیده می‌شود. هاست معرف فضایی مشخص و تعریف‌شده در دنیای مجازی است و مانند مکان فیزیکی در دنیای واقعی، آدرسی معتبر و شناخته‌شده دارد.

سرور میزبان چیست؟

مکان فیزیکی و ملموس هاست در سرور ( یک کامپیوتر قدرتمند) مانند فایل یا برنامه در آن سیستم کامپیوتری قرار دارد. این سرور ارائه‌دهنده خدمات وب در اینترنت است که خودِ این سرور نیز ممکن است عضوی از شبکه‌ای بزرگ‌تر مانند کلاستر یا فضای ابری باشد. برای تعریف دقیق سرور می‌توان آن را یک کامپیوتر پرقدرت همیشه روشن معرفی کرد که منابع مختلفی از جمله RAM ،CPU، و … را به‌عنوان هاست (میزبانی) در اختیار دارندگان سایت قرار می‌دهد.

نقد و بررسی سرویس هاست نامحدود و نکات مهم مربوط به خرید آن را در مقاله‌ی زیر بخوانید.

هاست نامحدود چیست؟

سرور ارائه‌دهنده خدمات وب چیست؟

سرور‌ها ابزار خاصی نیستند و شما هم می‌توانید سیستم شخصی‌تان در خانه را به سیستم ارائه‌دهنده خدمات وب در اینترنت تبدیل کنید؛ به‌طوری‌که هر‌کسی در اینترنت بتواند از سیستم شما و اطلاعات داخل آن استفاده کند. مسلماً سیستم شخصی شما پاسخ‌گوی چنین خدمات و تعداد کاربران زیادی نخواهد بود و شبکه و پهنای باند اینترنتتان نیز برای این کار کافی نیست؛ پس برای ارائه خدمات وب، از سیستم‌های بسیار قوی استفاده می‌شود که به آن‌ها «سرور» (Server) می‌گویند.

این سرور‌ها سخت‌افزار قدرتمند و شبکه و پهنای باند اینترنت گسترده‌ای دارند و از شرایط و مکان نگه‌داری خاصی بهره می‌برند و هم‌زمان از وب‌سایت‌های بسیار زیادی میزبانی می‌کنند. وب‌سایت شما نیز در قالب اطلاعاتی در این سرور نگه‌داری می‌شود و همه افراد در اینترنت می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

وب‌سرور چیست؟

وب‌سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

سرور و هاست چه تفاوتی دارند؟

سرور یک کامپیوتر پرقدرت است که هاست بخشی از آن است. در واقع سرور فضای خود را به چندین قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را در اختیار یک مشتری (صاحب سایت) قرار می‌دهد. بنابراین با خرید هاست، بخش کوچکی از این سرور به شما تعلق می‌گیرد. یک سرور به‌صورت تقریبی از 1 تا 500 سایت را می‌تواند میزبانی کند و به‌نوعی این تعداد با گرفتن میزبانی سرور به منابع محدودی از آن دسترسی خواهند داشت.

برای مثال، اگر سرور را یک ساختمان در نظر بگیرید هاست تعداد هر واحد در آن ساختمان خواهد بود. مثلاً یک ساختمان با 500 واحد مثال عینی از تعریف هاست و سرور است.

هاست اشتراکی چیست؟

سرور‌هایی که وب‌سایت شما روی آن قرار می‌گیرد، «سرور میزبان» نامیده می‌شود و به فضایی که در این سرور به اطلاعات و وب‌سایتتان داده می‌شود، «هاست» می‌گویند. سروری که فضای هاست شما روی آن قرار دارد، بنا به توان سخت‌افزاری آن سرور، هاست‌های زیادی روی آن جای می‌گیرد. این یعنی فضای سرور بین افراد و هاست‌های زیادی به‌اشتراک گذاشته شده است؛ به‌همین‌دلیل، به آن «هاست اشتراکی» (Shared Host) می‌گوییم. پس اگر بخواهیم هاست را به‌اختصار تعریف کنیم، باید بگوییم که هاست فضای ذخیره‌سازی کوچکی از سرور میزبان ارائه‌دهنده خدمات وب است که وب‌سایت و اطلاعاتتان روی آن بارگذاری شده است. وب‌سایت‌ها برای محاسبات از منابع سخت‌افزاری سرور میزبان و برای ارائه در اینترنت از منابع شبکه و پهنای باند آن استفاده می‌کنند.

هاست پربازدید چیست و چطور می‌توانیم آن را تهیه کنیم؟ در مقاله‌ی زیر راهنمای خرید هاست پربازدید را بخوانید.

خرید بهترین هاست پربازدید

نام دامنه (Domain Name) چیست؟

اگر به تعریف هاست در قسمت قبل دقت کرده باشید، گفتیم که هر هاست آدرسی مشخص و شناخته‌شده در دنیای اینترنت دارد. آدرس هاست شما همان آدرس سرور میزبان است که در اینترنت شناخته شده است. همچنین، بیان کردیم که روی آن سرور هاست‌های زیادی وجود دارد؛ پس چطور به آدرس هاست شما می‌رسیم؟ پاسخ نامی غیرتکراری در دنیای اینترنت است که مراکز معتبر آن را ثبت می‌کنند. به این نام «نام دامنه» (Domain Name) گفته می‌شود.

برای داشتن فضا یا مکان در دنیای اینترنت، باید نام دامنه شناخته‌شده داشته باشید. این نام دامنه در تمام دنیا کنترل‌شده و غیرتکراری است؛ پس باید مراکز جهانی و معتبر آن را کنترل کنند. درنتیجه، تهیه نام دامنه نیز رایگان نخواهد بود و باید مبلغی را برای آن پرداخت کنید. ناگفته نماند نام دامنه بیشتر به‌صورت یک‌ تا پنج‌ساله ارائه می‌شود.

نام دامنه چیست

نام دامنه یا آدرس کسب‌وکارهای اینترنتی یعنی چه؟

پسوند دامنه

نام‌های دامنه پسوند‌ها و دسته‌بندی‌های خاصی دارند که اصولاً به‌صورت مشاغل و کشور‌ها دسته‌بندی می‌شوند. برای مثال، دامنه‌هایی با پسوند com. معرف Communication و برای نام‌های تجاری یا دامنه‌هایی با پسوند ir. معرف دامنه‌های مربوط به کشور ایران و دامنه‌هایی با پسوند org. معرف Organization و مربوط به فعالیت‌های سازمانی هستند.

برای تهیه نام دامنه با پسوند‌های مختلف، باید به نماینده‌ها و فروشنده‌های معتبر و خاص آن مراجعه کنید. به‌عنوان مثال، برای تهیه نام دامنه ایران (ir.) باید ازطریق وب‌سایت nic.ir اقدام کنید. دقت کنید که هم برای برخی از نام‌ها و هم برای برخی از پسوند‌ها باید مجوز‌های خاصی را داشته باشید؛ بنابراین، قبل از خرید باید قوانین مربوط به هر پسوند نام دامنه را مطالعه کنید.

آدرس سرور (DNS) چیست؟

درادامه تعریف هاست و نام دامنه، گفتیم که هر هاست آدرسی مشخص دارد و به آدرس سروری اشاره می‌کند که در دنیای اینترنت مشخص شده است‌. خود این آدرس نیز می‌تواند با یک نام در اینترنت مشخص شود. پس «آدرس نام سرور» (DNS) آدرس سرور میزبان ارائه‌دهنده خدمات وب در اینترنت است که به آدرس IP معتبر اینترنتی متصل است. برای نمونه، آدرس‌ها به این صورت هستند: ns1.parspack.com 192.168.1.1.‌ مقدار عددی آدرس IP اینترنتی سرور و مقدار نام آورده‌شده نامی است که به آدرس اشاره می‌کند.

فرقی بین مقدار عددی و مقدار نام آدرس گفته‌شده نیست. در دنیای مجازی، همه‌چیز به‌صورت عددی است و همیشه نام‌ها برای راحتی در استفاده هستند. درنهایت، تمامی نام‌ها به آدرس‌های عددی ترجمه و تبدیل می‌شوند و غالباً نیز یک آدرس‌ نام دراختیارتان قرار داده می‌شود.

وظیفه dns چیست؟

DNS یا آدرس نام سرور چه کاری انجام می‌دهد؟

چطور هاست مناسب را تهیه کنیم؟

باتوجه‌به مطالب گفته‌شده، برای داشتن فضا و هاست در اینترنت، باید سه گزینه زیر را تهیه کنید :

 • تهیه هاست در اینترنت
 • تهیه نام دامنه
 • تنظیم نام‌های آدرس هاست یا آدرس‌های DNS در نام دامنه

برای اینکه هاست و فضایی شناخته‌شده در اینترنت داشته باشید، ابتدا باید نام دامنه و سپس با آن، فضای اینترنتی یا هاست تهیه ‌کنید؛ چون حین خرید و تهیه دامنه به یک نام دامنه نیاز دارید و مراحل خرید را بدون نام دامنه نمی‌توانید تکمیل کنید. بعد از اینکه هاست را در اینترنت تهیه کردید، شرکت خدمات‌دهنده فضای هاست نام یا آدرس‌های DNS مربوط به سرور میزبانی را برایتان ارسال می‌کند که باید آن آدرس را در قسمت مربوط به آدرس‌های DNS نام دامنه وارد کنید.

خرید هاست
نکات مهم برای خرید هاست مناسب

انواع هاست

اگر به قسمت تعریف هاست دقت کنید، مثالی زدیم و گفتیم که دنیای واقعی مانند دنیای مجازی است. درواقع، این فقط مثال نیست و حقیقتی است که با پیشرفت تکنولوژی و دانش IT هر‌روز به آن نزدیک‌تر می‌شود. در دنیای واقعی، به فضایی مانند شرکت، دفتر، مغازه یا هر نوع مکانی برای ارائه محصولات یا خدماتتان نیاز دارید.

در دنیای واقعی، هر فرد، شرکت، سازمان یا اشخاص حقوقی به شکل‌های مختلفی فعالیت می‌کنند. برای مثال، ممکن است که آموزشگاه، فروشگاه، شرکت خدماتی، شرکت بازرگانی، مؤسسه تصویری و... داشته باشید. مسلماً برای همه این‌ها، تهیه فضای یکسان کار مناسبی نیست. به‌عنوان نمونه، فضای شرکت خدماتی برای آموزشگاه یا فضای فروشگاه برای مؤسسه تصویری مناسب نیست؛ پس همان‌طورکه در دنیای واقعی برای هر نوع فعالیتی به فضا و مکان مناسبی احتیاج دارید، در دنیای مجازی نیز به فضا و هاست مناسب نیازمندید.

هاست‌ها بنابر نیاز‌های مختلف و توان سخت‌افزاری سرور میزبان به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و هنگام تهیه هاست، باید به نوع فعالیت و نیازتان دقت کنید. بر‌همین‌اساس، هاست‌های مختلفی با ویژگی‌های متفاوت برای اهداف گوناگون ایجاد شده‌اند. درادامه، انواع هاست را معرفی می‌کنیم.

خرید انواع هاست

چند نوع هاست وجود دارد؟

1. هاست ویندوز

اگر وب‌سایت شما با تکنولوژی برنامه‌نویسی ویندوز طراحی شده باشد، باید هاست‌هایی تهیه کنید که سیستم‌عامل سرور میزبان و پنل کاربری آن برمبنای ویندوز باشند یا از تکنولوژی‌های ویندوز پشتیبانی کنند. این وب‌سایت‌ها عمدتاً با زبان برنامه‌نویسی ASP و بانک اطلاعاتی SQL Server طراحی شده‌اند. معروف‌ترین و تنها کنترل‌پنل ویندوز پلسک (Plesk) است.

2. هاست لینوکس 

اگر وب‌سایتتان با تکنولوژی‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی مبتنی‌بر لینوکسی طراحی شده باشد، از هاست‌های لینوکسی با کنترل‌پنل‌های لینوکسی باید استفاده کنید. هاست‌ لینوکس از زبان برنامه‌نویسی PHP پشتیبانی می‌کند و کنترل‌پنل‌های مربوط به آن cPanel و DirectAdmin هستند؛ البته گاهی می‌توان از پلسک نیز استفاده کرد.

هاست لینوکس و ویندوز چه تفاوتی با هم دارند؟ هر کدام چه کاربردهایی دارند؟ در مقاله‌ی زیر بخوانید.

هاست لینوکس بهتر است یا ویندوز؟

3. هاست وردپرس

هاست وردپرس سرویسی است که منابع آن برای وردپرس بهینه و به‌صورت پیش‌فرض CMS وردپرس روی آن نصب شده است. درمجموع، هاست وردپرس تفاوت زیادی با هاست‌های عادی ندارد.

هاست وردپرس چه ویژگی‌هایی دارد و چطور می‌توان آن را تهیه کرد؟ بهترین هاست وردپرس چه قیمتی دارد؟

هاست وردپرس چیست؟

4. هاست لاراول

لاراول (Laravel) چهارچوب یا فریم‌ورکی برای زبان برنامه‌نویسی PHP محسوب می‌شود که امروزه، بسیار محبوب و پرکاربرد شده است. برای استفاده از این هاست، به منابع و دسترسی‌های خاصی مانند SSH نیاز دارید و هاست لاراول برای استفاده از آن‌ها بهینه شده‌ است.

5. هاست رایگان

هاست‌های رایگان همان هاست‌های عادی با منابع محدود‌تر و کمتر هستند که به‌دلایل مختلف مانند تبلیغات و آزمایش و بررسی اولیه و گسترش دانش به‌رایگان ارائه می‌شوند.

6. هاست دانلود

هاست‌هایی هستند که ترافیک زیاد و پهنای باند گسترده‌ای برای حجم فراوان دانلود دارند. بیشترِ این نوع هاست‌ها از فضای ذخیره‌سازی درخورتوجهی برای ذخیره اطلاعات بهره می‌برند. همان‌طورکه از نام هاست دانلودی پیداست، برای وب‌سایت‌هایی مناسب است که کاربران زیادی فایل‌های آن را دانلود می‌کنند.

7. هاست نامحدود

هاست‌هایی هستند که یا فضای ذخیره‌سازی نامحدود یا ترافیک نامحدود دارند و شاید هر دو را به‌صورت نامحدود ارائه می‌کنند. سرور میزبانی این گونه هاست‌ها عمدتاً روی فضای ابری هستند.

8. هاست ابری

هاست‌های ابری هاست‌هایی هستند که سرور میزبان آن‌ها روی فضای ابری قرار دارد. در فضای ابری، توان سخت‌افزاری چندین سرور به‌صورت یکپارچه و متمرکز استفاده می‌شود و فضای هاست شما روی منابع سرور‌ها به‌صورت شناور قرار دارد.

9. هاست خوشه‌ای

خوشه ترجمه واژه کلاستر (Cluster) است. برای استفاده بهینه از سرور‌ها، آن‌ها را به یکدیگر متصل و به‌صورت متمرکز از فضای سخت‌افزاری سرور‌ها استفاده می‌کنند. ازلحاظ مفهومی شبیه به کلاستر است؛ ولی در‌عمل تفاوت زیادی دارد. فضای هاست شما نیز روی مجموعه کلاستری از سرور‌ها قرار دارد.

10. هاست پرسرعت

هاست‌هایی هستند که ازلحاظ منابع سخت‌افزاری مانند رم و سی‌پی‌یو و هارد بسیار سریع‌اند و ترافیک چشمگیر و پهنای باند گسترده‌ای نیز دارند.

11. نمایندگی هاست

هاست نمایندگی برخی از دسترسی‌های مدیر وب‌سایت با منابع بیشتر را دارد که کاربر می‌تواند چندین هاست با منابع جداگانه روی آن راه‌اندازی کند. این نوع هاست برای دو گروه مناسب است‌: یکی طراحان و برنامه‌نویسان وب‌سایت‌ها که وب‌سایت‌های زیادی را راه‌اندازی می‌کنند و دیگری فروشندگان جزء که به‌نوعی فروشنده شرکت هاستینگ محسوب می‌شوند.

قبل از خرید هاست، باید به تعداد کاربرانی دقت کنید که از وب‌سایتتان بازدید می‌کنند و واردش می‌شوند و در آن فعالیت می‌کنند. برای وب‌سایت‌هایی با کاربران فراوان مانند وب‌سایت‌های فروشگاه الکترونیکی، باید هاستی با هارد و رم و سی‌پی‌یو درخورتوجه تهیه کنید. برای مثال، اگر در وب‌سایت شما فیلم‌های زیادی نمایش داده می‌شود، هاستی با فضای ذخیره‌سازی بسیار زیاد برای ذخیره فیلم‌ها باید داشته باشید.

شایان ذکر است به‌ازای کاربران نیز به پهنای باند و ترافیک فراوان برای نمایش فیلم‌ها نیاز دارید. درصورت داشتن آموزشگاه الکترونیک، پهنای باند و ترافیک بسیار زیاد برای ارتباط با کاربرانتان باید داشته باشید؛ البته برای آموزشگاه‌های الکترونیک پیشنهاد می‌کنیم که از سرور مجازی (VPS) یا سرور اختصاصی (Dedicated Server) استفاده کنید.

برای یهیود رتبه در گوگل کدام هاست را انتخاب کنیم؟ در مقاله زیر بخوانید.

هاست سئو چیست؟
انواع هاست
ویندوز       هاست با سیستم‌عامل و پنل کاربری مبتنی‌بر ویندوز کنترل پنل پلسک زبان برنامه‌نویسی ASP و بانک اطلاعاتی SQL Server
لینوکس       هاست با سیستم‌عامل و پنل کاربری مبتنی‌بر لینوکس کنترل پنل دایرکت ادمین و سی‌پنل زبان برنامه‌نویسی PHP
وردپرس       منابع آن برای وردپرس بهینه شده است
لاراول       مناسب برای زبان برنامه‌نویسی PHP الزارم برای دسترسی به SSH دارد.
رایگان هاست‌های عادی با منابع محدود و کم
دانلود هاست‌های با ترافیک، فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند فراوان
نامحدود میزبانی با فضای ذخیره‌سازی و ترافیک نامحدود
ابری روی فضای ابری با بهره‌مندی از چندین سرور برای افزونگی داده‌ها
خوشه‌ای فضای هاست روی مجموعه کلاستری از سرورها قرار داد.
پرسرعت منابع رم، سی‌پی‌یو، پهنای باند و ترافیک بالایی دارند.
نمایندگی امکان راه‌اندازی چندین هاست با منابع جداگانه

کنترل‌پنل هاست چیست و مدیریت هاست چگونه است؟

همان‌طورکه اشاره کردیم، هاست قسمتی از سرور میزبان ارائه‌دهنده خدمات وب است که روی آن هاست‌های دیگری نیز قرار دارند. بعد از تهیه هاست، باید وب‌سایت و فایل‌ها و اطلاعات خود را در فضای هاست قرار دهید. پس برای این کار، باید به هاست خود برای انتقال فایل دسترسی داشته باشید و بتوانید آن‌ها را مدیریت کنید. همچنین، ممکن است بخواهید ویژگی‌های خاصی را در هاستتان فعال کنید یا تغییر دهید؛ مثلاً تنظیم SSL و تبدیل وب‌سایت به HTTPS، ایجاد یا حذف صندوق پست الکترونیک (Email)، ایجاد و مدیریت زیردامنه، ایجاد و تنظیم دسترسی‌های FTP برای انتقال فایل و فعالیت‌های بسیار دیگر. دقت کنید که امکان انجام هرکدام از این کارها در تمام هاست‌های اشتراکی موجود در سرور باید فراهم باشد.

برای رفع این مشکل، از کنترل‌پنل‌های مدیریتی مربوط به هاست‌ها استفاده می‌شود. این کنترل‌پنل‌ها روی سیستم‌عامل سرور‌های میزبان ارائه‌دهنده خدمات وب نصب می‌شوند و کنترل کل سرور را در دست می‌گیرند. کنترل‌پنل‌ها دسترسی‌های جداگانه کاربر و مدیر دارند. کارهایی مانند ایجاد و تنظیم هاست، تنظیم دسترسی‌های و پلن‌ها، تنظیمات امنیتی و بسیاری از تنظیمات دیگر جزو وظایف مدیر سرور است و کاربرانی که هاست تهیه می‌کنند، به آن دسترسی ندارند.

دقت کنید که همه کار‌ها را خودتان نمی‌توانید انجام دهید و برخی از کارها را باید از مدیر سرور خود بخواهید که برایتان انجام دهد؛ ازجمله بازگردانی فایل‌های پشتیبانی. تمامی کنترل‌پنل‌ها تحت‌وب هستند؛ یعنی پس از تهیه هاست به‌صورت خودکار حساب کاربری برایتان ایجاد می‌شود که با مشخصات آن کاربر می‌توانید وارد شوید. تمامی مراحل ایجاد هاست و دسترسی به آن به‌صورت خودکار انجام می‌شود. پس از ایجاد هاست، آدرس اینترنتی به‌همراه دسترسی کنترل‌پنل به شما داده می‌شود؛ بنابراین، اگر مشکلی در این قسمت داشتید، باید با مدیر سرور خود در میان بگذارید. نکته دیگر اینکه هر هاست آدرس و دسترسی اینترنت جداگانه‌ای دارد؛ یعنی اگر چند هاست جداگانه دارید، برای هرکدام دسترسی جداگانه‌ای به کنترل‌پنل خواهید داشت.

آیا سرویس هاست مدیریت شده بهتر از هاست مدیریت نشده است؟ در مقاله‌ی زیر بخوانید.

معرفی هاست مدیریت شده

انواع کنترل‌پنل هاست

پیش‌تر، با ماهیت و عملکرد کنترل‌پنل‌ هاست آشنا شدیم. کنترل‌پنل هاست برای مدیریت فضای هاستی است که روی سرور میزبان نصب می‌شود. کنترل‌پنل هاست امکاناتی همچون مدیریت هاست ازقبیل مدیریت فایل، FTP ،Email و تنظیمات دیگر را دراختیار کاربران قرار می‌دهد. درادامه، قصد داریم برخی از کنترل‌پنل‌ها را معرفی کنیم.

کنترل پنل هاست

معرفی انواع کنترل پنل هاست

1. سی‌پنل (cPanel)

این کنترل‌پنل برای هاست‌های لینوکس است و اگر وب‌سایت شما مبتنی‌بر زبان PHP و لینوکس باشد، از این کنترل‌پنل می‌توانید استفاده کنید. گفتنی است که درصد زیادی از وب‌سایت‌ها مبتنی‌بر لینوکس و زبان PHP هستند. این کنترل‌پنل محیط بسیار کاربرپسند و راحتی دارد و محبوب‌ترین کنترل‌پنل در بین سایر رقیبان است.

2. دایرکت‌ادمین (DirectAdmin)

این کنترل‌پنل نیز مبتنی‌بر لینوکس و زبان PHP است و محیطی بسیار ساده و کاربر‌پسند دارد؛ ولی محبوبیتش در بین کاربران کمتر از cPanel است.

3. پلسک (Plesk)

این کنترل‌پنل معروف‌ترین و می‌توان گفت تنها کنترل‌پنل مبتنی‌بر ویندوز و زبان برنامه‌نویسی ASP است. اگر وب‌سایت شما ویندوزی است، تقریباً مجبورید این کنترل‌پنل را انتخاب کنید‌؛ ولی نگران نباشد؛ زیرا Plesk نیز مانند cPanel بسیار کاربر‌پسند است و به‌راحتی می‌توانید با آن کار کنید.

4. کنترل‌پنل‌ Kloxo

کنترل‌پنل‌های قبلی هیچ‌کدام رایگان نبودند و برای نصب آن‌ها، باید لایسنس تهیه می‌کردید. بااین‌حال، نگران نباشید؛ چون این وظیفه شما نیست؛ بلکه وظیفه مدیر سرور و شرکت ارائه‌دهنده خدمات وب‌سایت است. بااین‌همه، درمجموع اگر نیاز داشتید که کنترل‌پنل رایگان نصب کنید، Kloxo یکی از گزینه‌های ایدئال است. کنترل‌پنل‌های رایگان بسیاری وجود دارند و می‌توان گفت تقریباً همگی در یک سطح هستند. Kloxo یکی از کنترل‌پنل‌های قدیمی رایگان و متن‌باز است که رقیبان بسیاری دارد. درمجموع، بیش از ۹۰درصد شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات هاست در دنیا از سه نوع cPanel و DirectAdmin و Plesk هستند.

هاست لینوکس چیست و چه تفاوتی با هاست لینوکس دارد؟ چه کسانی از آن استفاده می کنند؟ در مقاله زیر بخوانید.

هاست لینوکس چیست؟

چه هاستی بخریم؟

بعد از همه این صحبت‌ها، حال از کجا باید هاست تهیه کنیم؟ چه هاستی بخریم؟ اصلاً چه هاستی برایمان مناسب است؟ در وهله اول، هاست نیاز‌های شما را باید رفع کند. اینکه هاست لینوکسی باشد یا ویندوزی، به معماری و طراحی وب‌سایتتان بستگی دارد. همچنین، اینکه فضا و ترافیک هاست چقدر باشد، به حجم فایل‌ها و تعداد کاربران وب‌سایت شما بستگی دارد. درنهایت با درنظرگرفتن نیاز‌هایتان، با سرویس‌دهنده‌های زیاد و گزینه‌های متفاوتی مواجه می‌شوید. حال کدام‌یک را باید انتخاب کرد؟ ویژگی‌های مهم هاست مناسب ازاین‌قرارند:

1. قیمت

عامل قیمت بسیار مهم است و هاست را باتوجه‌به بودجه‌تان باید بخرید‌؛ ولی همه‌چیز را نباید فدای قیمت کنید.

2. پشتیبانی

سعی کنید هاست خود را از جایی تهیه کنید که از پشتیبانی مناسبی برخوردار باشد. برای این کار، باید بیشتر به رزومه شرکت هاستینگ دقت و از تجربه خودتان و دیگران یا دیدگاه‌های کاربران و طراحان وب‌سایت‌ها استفاده کنید.

3. سرعت

سرعت در هاست بسیار مهم است و تأثیر زیادی بر سئو و رتبه‌بندی وب‌سایتتان خواهد گذاشت. سرعت در هاست به دو عامل سخت‌افزار و پهنای باند شبکه سرور میزبان وابسته است. هرچه سرعت هارد و پردازشگر و حافظه رم سرور بیشتر و پهنای باند شبکه سرور میزبان هاست گسترده‌تر باشد، سرعت بارگذاری وب‌سایت نیز بیشتر می‌شود.

4. سرور‌های پرقدرت

هاست مناسب باید از سرور‌های به‌روز با سخت‌افزارهای جدید و پرقدرت برخوردار باشد تا بتواند بهترین خدمات را با سرعت مناسب ارائه دهد. شرکت‌ها اطلاعات سرور را صراحتاً اعلام نمی‌کنند؛ ازاین‌رو، به اعتبار و رزومه ‌آن‌ها باید رجوع کنید. شایان ذکر است شرکت‌های معتبر از سخت‌افزار ضعیف استفاده نمی‌کنند و به اعتبار خود لطمه نمی‌زنند.

5. مرکزداده (Data Center)

سرور‌هایی که در اینترنت خدمت‌رسانی می‌کنند، به‌صورت یک‌جا در مراکز استاندارد و مشخصی نگه‌داری می‌شوند که به آن‌ها مرکزداده (Data Center) می‌گویند. شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات هاست یا باید خودشان مرکزداده استاندارد با پهنای باند شبکه گسترده داشته باشند یا از مرکزداده معتبر استفاده کنند. برای بررسی مرکزداده، می‌توانید از پشتیبانی فروش سؤال کنید یا با تهیه هاست رایگان آن را بسنجید. دراین‌میان، نکته مهم این است که بعضی از فروشندگان به‌دلایلی بیشتر از توان سخت‌افزاری و پهنای باند شبکه سرور، به کاربران هاست اجاره می‌دهند که به این کار اصطلاحاً Oversell می‌گویند. این کار نیز باعث می‌شود که سرور کُند شود و سرعت Load یا بارگذاری وب‌سایتتان کاهش یابد.

هاست چیست و چه کاربردی دارد؟

سرویس میزبانی وب را بیشتر بشناسید!

6. امنیت

تأمین‌کننده خدمات هاستینگ باید تمام امکانات امنیتی درزمینه هاست را در نظر گرفته و امنیت را در چند لایه به‌صورت دفاعی برای کاربرانش فراهم کرده باشد. این کار لازم است؛ ولی کافی نیست؛ زیرا شرط کافی‌بودن، به‌روز‌بودن زنجیره امنیتی است که برای این کار، باید تیمی تخصصی اقدامات مربوط به امنیت را انجام دهد. دیگر نکته مهم اینکه امنیت همیشه نسبی است و هیچ‌گاه نمی‌توان امنیت ۱۰۰درصد را برقرار کرد؛ پس باید تا حد لازم قدرت دفاعی را افزایش داد.

7. زمان پایداری (Uptime)

همان‌طورکه گفتیم، امنیت نسبی و ممکن است که سرور میزبان به‌دلیل مشکلات امنیتی یا مسائلی مانند خراب‌شدن هارد و مشکل برق از دسترس خارج شود. تمام این مشکلات راه‌حل دارند و شرکت ارائه‌دهنده خدمات میزبانی باید بیشترین زمان دردسترس‌بودن سرور را ارائه کند.

8. پشتیبان‌گیری (Backup)

به‌دلایل مختلفی مانند مشکلات امنیتی یا برنامه‌نویسی و تداخل اشتباه و برخی تغییرات در وب‌سایت، ممکن است که وب‌سایتتان دچار مشکل یا از دسترس خارج شود. شرکت ارائه‌دهنده خدمات هاست باید به‌صورت دوره‌ای از هاست شما فایل پشتیبان تهیه کند و فایل پشتیبان باید به‌راحتی قابل‌بازگردانی و دردسترس باشد.

9. امکانات جانبی

امروزه برای رقابت در بازار، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات‌ هاست امکانات جانبی نیز برای کاربران فراهم کرده‌اند. این امر به‌مرورزمان به گزینه‌ای برای برتری شرکت‌های هاستینگ بر یکدیگر تبدیل شده است. برخی از امکانات جانبی عبارت‌اند از:

 • خدمات نصب و تمدید خودکار SSL و SSL رایگان مانند ماژول Let's Encrypt
 • خدمات زیردامنه و پارک دامنه و Addon Domain
 • ماژول‌ها و روش‌های بک‌آپ‌گیری متنوع مانند ماژول Jet Backup
 • ماژول‌های نصب خودکار CMSها مانند نصب خودکار Wordpress یا Joomla
 • ماژول‌های متنوع امنیتی
 • ماژول‌های تنظیمات زبان‌های برنامه‌نویسی با نسخه‌های متفاوت

هاست ایمیل چیست و چه کسانی از آن استفاده می کنند؟ چطور آن را بخریم؟ در مقاله‌ی زیر بخوانید.

هاست ایمیل چیست؟

چطور هاست مناسب را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص شرکت ارائه‌دهنده خدمات هاست مناسب و مطمئن، روش خاصی وجود ندارد. بااین‌حال، نکاتی وجود دارد تا بتوانید هاست مناسب را انتخاب کنید. اگر برای وب‌سایت خود هاست مناسبی انتخاب نکنید، جابه‌جایی و انتقال وب‌سایت به هاست دیگر ممکن است پیامدهای زیان‌باری برایتان به‌همراه داشته باشد.

1. هاست مناسب ارزان نیست

همواره به‌خاطر بسپارید که هاست مناسب ارزان نیست؛ البته گران‌بودن هاست نیز دلیلی بر مناسب‌بودن آن نیست.

2. اعتبار

همیشه هاست خود را از شرکت‌های معتبر تهیه کنید. «اعتبار» اصلی‌ترین سرمایه شرکت‌های هاستینگ است؛ ازاین‌رو، همواره از آن حفاظت می‌کنند. شرکت‌های معتبر یک‌شبه و ناگهانی دچار مشکل مالی یا ورشکستگی نمی‌شوند و خدمات‌دهی را قطع نمی‌کنند.

3. پاسخ‌گویی و پشتیبانی

پاسخ‌گویی و پشتیبانی را همیشه مهم‌ترین اصل برای انتخاب شرکت هاستینگ قرار دهید. حتماً به این نکته دقت کنید پاسخ‌گویی و پشتیبانی مؤثر باشد؛ زیرا اگر تیم پشتیبانی دانش و تجربه کافی نداشته باشد، نمی‌تواند کمک زیادی به شما بکند و ممکن است ضرر زیادی به شما بزند.

4. کنترل‌پنل دلخواه

شرکتی را انتخاب کنید که کنترل‌پنل دلخواهتان را ارائه می‌دهد. جابه‌جایی وب‌سایت از هاست با کنترل‌پنل دایرکت‌ادمین به هاستی با کنترل‌پنل cPanel به‌راحتی انجام نمی‌شود؛ ولی اگر مبدأ و مقصد یکی باشند، به‌سادگی وب‌سایت خود را می‌توانید منتقل کنید.

5. سرعت

هاستی را انتخاب کنید که هم سرعت سخت‌افزار و هم سرعت شبکه زیادی داشته باشد؛ درغیراین‌صورت به‌احتمال زیاد در آینده نزدیک، باید هاستتان را تغییر دهید. بازهم تکرار می‌کنیم که هاست‌های پرسرعت معمولاً ارزان‌قیمت نیستند.

6. پشتیبان‌گیری (Backup)

این موضوع خیلی مهم است؛ پس حتماً هاستی را انتخاب کنید که پشتیبان‌گیری منظم و دردسترس داشته باشد. شرکت‌ها عمدتاً نحوه پشتیبان‌گیری را هنگام فروش و تبلیغات محصولاتشان اعلام می‌کنند.

7. خدمات SSL و Addon Domain

سعی کنید هاستی را انتخاب کنید که خدمات SSL و Addon Domain را ارائه می‌دهد. خدمات SSL برای تبدیل وب‌سایت HTTP به HTTPS و خدمات Addon Domain برای اضافه‌کردن دامنه‌های دیگر به وب‌سایتتان است. ممکن است وب‌سایتی دو یا چند‌زبانه داشته یا چند دامنه example.com و example.ir و example.net را برای آن تهیه کرده باشید. با استفاده از خدمات Addon Domain، می‌توانید همه این دامنه‌ها را به یک وب‌سایت نسبت دهید. این خدمات در برخی شرکت‌ها به‌رایگان یا محدود یا غیررایگان عرضه می‌شوند. درهرصورت، دقت کنید که این خدمات ارائه شود.

8. بیشتر از یک پایگاه‌داده (Database)

هاستی را انتخاب کنید که اجازه استفاده از بیشتر از یک پایگاه‌داده را به شما می‌دهد. اگر بخواهید وب‌سایتتان را دو‌زبانه کنید یا به هر دلیلی نیاز داشته باشید که از بیشتر از یک پایگاه‌داده استفاده کنید، حتماً به این گزینه دقت کنید.

9. هاست رایگان

برای بررسی هاست مناسب، از شرکت ارائه‌دهنده ابتدا هاست رایگان تهیه و همه‌چیز را بررسی کنید. در‌صورت ارائه‌نشدن هاست رایگان‌، از شرکت مدنظرتان هاستی کوتاه‌مدت مثلاً یک‌ماهه بخرید و همه شرایط را بررسی کنید.

چگونه هاست رایگان بگیریم

روش‌های تشخیص هاست مناسب

چطور مشخصات سرور میزبان را به‌دست آوریم؟

بعد از تهیه هاست، در بیشتر کنترل‌پنل‌ها می‌توانید مشخصات سرور را بررسی کنید. برای مثال، در کنترل‌پنل cPanel از قسمت Server Information در صفحه اصلی داشبورد، می‌توانید وضعیت سرور میزبان خود را مشاهده کنید.

همان‌طورکه در تصویر مشاهده می‌کنید، در قسمت General Information از صفحه داشبورد کنترل‌پنل cPanel، می‌توانید آدرس سرور میزبان را به‌دست آورید و با جست‌وجوی این آدرس در اینترنت، به مشخصات مکانی و مرکزداده آن دسترسی پیدا کنید. همچنین با کلیک روی لینک Server Information، می‌توانید وضعیت سرور میزبان را مشاهده کنید. در کنترل‌پنل دایرکت‌ادمین نیز از قسمت System Information، می‌توانید اطلاعات مربوط به سرور میزبان خود را مشاهده کنید.

مشاهده مشخصات با استفاده از دستور Ping

جدا از کنترل‌پنل‌ها، با استفاده از دستور پینگ (Ping) در محیط خط فرمان (Command Line) سیستم خود، می‌توانید آدرس اینترنتی سرور میزبان خود را به‌دست آورید. برای این کار، کافی است مانند تصویر با دستور Ping نام دامنه هاست خود را وارد کنید.

برای به‌دست‌آوردن مشخصات مکانی و مشخصات مرکزداده مربوط به سرور میزبان خود، کافی است آدرس IP اینترنتی را همراه با کلمه Whois در اینترنت جست‌وجو کنید. وب‌سایت‌های زیادی هستند که مشخصات کاملی از این آدرس IP را ارائه می‌کنند.

همچنین برای آزمایش سرعت هاست در بارگذاری وب‌سایت، می‌توانید از وب‌سایت‌های ویژه این کار استفاده کنید. با جست‌وجو در اینترنت، وب‌سایت‌های زیادی را برای این کار می‌توانید پیدا کنید؛ ازجمله وب‌سایت جی‌تی متریکس به نشانی https://gtmetrix.com. برای این کار، فقط کافی است نام دامنه وب‌سایتتان را در جی‌تی متریکس وارد کنید.

چگونه نام سرور را پیدا کنیم؟

نحوه به‌دست‌آوردن مشخصات سرور میزبان

تأثیر هاست بر سئو (SEO)

آیا هاست بر سئو (SEO) وب‌سایت تأثیر می‌گذارد؟ پاسخ مثبت است؛ حتی در برخی مواقع، هاست می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی سئو بگذارد. درادامه، بررسی می‌کنیم که هاست چه تأثیراتی می‌تواند بر سئو وب‌سایتتان بگذارد‌؛ ولی توجه کنید که هاست فقط یکی از عوامل تأثیرگذار بر SEO به‌شمار می‌آید و مهم‌ترین عامل در سئو، محتوای وب‌سایت است.

1. زمان پایداری سرور میزبان (Uptime/Downtime)

مدت‌زمانی که سرور ارائه‌دهنده خدمات هاست و وب‌سایت دردسترس قرار می‌دهد، بسیار مهم است. کاوشگر (Crawler) گوگل به‌طور مداوم وب‌سایت و تمامی صفحات آن را بررسی می‌کند. هنگامی که گوگل وب‌سایت شما را کاوش می‌کند، اگر وب‌سایت دردسترس نباشد، آن را به‌عنوان وب‌سایت خارج‌ازدسترس شناسایی می‌کند و به‌سراغ وب‌سایت‌های بعدی می‌رود. موتور‌های جست‌وجوگر وب‌سایت‌های خارج‌از‌دسترس را در نتایج نمایش خود نخواهند داد. این موتور‌ها کاوش وب‌سایت‌ها را به‌صورت دوره‌ای و خودکار روی تمامی وب‌سایت‌ها برای بررسی دردسترس‌بودن و تغییرات آن‌ها انجام می‌دهند.

2. زمان کاوش

مطمئناً شما زمان انجام کاوش‌ها را نمی‌دانید؛ پس باید هاستی را انتخاب کنید که کمترین زمان خارج‌از‌دسترس‌‌بودن (Downtime) را داشته باشد. امروزه، بسیاری از شرکت‌های ارائه‌‌دهنده هاست زمان دردسترس‌بودن (Uptime) سرور را ۹۹درصد اعلام می‌کنند؛ ولی متأسفانه این اعداد و ارقام بیشتر تبلیغات است و در خرید هاست، بیشتر به تجربه و اعتبار شرکت‌های ارائه‌‌دهنده باید اعتماد کنید.

آیا هاست یا سروری با آپ‌تایم ۱۰۰درصد داریم؟ قطعاً خیر. دلیل این امر نیز نسبی‌بودن امنیت است. پایداری سرور جزو امنیت آن محسوب می‌شود و هیچ‌گاه نمی‌توان امنیت سرور، شبکه، برق، نرم‌افزارها و سرویس‌ها و... را کاملاً برقرار کرد. این درست شبیه این است که بگویید با مصرف دارو و غذای مناسب و تغییر سبک زندگی، هیچ‌گاه مریض نخواهم شد. امنیت افزایش سطح مقاومت در‌برابر خطرها و حمله‌هاست و هیچ‌گاه ۱۰۰درصد نیست.

3. سرعت (Speed)

موتورهای جست‌وجوگر عوامل مخفی بسیاری را در امتیاز‌دادن به وب‌سایت در نظر می‌گیرند که با الگوریتم‌های جست‌وجو محاسبه می‌شوند؛ ولی در سال ۲۰۱۰، گوگل رسماً اعلام کرد که یکی از عوامل امتیازدهی سرعت لود (Load) وب‌سایت و بارگذاری آن است؛ البته سرعت فقط یک عامل از چندین عامل امتیازدهی به وب‌سایت است.

قبلاً گفتیم که سرعت سرور میزبان به دو عامل «سخت‌افزار» و «پهنای باند شبکه» بستگی دارد. هرچه مقدار این دو بیشتر باشد، قطعاً سرور سرعت بیشتری خواهد داشت. ناگفته نماند اینکه شرکت خدمات‌دهنده نیز به میزان توان سرور از آن استفاده کند، اهمیت دارد. پیش‌تر در بخش شرایط هاست مناسب گفتیم که برخی شرکت‌های ارائه‌‌دهنده هاست بیشتر از توان سرور به کاربرانشان خدمات ارائه می‌دهند و این مسئله باعث کُند‌شدن سرور می‌شود.

اگر وب‌سایت شما کُند است، فقط یک احتمال وجود دارد و آن این است که مشکل از سمت سرویس‌دهنده شما باشد. در بیشتر مواقع، کُندی وب‌سایت به‌دلیل تنظیمات و برنامه‌نویسی و طراحی نامناسب آن است. همچنین، انتخاب منابع نامتناسب هاست با وب‌سایت ممکن است باعث کُند‌شدنش شود. برای مثال، ممکن است فضای هاست شما پر شده یا میزان استفاده از پردازشگر و حافظه رم در وب‌سایت بیشتر از توان هاستی باشد که تهیه کرده‌اید.

4. مکان سرور (Location)

موقعیت مکانی سرور میزبان شما هم در جست‌وجو تأثیرگذار است؛ البته نه زیاد. برای مثال، افرادی که در ایران و با آدرس IP ایران در اینترنت جست‌وجو می‌کنند، وب‌سایت‌هایی که سرور میزبان آن‌ها در ایران هستند، بالاتر از بقیه نتایج نمایش داده می‌شود. موقعیت سرور میزبان هم از آدرس IP اینترنتی آن مشخص می‌شود. درمجموع، اگر مخاطبان وب‌سایتتان ایرانی هستند، بهتر است موقعیت سرور میزبان هاست شما هم در ایران باشد؛ چراکه به‌غیر از رتبه‌‌بندی وب‌سایت ازنظر سئو (SEO)، این کار سرعت بارگذاری بیشتر و هزینه کمتر و امنیت بیشتری برایتان به‌ارمغان می‌آورد.

اگر وب‌سایت شما بین‌المللی است و مخاطبانی از خارج از ایران نیز دارید، بهتر است از هاست‌های خارج از ایران استفاده کنید. شایان ذکر است امروزه با تکنولوژی CDN، مشکل مکانی وب‌سایت رفع شده است. با استفاده از خدمات یادشده، دیگر مهم نیست موقعیت مکانی سرورتان کجاست و کاربر در هر مکانی که وب‌سایتتان را باز کند، از نزدیک‌ترین سرور ارائه‌دهنده خدمات CDN استفاده و وب‌سایت شما را از آن سرور بارگذاری می‌کند.

تاثیر هاست بر سرعت سایت

انتخاب هاست چه تاثیر بر سئوی سایت دارد؟

جمع‌بندی

در این مطلب، درباره هاست صحبت کردیم و با ذکر مثال‌هایی ساده، آن را توضیح دادیم و گفتیم چگونه منابع موردنیاز هاست خود را محاسبه کنید. درنهایت، ویژگی‌های هاست مناسب را بیان کردیم و درباره تأثیرات هاست و سرور میزبان هاست در سئو (SEO) سخن گفتیم. درپایان، به کسانی که برای اولین‌بار می‌خواهند هاست تهیه کنند، توصیه می‌کنیم که حتماً از شرکتی معتبر آن را بخرند و همه‌چیز را فدای قیمت ارزان نکنند و مهم‌ترین معیار را برای انتخاب شرکت هاستینگ مناسب، پشتیبانی مناسب قرار دهند.

سؤالات متداول

1. هاست چیست؟

هاست بخشی از یک سرور است و توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده در اختیار صاحبان وب‌سایت‌ها قرار می‌گیرد.

2. تفاوت هاست و سرور چیست؟

سرور یک کامپیوتر بزرگ و پرقدرت است به چندین میزبانی (هاست) تقسیم می‌شود و منابع آن میان کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود.

3. لوکال هاست چیست؟

می‌توانید کامپیوتر شخصی خود را به‌عنوان یک سرور در نظر بگیرید و زمانی‌که برای برنامه‌نویسی و طراحی سایت تمرین می‌کنید با ست‌کردن آدرسی، وب‌سایت  یا برنامه‌هایتان را برای تست روی آن بالا بیاورید.

4.  آیا داشتن هاست خوب روی سئو سایت تاثیر دارد؟

بله میزان پاسخ‌دهی سرور به کاربر برای خزندگان گوگل بسیار مهم است و اگر آپتایم بالایی  نداشته و سایت دان‌تایم (Downtime) زیادی تجربه کند و سرعت کمی برای بارگذاری و نمایش اطلاعات داشته باشد از نظر سئو دچار افت می‌شود.

5. هاست لینوکس و هاست ویندوز چه تفاوتی دارند؟

اگر سایت شما به زبان ویندوزی مانند ASP.NET نوشته شده باشد بایستی از هاست ویندوز استفاده و اگر به زبان لینوکسی مانند PHP نوشته شود استفاده از هاست لینوکس پیشنهاد می‌شود. همچنین توجه داشته باشید امنیت و سرعت هاست لینوکس نسبت به ویندوز بالاتر است.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.