هاست چیست

میزبانی وب یا host چیست؟

هاست یک فضای اینترنتی و قسمتی از یک سرور است؛ در این مقاله از پارس پک، به معرفی کامل انواع  هاست ها که شامل: ابری، اشتراکی، دانلود، ریسلر و سیستم عامل های آن: لینوکس و ویندوز، کنترل پنل ها: دایرکت ادمین، cpanel، موقعیت جغرافیایی: ایران و خارج از ایران صحبت می کنیم و به صورت کلی به عنوان "هاست چیست؟" می پردازیم. بعد از معرفی کامل جزئیات به همراه نکات مثبت و منفی؛ در آخر میتوانیم نکات خرید هاست مناسب را جمع بندی کنیم، اما ابتدا با یک مثال ساده و کاربردی درکی از دنیای وب و مجازی سازی صحبت می کنیم، و سپس به بررسی انواع هاست و ویژگی آنها و اینکه چه هاستی برای شما مناسب است می پردازیم.

موضوعات

دنیای مجازی اینترنت و هاست

درک دنیای اینترنت و وب بسیار ساده است. با مثال یک شهر شروع می کنیم، که به نظر من بهترین و ملموس ترین مثال است. اگر فیلم ماتریکس را دیده باشید به راحتی صحبت های من را درک می‌کنید. دنیای اینترنت و دنیای واقعی بسیار شبیه به هم هستند، فقط با این تفاوت که در دنیای اینترنت همه چیز مجازی است.

host

شما در دنیای واقعی نیاز به مسکن، ارتباطات، امنیت و … دارید که دقیقا به همه این ها در دنیای مجازی وب و اینترنت نیز احتیاج دارید. اگر شما یک فروشنده باشید در دنیای واقعی به یک مغازه یا مکانی برای ارائه و فروش محصولات خود نیاز دارید. در دنیای مجازی نیز باید یک مکان برای فروش و ارائه محصولات خود داشته باشید. به این مکان در دنیای مجازی "هاست - Host" نامیده می شود، که معرف یک فضای مشخص و تعریف شده در دنیای مجازی است، و مانند یک مکان فیزیکی در دنیای واقعی، دارای یک آدرس معتبر و شناخته شده در دنیای مجازی است.

انتخاب میزبان ابری

انتخاب میزبان برای سایت

سرور میزبان چیست؟

مکان فیزیکی و قابل لمس "هاست - Host" در یک سرور یا یک کامپیوتر خیلی قوی است،که مانند یک فایل یا یک برنامه در آن سیستم کامپیوتری قرار دارد. این سرور یا همان کامپیوتر خیلی قوی، یک سرور ارائه دهنده خدمات وب در اینترنت است، که خود این سرور نیز ممکن است عضوی از یک شبکه بزرگتر مانند کلاستر یا یک فضای ابری باشد.

سرور ارائه دهنده خدمات وب چیست؟

سرور ها چیز خاصی نیستند، شما هم میتوانید سیستم شخصی خود در خانه را به یک سیستم ارائه دهنده خدمات وب در اینترنت تبدیل کنید، طوری که هر کسی در اینترنت می تواند از سیستم شما و اطلاعات داخل آن استفاده کنند. خوب مسلما سیستم شخصی شما پاسخگوی چنین خدمات و تعداد کاربران زیاد نخواهد بود و همچنین شبکه و پهنای باند اینترنت شما نیز برای این کار کافی نیست. پس برای ارائه خدمات وب از سیستم های بسیار قوی استفاده می شود که به آنها سرور می گویند. این سرور ها دارای سخت افزار قوی و شبکه و پهنای باند اینترنت بالایی هستند و شرایط و مکان نگهداری خاصی دارند. این سرور ها به صورت همزمان از سایت های بسیار زیاد می توانند میزبانی کنند. سایت شما نیز به صورت یک سری اطلاعات در این سرور نگهداری می شوند و همه افراد در اینترنت می توانند به آنها دسترسی داشته باشند.

هاست اشتراک چیست؟

به سرور هایی که سایت شما بر روی آن قرار می گیرند سرور میزبان و به فضایی که در این سرور به اطلاعات و سایت شما داده می شود "هاست - Host" گفته می شود. سروری که فضای هاست شما بر روی آن قرار دارد، بنا به توان سخت افزاری آن سرور، هاست های زیادی بر روی آن قرار دارد. یعنی فضای سرور بین افراد و هاست های زیادی به اشتراک گذاشته شده است و به همین دلیل به آن "هاست اشتراکی - Shared Host" می گوییم.

پس اگر بخواهیم یک تعریف خلاصه از هاست ارائه کنیم : یک فضای ذخیره سازی کوچک از یک سرور میزبان خدمات ارائه دهنده وب است که سایت و اطلاعات شما بر روی آن بارگذاری شده است. سایت ها برای محاسبات از منابع سخت افزاری سرور میزبان و برای ارائه در اینترنت از منابع شبکه و پهنای باند آن استفاده می کنند.

نام دامنه - Domain Name چیست ؟

اگر به تعریف هاست در قسمت قبل دقت کرده باشید، گفتیم که هر هاست دارای یک آدرس مشخص و شناخته شده در دنیای اینترنت است. آدرس هاست شما همان آدرس سرور میزبان است که در اینترنت شناخته شده است. ولی گفتیم که بر روی آن سرور هاست های زیادی وجود دارد، پس چطور به آدرس هاست شما برسیم؟ پاسخ یک نام در دنیای اینترنت است که این نام غیر تکراری است که توسط مراکز معتبر ثبت می شود. به این نام " نام دامنه - Domain Name" گفته می شود.

پس برای این که بتوانید یک فضا یا یک مکان در دنیای اینترنت داشته باشید باید یک نام دامنه شناخته شده در اینترنت نیز داشته باشید. این نام دامنه در تمام دنیا کنترل شده و غیر تکراری است پس باید توسط مراکز جهانی و معتبر این کار کنترل شوند. در نتیجه تهیه نام دامنه نیز رایگان نخواهد بود و باید مبلغی را برای آن پرداخت کنید که بیشتر به صورت یک ساله تا پنج ساله ارائه می شوند.

پسوند دامنه

نام های دامنه پسوند های و دسته بندی های خاصی دارند که اصولا به صورت مشاغل و کشور ها دسته بندی می شوند. برای مثال دامنه های با پسوند com. معرف Communication و برای نام های تجاری است و یا دامنه های با پسوند ir. معرف دامنه های مربوط به کشور ایران هستند و نام های دامنه با پسوند org. معرف Organization و مربوط به فعالیت های سازمانی است.

برای تهیه نام دامنه با پسوند های مختلف باید از نماینده ها و فروشنده های معتبر و خاص آن استفاده کنید. برای مثال برای تهیه نام دامنه ایران ir. باید از طریق سایت nic.ir اقدام کنید. دقت کنید که هم برای برخی از نام ها و برخی از پسوند ها باید مجوز های خاصی را داشته باشید. پس باید قبل از خرید قوانین مربوط به هر پسوند نام دامنه را مطالعه کنید.

آدرس سرور یا DNS چیست ؟

در ادامه تعریف هاست و نام دامنه گفتیم که هر هاست یک آدرس مشخص دارد که به آدرس سروری که در دنیای اینترنت مشخص شده است اشاره می کند. خود این آدرس نیز می تواند با یک نام در اینترنت مشخص می شوند.

پس آدرس DNS یا "آدرس نام سرور" آدرس سرور میزبان ارائه دهنده خدمات وب در اینترنت است که به یک آدرس IP معتبر اینترنتی متصل است. برای نمونه آدرس ها به این صورت هستند :

ns1.parspack.com 192.168.1.1 . مقدار عددی آدرس IP اینترنتی سرور است و مقدار نام آورده شده یک نام است که به آدرس اشاره می کند.

فرقی بین مقدار عددی و مقدار نام آدرس گفته شده نیست. در دنیای مجازی همه چیز به صورت عددی است و همیشه از نام ها برای راحتی در استفاده هستند. در نهایت تمامی نام ها به آدرس های عددی ترجمه و تبدیل می شوند. غالبا نیز یک آدرس های نام در اختیار شما قرار داده می شوند.

چطور یک هاست تهیه کنیم ؟

با مطالبی که گفته شده برای اینکه یک فضا و یک هاست در اینترنت داشته باشید باید سه گزینه زیر را تهیه کنید :

 • تهیه یک هاست در اینترنت
 • تهیه یک نام دامنه
 • تنظیم نام های آدرس هاست یا همان آدرس های DNS در نام دامنه

برای اینکه یک هاست و فضای شناخته شده در اینترنت داشته باشید ابتدا باید یک نام دامنه Domain Name تهیه کنید. سپس با آن نام دامنه یک فضای اینترنتی یا یک هاست را تهیه می کنید. چون در حین خرید و تهیه دامنه نیاز به یک نام دارید و مراحل خرید را بدون نام نمی توانید تکمیل کنید.

بعد از اینکه یک هاست در اینترنت تهیه کردید، شرکت خدمات دهنده فضای هاست نام یا آدرس های DNS مربوط به سرور میزبانی را برای شما ارسال می کند که باید آن آدرس را در قسمت مربوط به آدرس های DNS نام دامنه وارد کنید.

خلاصه مطالب تا اینجا :

هاست یک فضای اینترنتی است که قسمتی از یک سرور در اینترنت است و آدرس آن با نام دامنه و آدرس DNS مشخص می شود. برای تهیه یک هاست نیز باید ابتدا یک نام دامنه تهیه کرده، سپس هاست را تهیه کنید و آدرس های DNS را در نام های دامنه تنظیم کنید.

کنترل پنل هاست چیست؟ و مدیریت هاست چگونه است

همانطور که گفتیم یک هاست قسمتی از یک سرور میزبان ارائه دهنده خدمات وب است که بر روی آن هاست های زیاد دیگری نیز قرار دارند. شما بعد از تهیه یک هاست باید سایت، فایل ها و اطلاعات خود را در فضای هاست قرار دهید. خوب پس برای این کار باید با هاست خود دسترسی برای انتقال فایل داشته باشید و بتوانید آن ها را مدیریت کنید.

همچنین ممکن است بخواهید ویژگی های خاصی را در هاست خود فعال کنید یا تغییر دهید. برای مثال تنظیم SSL و تبدیل سایت به HTTPS، ایجاد یا حذف صندوق پست الکترونیک EMAIL، ایجاد و مدیریت زیر دامنه، ایجاد و تنظیم دسترسی های FTP برای انتقال فایل و فعالیت های بسیار دیگر. دقت کنید که هر کدام از این فعالیت ها در تمام هاست های اشتراکی موجود در سرور باید قابل انجام باشد.

برای این رفع این همه نیاز و تامین و تضمین امنیت و کارایی همه این ها باید چکار کرد ؟

برای رفع این مشکل از کنترل پنل های مدیریتی مربوط به هاست ها استفاده می شود. این کنترل پنل ها بر روی سیستم عامل سرور های میزبان ارائه دهنده خدمات وب نصب می شود و کنترل کل سرور را در دست میگیرد. این کنترل پنل ها دارای یک دسترسی های جداگانه کاربر و مدیر هستند. فعالیت هایی مانند ایجاد و تنظیم هاست، تنظیم دسترسی های و پلن ها، تنظیمات امنیتی و بسیار تنظیمات دیگر جزو وظایف مدیر سرور است و کاربرانی که هاست تهیه می کنند به آن دسترسی ندارند.

نکته :

دقت کنید که همه فعالیت ها را نمی توانید انجام دهید و برخی از کارها را باید از مدیر سرور خود بخواهید که برای شما انجام دهد. مانند بازگردانی فایل های پشتیبانی و برخی فعالیتهای دیگر. تمامی انواع کنترل پنل ها تحت وب هستند یعنی اینکه پس از تهیه هاست به صورت خودکار یک حساب کاربری برای شما ایجاد می شود که با مشخصات آن کاربر می توانید وارد شوید. تمامی مراحل ایجاد هاست و دسترسی به هاست شما به صورت خودکار انجام می شود. پس از ایجاد هاست یک آدرس اینترنت به همراه دسترسی کنترل پنل به شما داده می شود. پس اگر مشکلی در این قسمت داشتید باید با مدیر سرور خود در میان بگذارید.

نکته :

هر هاست یک آدرس و یک دسترسی اینترنت جداگانه دارد. یعنی اگر چند هاست جداگانه دارید، برای هر کدام یک دسترسی جداگانه به کنترل پنل خواهید داشت.

انواع هاست

اگر به قسمت تعریف هاست دقت کنید، یک مثال عنوان کردیم و گفتیم که دنیای واقعی مانند دنیای مجازی است. در واقع این یک مثال نیست و یک حقیقت است که با پیشرفت تکنولوژی و دانش IT هر روز به این مطلب نزدیکتر می شود. در دنیای واقعی شما برای فعالیت خود نیاز به یک فضا مانند یک شرکت، دفتر، مغازه یا هر نوع مکانی برای ارائه محصولات، خدمات یا سرویس های خود دارید.

در دنیای واقعی هر فرد، شرکت، سازمان یا اشخاص حقوقی به هر شکل فعالیت های مختلفی دارند. برای مثال ممکن است که شما یک آموزشگاه داشته باشید، یا یک فروشگاه، شرکت خدماتی، شرکت بازرگانی، موسسه تصویری، یا هر فعالیتی را داشته باشید. مسلما برای همه این ها تهیه یک نوع فضای یکسان کار مناسبی نیست. مثلا فضای یک شرکت خدماتی برای یک آموزشگاه مناسب نیست یا فضای یک فروشگاه برای یک موسسه تصویری مناسب نیست. پس همانطور که در دنیای واقعی برای هر نوع فعالیتی نیاز به یک فضا و مکان مناسب دارید، در دنیای مجازی نیز نیاز به فضا و هاست مناسب دارید.

انواع هاست

انواع هاست و کاربرد آن

نکته:

هاست ها نیز به بنا به نیاز های مختلف و توان سخت افزاری سرور میزبان به انواع مختلفی تقسیم می شوند که شما باید هنگام تهیه هاست به نوع فعالیت و نیاز خود دقت کنید. بر همین اساس انواع هاست های مختلف با ویژگی های متفاوت برای اهداف مختلف ایجاد شده اند.

نکته:

دقت کنید که گول نام یک هاست را نخورید و به نیاز خود دقت کنید. انواع هاست های موجود، از تعریف هاست که گفتیم جدا نیستند. یعنی با هر نام یا هر ویژگی که داشته باشند، طبق تعریفی که گفتیم یک قسمت از سرور در دنیای سرور های اینترنت هستند فقط مشخصات آن ها برای نیاز های مختلف متفاوت هستند.

 بررسی برخی از انواع هاست ها می پردازیم :

● هاست ویندوزی :

اگر سایت شما با تکنولوژی برنامه نویسی ویندوز طراحی شده باشد، باید هاست هاست هایی تهیه کنید که سیستم عامل سرور میزبان آن و پنل کاربری آن بر مبنای ویندوز باشند یا اینکه از تکنولوژی های ویندوز پشتیبانی کنند. این سایت های عمدتا با زبان برنامه نویسی ASP و بانک اطلاعاتی SQL Server طراحی شده اند. معروف ترین و تنها کنترل پنل ویندوز "پلسک - Plesk" می باشد.

هاست لینوکسی :

اگر سایت شما با تکنولوژی ها و زبان های برنامه نویسی مبتنی بر لینوکسی طراحی شده باشد باید از هاست های لینوکسی با کنترل پنل های لینوکسی استفاده کنید. زبان برنامه نویسی که توسط هاست های لینوکس پشتیبانی می شوند PHP است. کنترل پنل مربوط به هاست های لینوکس بر دو دسته Cpanel و Directadmin است. البته در برخی موارد هم از پلسک استفاده می شود.

● هاست وردپرس :

هاست هایی که است برای منابع آن برای وردپرس بهینه شده است و به صورت پیش فرض CMS وردپرس روی آن نصب شده است. در کل تفاوت زیادی با هاست های عادی ندارند.

● هاست لاراول :

"لاراول - Laravel" یک چارچوب یا Framework برای زبان برنامه نویسی PHP است، که امروزه بسیار محبوب و پرکاربرد شده است. برای استفاده از این هاست نیاز به منابع و دسترسی های خاص مانند SSH است. هاست های لاراول برای استفاده از آن بهینه شده اند.

● هاست رایگان :

همان هاست های عادی هستند با منابع محدود تر و کم تر که به صورت رایگان ارائه می شوند. این هاست ها به دلایل مختلفی به صورت رایگان ارائه می شود. دلایلی مانند تبلیغات، تست بررسی اولیه، گسترش دانش و موارد دیگر.

هاست دانلود :

هاست هایی هستند که دارای ترافیک و پهنای باند بالایی دارند برای دانلود بالا دارند. بیشتر این نوع هاست دارای فضای بالایی برای ذخیره اطلاعات هستند. همانطور که از نام این هاست پیداست، این نوع هاست برای سایت هایی است که کاربران زیادی اطلاعات و فایل های آن را دانلود می کنند.

● هاست نامحدود :

هاست هایی است که یا فضای ذخیره سازی نامحدود دارند یا ترافیک نامحدود دارند و شاید هر دو را به صورت نامحدود ارائه می کنند. سرور میزبانی این گونه هاست ها عمدتا بر روی فضای ابری هستند.

● هاست ابری :

هاست هایی هستند که سرور میزبان آن ها بر روی فضای ابری قرار دارند. در فضای ابری توان سخت افزاری چندین سرور به صورت یکپارچه و متمرکز استفاده می شوند و فضای هاست شما بر روی منابع سرور ها به صورت یک شناور بر روی سرور ها قرار دارد.

● هاست خوشه ای :

منظور از خوشه ترجمه لغت Cluster است. برای استفاده بهینه از سرور ها آن ها را به یکدیگر متصل می کنند و به صورت متمرکز از فضای سخت افزاری سرور ها استفاده می کنند. از لحاظ مفهومی شبیه به کلاستر است ولی در عمل تفاوت زیادی دارند. فضای هاست شما نیز بر روی مجموعه کلاستری از سرور ها قرار دارد.

● هاست پر سرعت :

هاست های هستند که از لحاظ منابع سخت افزاری مانند CPU , RAM و هارد دارای سرعت بالایی هستند و دارای ترافیک و پهنای باند بالایی نیز هستند. شاید برخی موارد را نداشته باشند و در برخی موارد سرعت بالایی داشته باشند.

● هاست ریسلر :

این نوع هاست دارای برخی دسترسی های مدیر سایت با منابع بالاتر هست که کاربر می تواند چندین هاست با منابع جداگانه روی آن راه اندازی کند. این نوع هاست برای دو گروه مناسب است : یکی طراحان و برنامه نویسان سایت ها که سایت های زیادی را راه اندازی می کنند و گروه دیگر فروشندگان جزء که به نوعی فروشنده یک شرکت هاستینگ محسوب می شوند.

قبل از خرید هاست باید مقدار کاربرانی که از سایت شما بازدید می کنند و وارد سایت شما می شوند و فعالیت هایی را انجام می دهند دقت کنید. برای سایت هایی که کاربرانی زیادی دارند باید یک هاست با میزان حافظه RAM و CPU بالا تهیه کنید. مانند سایت های فروشگاه الکترونیکی با مشتری های زیاد.

مثال

اگر در سایت شما فیلم های زیادی نمایش داده می شود باید هاست با فضای ذخیره سازی بالا برای ذخیره فیلم ها داشته باشید و به ازای کاربران نیز به پهنای باند و ترافیک بالا برای نمایش فیلم ها دارید. اگر یک آموزشگاه الکترونیک داشته باشید باید پهنای باند و ترافیک بالا برای ارتباط با کاربران خود داشته باشد. البته برای آموزشگاه های الکترونیک پیشنهاد می شود که از سرور مجازی VPS یا سرور اختصاصی Dedicated Server استفاده کنید.

انواع کنترل پنل هاست

کمی قبل با ماهیت و عملکرد کنترل پنل ها و اینکه کنترل پنل هاست چیست؟ آشنا شدیم. کنترل پنل ها هاست برای مدیریت فضای هاست است که بر روی سرور میزبان نصب می شود. کنترل پنل هاست امکانات مدیریت هاست از قبیل مدیریت فایل، FTP، Email، تنظیمات و موارد بسیار دیگر را فراهم می کند. در ادامه برخی از کنترل پنل ها معرفی می کنیم :

 • سی پنل Cpanel

این کنترل پنل برای هاست های لینوکس است و اگر سایت شما مبتنی بر زبان PHP و لینوکس باشد می توانید از این کنترل پنل استفاده کنید. لازم به ذکر است که درصد بیشتری سایت ها مبتنی بر لینوکس و زبان PHP است. این کنترل پنل بسیار محیط کاربر پسند و راحتی دارد و محبوبترین کنترل پنل در بین رقیبان خود است.

کنترل پنل سی پنل

داشبور کنترل پنل cpanel

 • دایرکت ادمین Directadmin

این کنترل پنل نیز مبتنی بر لینوکس و زبان PHP است. محیط این کنترل پنل نیز بسیار ساده و کاربر پسند است ولی محبوبیت آن بین کاربران کمتر از Cpanel است.

کنترل پنل دایرکت ادمین

داشبورد کنترل پنل directadmin

 • پلسک Plesk

این کنترل پنل معروفترین و میتوان گفت تنها کنترل پنل مبتنی بر ویندوز و زبان برنامه نویسی ASP است. اگر سایت شما ویندوزی است تقریبا مجبور به انتخاب این کنترل پنل هستید، ولی نگران نباشد، Plesk نیز مانند Cpanel بسیار خوش دست و کاربر پسند است و به راحتی می توانید با آن کار کنید.

داشبود کنترل پنل پلسک

داشبود کنترل پنل plesk

 • کنترل پنل های رایگان Kloxo

کنترل پنل های قبلی هیچکدام رایگان نیستند و برای نصب آن باید لایسنس تهیه کنید، ولی نگران نباشید، چون این وظیفه شما نیست و به عهده مدیر سرور و شرکت خدمات دهنده سایت است. ولی در کل اگر نیاز داشتید که یک کنترل پنل رایگان نصب کنید Kloxo یکی از گزینه های خیلی خوب است.

داشبود کنترل پنل kloxo

داشبود کنترل پنل kloxo

کنترل پنل های رایگان زیاد هستند و می توان گفت تقریبا همگی در یک سطح هستند. Kloxo جزو قدیمیترین های رایگان و متن باز است که رقیبان بسیاری دارد. انتخاب یک کنترل پنل رایگان به عهده خودتان است، هدف ما در اینجا فقط اشاره ای به این نوع پنل ها بود.

در کل بیشتر از 90 درصد شرکت های خدمات دهنده هاست در دنیا از سه نوع Cpanel, Directadmin و Plesk هستند.

چه هاستی بخریم ؟

بعد از همه این صحبت ها حال از کجا باید یک هاست تهیه کنیم، چه هاستی بخریم و اینکه چه هاستی برای ما خوب است؟ در اولین مرحله باید هاست مورد نظر نیاز های شما را تامین کند. اینکه هاست لینوکسی باشد یا ویندوز به معماری و طراحی سایت شما بستگی دارد. اینکه فضا و ترافیک هاست چه مقدار باشد به مقدار فایل ها و اطلاعات و تعداد کاربران سایت شما بستگی دارد. در نهایت بعد از محاسبه نیاز های خود، با سرویس دهنده های زیاد و گزینه های متفاوت در سایت ها مواجه می شوید، کدام یک را باید انتخاب کنید؟

مهمترین ویژگی هایی که یک هاست خوب باید داشته باشد :

 • قیمت :

در اولین مورد، قیمت بسیار مهم است و باید بر حسب توان مالی خود خرید کنید، ولی همه چیز را فدای قیمت نکنید.

 • پشتیبانی :

سعی کنید از جایی هاست خود را تهیه کنید که پشتیبانی مناسبی را ارائه دهند. برای این کار باید بیشتر به رزومه شرکت هاستینگ دقت کنید. از تجربه خودتان و دیگران و یا نظرات کاربران و طراحان وب سایت ها در این زمینه استفاده کنید.

 • سرعت :

سرعت در هاست بسیار مهم است و تاثیر زیاد در سئو و رنکینگ سایت شما خواهد داشت. سرعت در هاست به دو عامل سخت افزار و پهنای باند شبکه سرور میزبان وابسته است. هر چه سرعت هارد، پردازشگر و حافظه رم سرور قوی تر باشد و پهنای باند شبکه سرور میزبان هاست بالا باشد، سرعت بارگذاری سایت نیز بیشتر می شود.

 • سرور های پرقدرت :

یک هاست خوب باید سرور های به روز با سخت افزارهای جدید و پرقدرت داشته باشد تا بتواند بهترین خدمات را با سرعت مناسب ارائه دهد. اطلاعات سرور توسط شرکت ها صراحتا اعلام نمی شود و باید به اعتبار و رزومه شرکت رجوع کنید. شرکت های معتبر از سخت افزار ضعیف استفاده نمی کنند و به اعتبار خود لطمه نمی زنند.

 • دیتاسنتر Data Center :

سرور هایی که در اینترنت خدمات دهی می کنند در مراکز استاندارد و مشخصی به صورت یکجا هستند که به آن ها دیتاسنتر Data Center می گویند. شرکت های ارائه دهنده خدمات هاست یا باید خودشان یک Data Center استاندارد با پهنای باند شبکه بالا داشته باشند یا اینکه از Data Centerهای معتبر استفاده کنند. برای بررسی دیتاسنتر می توانید از پشتیبانی فروش سئوال کنید یا با تهیه هاست رایگان این مورد را بررسی کنید.

نکته :

بعضی از فروشندگان بنا به دلایلی بیشتر از توان سخت افزاری و پهنای باند شبکه سرور، به کاربران خود هاست اجاره می دهند، که به این کار اصطلاحا Oversell می گویند. این کار نیز باعث می شود که سرور کند شده و سرعت Load یا بارگذاری سایت شما پایین بیاید.

 • امنیت :

این قسمت خودش گویای اهمیت آن است. تامین کننده خدمات هاستینگ باید تمام موارد امنیتی را در زمینه هاست فراهم کرده باشد.شرکت خدمات دهنده باید امنیت را در چند لایه به صورت دفاعی برای کاربران خود فراهم کرده باشد. این کار لازم است ولی کافی نیست. شرط کافی بودن، به روز بودن زنجیره امنیتی است که برای این کار باید یک تیم تخصصی امنیت انجام دهد.

نکته بسیار مهم : امنیت همیشه نسبی است و هیچگاه نمی توان امنیت 100 درصد را برقرار کرد، پس باید تا حد لازم قدرت دفاعی را افزایش داد.

 • زمان پایداری Uptime:

گفتیم که امنیت نسبی است و ممکن اس که سرور میزبان به دلایل امنیتی یا مواردی مانند خراب شدن هارد، مشکلات برق و موارد دیگر که بسیار هستند سرور میزبان از دسترس خارج شود. تمام این مشکلات راه حل دارند و شرکت خدمات دهنده باید بالاترین زمان در دسترس بودن سرور را ارائه کند.

آپ تایم هاست

اهمیت uptime هاست

 • پشتیبانی گیری - Backup :

بنا به دلایل مختلفی مانند مشکلات امنیتی یا برنامه نویسی و تداخل اشتباه و برخی تغییرات در سایت، ممکن است که سایت شما دچار مشکل شود یا از دسترس خارج شود. شرکت خدمات دهنده هاست باید به صورت دوره ای از هاست شما فایل پشتیبان تهیه کند. این فایل پشتیبان باید به راحتی قابل بازگردانی و در دسترس باشد.

 • امکانات جانبی

امروزه برای رقابت در بازار، شرکت های خدمات دهنده هاست برخی امکانات جانبی را برای کاربران فراهم کرده اند که این نکته به مرور زمان به یک گزینه برای برتری شرکت های هاستینگ به یکدیگر شده است. برخی از این خدمات عبارتند از :

 • خدمات نصب و تمدید خودکار SSL و SSL رایگان مانند ماژول Let's Encrypt
 • خدمات زیر دامنه، پارک دامنه، Addon Domain
 • ماژول ها و روش های Backup گیری متنوع مانند ماژول Jet Backup
 • ماژول های نصب خودکار CMS ها ، مانند نصب خودکار Wordpress یا Joomla
 • ماژول های متنوع امنیتی
 • ماژول های تنظیمات زبان های برنامه نویسی با نسخه ها متفاوت

چطور بفهمیم که یک هاست خوب است ؟

برای تشخیص اینکه یک شرکت ارائه دهنده خدمات هاست خوب است و بتوانید به آن اعتماد کنید روش خاصی وجود ندارد. ولی مواردی را از روی تجربه برای شما عنوان می کنم تا بتوانید یک هاست خوب انتخاب کنید. اگر برای سایت خود یک هاست خوب انتخاب نکنید، جابجایی و انتقال سایت به یک هاست دیگر ممکن است تبعات زیانباری را برای شما به همراه داشته باشد. این مورد را چندین بار تجربه کرده ام.

ویژگی هاست خوب

مشخصات هاست باکیفیت

 
 • هاست خوب ارزان نیست :

همیشه به یاد داشته باشید که هاست خوب ارزان نیست، البته گران بودن هاست هم دلیل بر خوب بودن آن نیست.

 • اعتبار :

همیشه از شرکت های معتبر هاست خود را تهیه کنید، "اعتبار" اصلی ترین سرمایه شرکت های هاستینگ هستند و همیشه از آن حفاظت می کنند. شرکت های معتبر یک شبه و ناگهان دچار مشکل مالی یا ورشکستگی نمی شوند و خدمات دهی را قطع نمی کنند.

 • پاسخگویی و پشتیبانی :

پاسخگویی و پشتیبانی را همیشه مهمترین اصل برای انتخاب شرکت هاستینگ قرار دهید. حتما به این نکته دقت کنید پاسخگویی و پشتیبانی موثر باشد، اگر تیم پشتیبانی دانش و تجربه کافی نداشته باشند نمی توانند کمک مفیدی به شما بکنند و ممکن است ضرر زیادی به شما وارد کنند.

 • کنترل پنل دلخواه :

شرکتی را انتخاب کنید که کنترل پنل دلخواه شما را ارائه دهند. جابجایی سایت از یک هاست با کنترل پنل دایرکت ادمین به هاست با کنترل پنل Cpanel به راحتی انجام نمی شود ولی اگر مبدا و مقصد یکی باشند این به سادگی سایت خود را می تواند منتقل کنید.

 • سرعت :

همیشه و همیشه هاست ای را انتخاب کنید که سرعت بالا داشته باشد. هم سرعت سخت افزار بالا و هم سرعت شبکه بالایی داشته باشد، در غیر اینصورت به احتمال زیاد در آینده نزدیک باید هاست خود را تغییر دهید. هاست های پرسرعت ارزان نیستند.

 • پشتیبان گیری Backup :

این مسئله خیلی مهم است، حتما هاستی را انتخاب کنید که پشتیبان گیری منظم و قابل دسترس داشته باشند. شرکت ها عمدتا نحوه پشتیبان گیری را هنگام فروش و تبلیغات محصولات خود اعلام می کنند.

 • خدمات SSL و Addon Domain :

سعی کنید هاستی را انتخاب کنید که خدمات SSL و Addon Domain را ارائه دهند. خدمات SSL برای تبدیل سایت HTTP به HTTPS است. خدمات Addon Domain برای اضافه کردن دامنه های دیگر به سایت شما است. ممکن است یک سایت دو یا چند زبانه داشته باشید، یا اینکه چند دامنه example.com و example.ir و example.net را برای سایت خود تهیه کرده باشید. با استفاده از خدمات Addon Domain می توانید همه این دامنه ها را به یک سایت نسبت دهید. این خدمات در برخی شرکت های به صورت رایگان یا محدود یا غیر رایگان عرضه می شود، در هر صورت دقت کنید که این خدمات ارائه شود.

 • بیشتر از یک پایگاه داده Database

: هاستی را انتخاب کنید که اجازه استفاده بیشتر از یک پایگاه داده را به شما بدهد. اگر بخواهید که سایت خود را دو زبانه کنید، یا به هر دلیلی نیاز داشته باشید که از بیشتر از یک پایگاه داده Database استفاده کنید، حتما به این گزینه دقت کنید.

 • هاست رایگان :

برای بررسی یک هاست خوب، از آن شرکت یک هاست رایگان تهیه کنید و هم چیز را بررسی کنید. در صورت عدم ارائه هاست رایگان توسط شرکت مورد نظر شما، یک هاست کوچک و کوتاه مدت مثلا یک ماهه تهیه کنید و همه شرایط را بررسی کنید.

چطور مشخصات سرور میزبان را بدست آوریم ؟

بعد از تهیه هاست، در بیشتر کنترل پنل ها می توانید مشخصات سرور را بررسی کنید. برای مثال در کنترل پنل Cpanel از قسمت Server Information در صفحه اصلی داشبورد میتوانید وضعیت سرور میزبان خود را مشاهده کنید.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، در قسمت General Information از صفحه داشبورد کنترل پنل Cpanel می توانید آدرس سرور میزبان را بدست آورید و با جستجو این آدرس در اینترنت به مشخصات مکانی و دیتاسنتر آن دسترسی پیدا کنید. همچنین با کلیک بر روی لینک Server Information نیز می توانید وضعیت سرور میزبان را مشاهده کنید. در کنترل پنل دایرکت ادمین Directadmin نیز از قسمت System Information می توانید اطلاعات مربوط به سرور میزبان خود را مشاهده کنید.

مشاهده مشخصات با استفاده از دستور ping

همچنین جدا از کنترل پنل ها می توانید با استفاده از دستور ping در محیط خط فرمان Command line سیستم خود آدرس اینترنتی سرور میزبان خود را بدست آورید. کافیست با دستور ping نام دامنه هاست خود را وارد کنید. مانند تصویر زیر :

مشخصات هاست

مشاهده مشخصات هاست با ping domain

برای بدست آوردن مشخصات مکانی و مشخصات دیتاسنتر مربوط به سرور میزبان خود کافیست آدرس IP اینترنتی را همراه با کلمه Whois در اینترنت جستجو کنید. سایت های زیادی هستند که مشخصات کاملی از این آدرس IP را ارائه می کنند.

مشخصات ip

نحوه who is گرفتن ip

همچنین برای تست سرعت هاست در بارگذاری سایت می توانید از سایت هایی که برای این کار هستند استفاده کنید. با یک جستجو در اینترنت سایت های زیادی را برای این کار پیدا می کنید که معروفترین آن سایت https://gtmetrix.com است. فقط کافی است نام دامنه سایت خود را در این سایت وارد کنید.

تست سایت با gtmerix

ابزار تست سرعت سایت

تاثیر هاست بر سئو SEO

آیا هاست بر سئو SEO سایت تاثیر دارد ؟ پاسخ مثبت است، و قطعا همینطور است. حتی در برخی موارد این تاثیر می تواند تا اندازه بسیار زیادی تاثیر گذار باشد. در ادامه به بررسی اینکه هاست چه تاثیراتی می تواند در سئو SEO سایت شما داشته باشد می پردازیم، ولی توجه داشته باشید که هاست فقط یکی از مواردی است که در سئو SEO تاثیر گذار است و مهمترین مسئله در سئو SEO محتوا یک سایت است.

زمان پایداری سرور میزبان - Uptime/Downtime

مدت زمانی که سرور میزبان خدمات دهنده هاست و وب سایت در دسترس است بسیار مهم است. کاوشگر یا خزنده Crawler گوگل به صورت مداوم سایت و تمامی صفحات سایت شما را بررسی می کند. اگر در زمانی که گوگل دارد سایت شما را کاوش می کند، سایت به علت مشکلات سرور میزبان در دسترسی نباشد، مسلما کاوش و Crawl سایت شما انجام نخواهد شد.

هنگامی که گوگل سایت شما را کاوش یا Crawl می کند، اگر سایت در دسترس نباشد، سایت را به عنوان یک سایت غیر قابل دسترس شناسایی کرده و به سراغ سایت های بعدی می رود. موتور های جستجوگر سایت های غیر قابل دسترس را در نتایج نمایش نخواهند داد. موتور های جستجوگر، کاوش یا خزش در سایت ها را به صورت دوره ای و خودکار بر روی تمامی سایت ها برای بررسی در دسترسی بودن سایت و تغییرات سایت انجام می دهند.

زمان خزش

مطمئنا شما زمان انجام خزش ها را نمی دانید، پس باید هاست ای را انتخاب کنید که کمترین "زمان خارج از دسترسی بودن - Downtime" را داشته باشد. امروزه خیلی از شرکت های خدمات دهنده هاست "زمان در دسترس بودن - Uptime" سرور را 99 درصد اعلام می کنند. ولی متاسفانه این اعداد ارقام به صورت تبلیغات درآمده و بیشتر بر حسب تجربه و اعتبار شرکت های خدمات دهنده باید اعتماد کنید.

آیا هاست یا سرور با Uptime 100 درصد داریم ؟ به قطعیت می توان گفت : خیر . دلیل آن نیز نسبی بودن امنیت است. پایداری سرور جزو امنیت یک سرور محسوب می شود. هیچگاه نمی توان امنیت سرور، شبکه، برق، نرم افزارها و سرویسها و موارد دیگر را به طور کامل برقرار کرد. مانند این است که شما بگویید من با مصرف دارو و غذا مناسب و تغییر سبک زندگی هیچگاه مریض نخواهم شد. امنیت، بالا بردن سطح مقاومت در برابر خطرات و حملات است و هیچگاه صددرصد نیست.

سرعت - Speed

موتورهای جستجو فاکتور های مخفی زیادی در امتیاز دادن به یک سایت دارند که توسط الگوریتم های جستجو محاسبه می شوند، ولی در سال 2010 گوگل رسما اعلام کرد که یکی از فاکتور های امتیاز دهی سرعت Load سایت و بارگذاری سایت می باشد. البته سرعت فقط یک عامل از چندین عامل امتیاز دهی به یک سایت است.

قبلا عنوان کردیم که سرعت سرور میزبان به دو عامل سخت افزار و پهنای باند شبکه بستگی دارد. هر چی مقدار این دو بیشتر باشد، قطعا سرور سرعت بیشتری خواهد داشت. البته اینکه شرکت خدمات دهنده نیز به میزان توان سرور از آن استفاده کند نیز مهم است. کمی قبل در شرایط یک هاست خوب گفتیم که برخی شرکت های خدمات دهنده هاست بیشتر از توان یک سرور به کاربران خود خدمات می دهند و این باعث کند شدن سرور می شود.

البته اگر سایت شما کند است، فقط یک احتمال وجود دارد که مشکل از سمت سرویس دهنده شما باشد، در بیشتر موارد کندی سایت به دلیل تنظیمات، برنامه نویسی و طراحی نامناسب سایت است. همچنین انتخاب نامناسب منابع هاست با سایت نیز ممکن است باعث کند شدن سایت شود. برای مثال ممکن است فضای هاست شما پر شده باشد، یا میزان استفاده از پردازشگر و حافظه RAM در سایت بیشتر از توان هاست ای باشد که تهیه کرده اید.

مکان سرور - Location

موقعیت مکانی سرور میزبان شما هم در جستجو تاثیر گذار است، البته نه خیلی زیاد.برای مثال افرادی که در ایران و با آدرس IP ایران در اینترنت جستجو می کنند، سایت هایی که سرور میزبان آن ها در ایران هستند، بالاتر از بقیه نتایج نمایش داده می شود. موقعیت سرور میزبان هم از آدرس IP اینترنتی آن مشخص می شود.

در کل اگر مخاطبان سایت شما ایرانی هستند بهتر است که موقعیت سرور میزبان هاست شما هم در ایران باشد. به غیر از امتیاز بندی در SEO ، سرعت بارگذاری سایت، هزینه و امنیت بهتری را بدست می آورید. ولی اگر سایت شما بین المللی است و مخاطبان خارج از ایران نیز دارید بهتر از است که از هاست های خارج از ایران استفاده کنید.

البته امروزه با تکنولوژی CDN مشکل مکانی سایت بسیار مرتفع شده است. با استفاده از خدمات CND دیگر مهم نیست موقعیت مکانی سرور شما کجاست، کاربر در هر مکانی که سایت شما را باز کند، از نزدیکترین سرور ارائه دهنده خدمات CDN استفاده می کند و سایت شما را از آن سرور بارگذاری می کند.

جمع بندی

هاست موضوع این مقاله از پارس پک بود که در این مطلب درباره آن صحبت کردیم و در حد توان سعی شد که تمام مطالب و موارد مربوط به هاست ها را پوشش دهیم. در ابتدا با یک مثال ساده به توضیح و درک عمومی هاست پرداختیم و سپس با مثال هایی مطرح کردیم که چطور منابع مورد نیاز هاست خود را محاسبه کنید، در نهایت به بررسی ویژگی های یکی هاست خوب پرداختیم و درباره تاثیرات هاست و سرور میزبان هاست در سئو SEO صبحت کردیم.

در انتها برای کسانی که اولین بار است که می خواهند یک هاست تهیه کنند توصیه میکنم : حتما از یک شرکت معتبر هاست تهیه کنید و همه چیز را فدای قیمت ارزان نکنید و بالاترین معیار را برای انتخاب یک شرکت هاستینگ مناسب، پشتیبانی خوب قرار دهید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  رویداد Cloud Talk

  CloudTalk رویدادی آنلاین است که با حضور بیش از ۲۰۰۰ نماینده از شرکت‌های مطرح حوزه‌ی فناوری ابری برگزار می‌گردد. این رویداد در سال ۲۰۲۰، در روز سه‌شنبه...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2019 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.