Avatar
نویسنده: پارس پک
سه‌شنبه 15 تیر 1400
مطالعه: ۱۰ دقیقه ۰ نظر ۱۵۵۷ بازدید

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی

امروزه، انواع مختلفی از سرویس های میزبانی وب وجود دارند، اما سه مورد از پر طرفدار ترین آنها، سرور های مجازی، هاست اشتراکی و سرور اختصاصی می باشند. این نوع از سرویس های میزبانی وب، در مسائلی همچون سطح عملکرد، قیمت و … اختلاف دارند اما به طور دقیق چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ سرویس های اشتراکی ساده ترین نوع برای میزبانی از وبسایت ها هستند و به همین سبب، بیشتر برای وبلاگ های شخصی یا سایت های کوچک کاربرد دارند. از این رو، در این مقاله قصد داریم روی تفاوت سرور اختصاصی و مجازی (VPS) تمرکز کنیم.

معرفی سرور اختصاصی

مقایسه vps با سرور اختصاصی

تفاوت سرور اختصاصی و مجازی

سرور اختصاصی کامل ترین سرویس میزبانی برای وبسایت ها است. با سرور اختصاصی، شما بخشی از سرور را دریافت نمی کنید و در واقع، تمام سرور در اختیار خودتان می باشد. شما از همان ابتدا در کنترل سرور بوده و می توانید محدودیت منابع خود را تعیین کنید. سرور های اختصاصی برای کسب و کار های متوسط و بزرگ مناسب هستند اما ممکن است کسب و کار های کوچکتری که به آینده فکر می کنند نیز از این سرور ها سود ببرند.

سرور مجازی (VPS)

تفاوت سرور مجازی و اختصاصی

تفاوت سرور مجازی و اختصاصی

سرور مجازی یا به اختصار VPS سرویسی است که چندین وب سایت به طور همزمان از آن استفاده می کنند، اما هر کدام از مالکان قادر هستند قدرت مورد نیاز سخت افزار اعم از RAM و پهنای باند را تعیین کنند. علاوه بر این، سرور های مجازی از یک نرم افزار ویژه به نام hypervisor استفاده می کنند که به شما اجازه می دهد در صورتی که از محدودیت سخت افزاری خود عبور کرده اید، از سرور های مجازی دیگری که هنوز به محدودیت پردازشی خود نرسیده اند، قدرت سخت افزاری بیشتری قرض بگیرید.

بازدهی بالا در کسب و کارهای کوچک

به طور کلی، سرور مجازی برای وب سایت ها، کسب و کار های کوچکتر یا وبلاگ های شخصی بزرگ که به قدرت سخت افزاری قابل توجهی نیاز دارند مناسب می باشد. هیچ فردی تمایل ندارد با مشکل سرعت پایین در سایت خود مواجه شود و یا بد تر از آن، با خطا ها و کرش های فراوان رو به رو شود. به همین دلیل است که سرور های مجازی به خوبی کار می کنند. آن ها در مدیریت ترافیک سایت بسیار انعطاف پذیر بوده و هزینه چندانی نیز ندارند.

سرور مجازی شباهت‌های زیادی به سرور اختصاصی دارد و می‌توان آن را نسخه کوچک‌شده‌ی سرورهای اختصاصی با منابع محدود تر به‌شمار آورد. به همین دلیل، تنها تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی در اشتراک منابع‌شان است.

خرید سرور مجازی از خدمات میزبانی پارس پک

اگر اولین تجربه‌تان درزمینه سرورهای مجازی است یا دانش کافی در انتخاب بهترین نوع سرور مجازی  ایرانی یا خارجی دارید، پارس پک، یکی از شرکت‌های هاستینگ قدرتمند ایران، به شما کمک خواهد کرد تا بهترین پنل را متناسب با نیازتان انتخاب کنید. برای دریافت هرگونه راهنمایی و مشاوره رایگان از‌طریق تیکت یا تلفن می‌توانید با کارشناسان پارس پک ارتباط بگیرید. همچنین برای مشاهده تعرفه‌ها و اطلاعات بیشتر میتوانید وارد صفحه زیر شوید.

سرور مجازی

کدام سرویس بهتر است؟

انتخاب این که خرید کدام سرور برای شما مناسب تر است به هیچ عنوان آسان نیست و بسیاری از افراد نمی دانند کدام سرویس میزبانی را برای کسب و کار خود برگزینند. ما در ادامه این مطلب تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی به عنوان 2 سرویس محبوب در حوزه هاستینگ را برای شما عزیزان ذکر می کنیم تا تصمیم گیری شما راحت تر شود.

۱. تخصیص منابع

ساده ترین راهی که می توانید این موضوع را تصور کنید سفارش دادن یک پیتزا است. با سرور مجازی، شما منابع را با یکدیگر به اشتراک می گذارید درست همان گونه که یک پیتزا را با هم تقسیم می کنید. حال اگر تکه های بیشتری می خواهید، این امکان وجود دارد که یکی از شرکای شما سهم پیتزای خود را کامل میل نکند. این در صورتی است که با خرید سرور اختصاصی شما هر کدام پیتزای خودتان را سفارش می دهید که مخلفات و اندازه مورد نیاز خودتان را دارد. اگرچه شما هزینه بیشتری می پردازید اما همه چیز در اخیتار شما قرار خواهد داشت. در این مورد بدون شک سرور اختصاصی گزینه برتر است. اگرچه خرید سرور مجازی مزیت های خودش را دارد اما در مقایسه با سرور اختصاصی که محدودیت کمتری دارد بهترین انتخاب نیست؛ به ویژه که در سرور اختصاصی به دیگران وابستگی ندارید.

۲. امنیت

امنیت سرور مجازی و اختصاصی

امنیت سرور اختصاصی یا مجازی؟

امنیت این دو سرویس را می توان به زندگی کردن در یک ملک شخصی یا در یک آپارتمان چند واحدی تشبیه کرد. در صورتی که شخصی در ساختمان را باز بگذارد، امنیت تمام ساختمان به خطر خواهد افتاد. اگرچه آپارتمان خود شما نیز دارای معیار های امنیت به خصوصی می باشد.خرید سرور اختصاصی مانند داشتن یک منزل شخصی می باشد. احتمال این که کسی به خانه شما وارد شود کاملا به خودتان بستگی دارد. خوشبختانه به خاطر بی دقتی دیگران به دردسر نخواهید افتاد. با این که سرور مجازی امنیت بسیار بالایی دارد اما با کنترل کاملی که سرور اختصاصی به شما می دهد قابل مقایسه نیست. همچنین، هر دو آنها به شما اجازه نصب نرم افزار های امنیتی دلخواه را می دهند.

۳. عملکرد

مقایسه عملکرد سرور مجازی و اختصاصی

مقایسه عملکرد سرور مجازی و اختصاصی

در دنیای وب، عملکرد خوب یعنی وب سایت شما با چه سرعتی قادر است صفحات را بارگیری کرده و برای کاربران به اجرا در آید. مسیر یک اتوبوس را در نظر بگیرید. این مسیر دقیقا مانند عملکرد هاست می باشد. اگر مسافران کمتری سوار اتوبوس شوند، راننده کمتر در ایستگاه ها می ایستد و سریع تر به مقصد خواهید رسید (سرعت بیشتر بارگیری سایت) اما در صورتی که حجم مسافران زیاد باشد (افرادی که از سایت بازدید می کنند)، راننده مجبور است در هر ایستگاه مدتی توقف داشته باشد و این به سرعت کمتر منجر می شود.

یک اتوبوس را در نظر بگیرید

خرید سرور مجازی یا vps، اتوبوس مخصوص خودتان را به شما می دهد و در صورتی که اتوبوس پر شود، این احتمال وجود دارد که یک اتوبوس دیگر از این خط به کمک شما بیاید (پهنای باند از سایت دیگری روی سرور). خرید سرور اختصاصی، یک اتوبوس پر ظرفیت و پر سرعت تر به شما می دهد که قادر است مسافران بیشتری را در طول زمان کمتر به مقصد برساند. بنابراین، سرور اختصاصی در زمینه عملکرد نیز از سرور مجازی جلوتر است. سرور اختصاصی قادر است به شکل بهتری ترافیک های بالا را مدیریت کند در حالی که سرور مجازی اگرچه به تنهایی سرعت خوبی دارد اما اگر همه سایت های روی یک سرور با ترافیک بالا مواجه شوند، این سرعت به شدت کاهش می یابد.

۴. تنظیمات و شخصی سازی

تنظیمات سرور مجازی و اختصاصی

تنظیمات سرور مجازی و اختصاصی

هم سرور مجازی و هم سرور اختصاصی به شما این امکان را می دهند که از طرح های مدیریت شده یا مدیریت نشده استفاده نمایید. این موضوع همانند سر هم کردن اساسیه منزل می باشد. با طرح مدیریت نشده، ابزار های مورد نیاز در اختیار شما قرار می گیرد اما خودتان باید این لوازم را سر هم کنید. از طرف دیگر، با طرح مدیریت شده، فرد یا افراد متخصصی این کار را برای شما انجام می دهند. تعجبی ندارد که غالب افراد طرح مدیریت شده را انتخاب می کنند (اگرچه هزینه آن بالاتر است). از نظر شخصی سازی نیز هر دوی این سرویس ها مشابه یکدیگر هستند. در این مورد سرور مجازی برتری کوچکی دارد چرا که در صورت اتمام حجم ماهانه می توانید از سرور دیگری قرض بگیرید.

۵. توسعه پذیری

توسعه پذیری vps و سرور اختصاصی

توسعه پذیری vps و سرور اختصاصی

یکی از مهم ترین موارد در هر کسب و کاری پیش بینی آینده و رشد وب سایت است. از این مسئله نیز می توان مانند رشد یک درخت یاد کرد. سرور مجازی مانند درخت زیتون است؛ اگرچه به اندازه خودش قابلیت رشد کردن دارد اما هیچ گاه نمی تواند به ارتفاع یک سرو بزرگ برسد. سرور اختصاصی همان درخت سرو بزرگ است. همه منابع، امنیت و عملکردی که در ظرفیتش است را از همان ابتدا دارد و دیگر جای پیشرفتی برای آن وجود ندارد. گویی به یک سقف برخورد کرده است. سرور مجازی در این مورد پیروز است زیرا امکان رشد سرور پا به پای وب سایت مزیت بسیار بزرگی است که سرور اختصاصی از آن برخوردار نمی باشد.

۶. قیمت

قیمت سرور مجازی یا اختصاصی

مقایسه قیمت سرور مجازی و اختصاصی

هیچ تشبیهی برای قیمت این دو سرویس میزبانی لازم نیست. بدیهی است که سرور اختصاصی به دلیل اختصاصی بودن به مراتب گران تر از سرور مجازی است. VPS گستره قیمتی معقولی را در اختیار شما قرار می‌دهد و سطوح مختلفی از طرح ها با محدودیت های متفاوت و قیمت های گوناگون را برای شما فراهم می آورد. در این مورد سرور مجازی با اختلاف گزینه بهتری است. مسلم است که با سرور اختصاصی شما منابع بیشتر، امنیت بالاتر و عملکرد بهتری دریافت می کنید اما تمام این موارد با قیمت بسیار بالایی نیز همراه می باشد. سرور مجازی دارای ظرفیت قابل قبولی برای بیشتر سایت هاست و امکان تهیه آن برای عموم وجود دارد.

جمع بندی 

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی موضوعیست که کاربران در هنگام خرید سرویس میزبانی برای سایت یا اهداف دیگر خود، با آن مواجه می شوند. به طور خلاصه، سرور مجازی، بر روی یک سرور اشتراکی کار می کند که در کنار سایت های دیگر از وب سایت شما نیز میزبانی می کند. از طرف دیگر، سرور اختصاصی به شما سرور شخصی خودتان را می دهد تا هر کاری که می خواهید با آن انجام دهید. همان گونه که حدس زدید، سرور مجازی با سرور اختصاصی در چندین زمینه متفاوت هستند که در این مقاله قصد داشتیم با زبانی ساده به بررسی مهم ترین تفاوت این دو سرویس یعنی vps و Dedicated Servers بپردازیم تا در هنگام خرید، ابهامات کاربران رفع شود.

تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی در ارائه منابع به‌صورت اشتراکی یا اختصاصی است. هردو سرویس‌ها از تکنولوژی مجازی‌سازی برای ارائه منابع به کسب‌وکارها استفاده می‌کنند. سرور اختصاصی نوعی سرویس مجازی است که تمام منابع را به‌طور اختصاصی فقط در اختیار یک کسب‌وکار قرار می‌دهد و منابع آن با سایر کاربران به‌اشتراک گذاشته نمی‌شود. این در حالی است که سرور مجازی یا VPS سرویس اشتراکی است که منابع مستقل را با سیستم‌عامل و برنامه‌های جداگانه به کاربران ارائه می‌کند. سرور اختصاصی درمقایسه‌با سرور مجازی منابع قدرتمندتر و بالطبع قیمت گران‌تری دارد.

سؤالات متداول

۱. سرور مجازی بهتر است یا سرور اختصاصی؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است تا با قابلیت های هر کدام در این مقاله آشنا شده باشید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

۲. تفاوت بارز این دو سرویس با یکدیگر چیست؟

در نوع پردازش و عملکرد آنها، در کاربرد برای سایت های مختلف و مواردی دیگر تفاوت های عمده ای با یکدیگر دارند

مقالات مرتبط این مطلب پیشنهاد می شود

با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم