تفاوت سرور اختصاصی با سرور مجازی

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی

امروزه، انواع مختلفی از سرویس های میزبانی وب وجود دارند، اما سه مورد از پر طرفدار ترین آنها، سرور های مجازی، هاست اشتراکی و سرور اختصاصی می باشند. این نوع از سرویس های میزبانی وب، در مسائلی همچون سطح عملکرد، قیمت و ... اختلاف دارند اما به طور دقیق چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ سرویس های اشتراکی ساده ترین نوع برای میزبانی از وبسایت ها هستند و به همین سبب، بیشتر برای وبلاگ های شخصی یا سایت های کوچک کاربرد دارند. از این رو، در این مقاله قصد داریم روی تفاوت سرور اختصاصی و مجازی (VPS) تمرکز کنیم.

سرور مجازی (VPS)

تفاوت سرور مجازی و اختصاصی

تفاوت سرور مجازی و اختصاصی

سرور مجازی یا به اختصار VPS سرویسی است که چندین وب سایت به طور همزمان از آن استفاده می کنند، اما هر کدام از مالکان قادر هستند قدرت مورد نیاز سخت افزار اعم از RAM و پهنای باند را تعیین کنند. علاوه بر این، سرور های مجازی از یک نرم افزار ویژه به نام hypervisor استفاده می کنند که به شما اجازه می دهد در صورتی که از محدودیت سخت افزاری خود عبور کرده اید، از سرور های مجازی دیگری که هنوز به محدودیت پردازشی خود نرسیده اند، قدرت سخت افزاری بیشتری قرض بگیرید.

بازدهی بالا در کسب و کارهای کوچک

به طور کلی، سرور مجازی برای وب سایت ها، کسب و کار های کوچکتر یا وبلاگ های شخصی بزرگ که به قدرت سخت افزاری قابل توجهی نیاز دارند مناسب می باشد. هیچ فردی تمایل ندارد با مشکل سرعت پایین در سایت خود مواجه شود و یا بد تر از آن، با خطا ها و کرش های فراوان رو به رو شود. به همین دلیل است که سرور های مجازی به خوبی کار می کنند. آن ها در مدیریت ترافیک سایت بسیار انعطاف پذیر بوده و هزینه چندانی نیز ندارند.

سرور اختصاصی (Dedicated Server)

مقایسه vps با سرور اختصاصی

تفاوت سرور اختصاصی و مجازی

سرور اختصاصی کامل ترین سرویس میزبانی برای وبسایت ها است. با سرور اختصاصی، شما بخشی از سرور را دریافت نمی کنید و در واقع، تمام سرور در اختیار خودتان می باشد. شما از همان ابتدا در کنترل سرور بوده و می توانید محدودیت منابع خود را تعیین کنید. سرور های اختصاصی برای کسب و کار های متوسط و بزرگ مناسب هستند اما ممکن است کسب و کار های کوچکتری که به آینده فکر می کنند نیز از این سرور ها سود ببرند.

کدام سرویس بهتر است؟

انتخاب این که خرید کدام سرور برای شما مناسب تر است به هیچ عنوان آسان نیست و بسیاری از افراد نمی دانند کدام سرویس میزبانی را برای کسب و کار خود برگزینند. ما در ادامه این مطلب تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی به عنوان 2 سرویس محبوب در حوزه هاستینگ را برای شما عزیزان ذکر می کنیم تا تصمیم گیری شما راحت تر شود.

1. تخصیص منابع

ساده ترین راهی که می توانید این موضوع را تصور کنید سفارش دادن یک پیتزا است. با سرور مجازی، شما منابع را با یکدیگر به اشتراک می گذارید درست همان گونه که یک پیتزا را با هم تقسیم می کنید. حال اگر تکه های بیشتری می خواهید، این امکان وجود دارد که یکی از شرکای شما سهم پیتزای خود را کامل میل نکند. این در صورتی است که با خرید سرور اختصاصی شما هر کدام پیتزای خودتان را سفارش می دهید که مخلفات و اندازه مورد نیاز خودتان را دارد. اگرچه شما هزینه بیشتری می پردازید اما همه چیز در اخیتار شما قرار خواهد داشت. در این مورد بدون شک سرور اختصاصی گزینه برتر است. اگرچه خرید سرور مجازی مزیت های خودش را دارد اما در مقایسه با سرور اختصاصی که محدودیت کمتری دارد بهترین انتخاب نیست؛ به ویژه که در سرور اختصاصی به دیگران وابستگی ندارید.

2. امنیت

امنیت سرور مجازی و اختصاصی

امنیت سرور اختصاصی یا مجازی؟

امنیت این دو سرویس را می توان به زندگی کردن در یک ملک شخصی یا در یک آپارتمان چند واحدی تشبیه کرد. در صورتی که شخصی در ساختمان را باز بگذارد، امنیت تمام ساختمان به خطر خواهد افتاد. اگرچه آپارتمان خود شما نیز دارای معیار های امنیت به خصوصی می باشد.خرید سرور اختصاصی مانند داشتن یک منزل شخصی می باشد. احتمال این که کسی به خانه شما وارد شود کاملا به خودتان بستگی دارد. خوشبختانه به خاطر بی دقتی دیگران به دردسر نخواهید افتاد. با این که سرور مجازی امنیت بسیار بالایی دارد اما با کنترل کاملی که سرور اختصاصی به شما می دهد قابل مقایسه نیست. همچنین، هر دو آنها به شما اجازه نصب نرم افزار های امنیتی دلخواه را می دهند.

3. عملکرد

مقایسه عملکرد سرور مجازی و اختصاصی

مقایسه عملکرد سرور مجازی و اختصاصی

در دنیای وب، عملکرد خوب یعنی وب سایت شما با چه سرعتی قادر است صفحات را بارگیری کرده و برای کاربران به اجرا در آید. مسیر یک اتوبوس را در نظر بگیرید. این مسیر دقیقا مانند عملکرد هاست می باشد. اگر مسافران کمتری سوار اتوبوس شوند، راننده کمتر در ایستگاه ها می ایستد و سریع تر به مقصد خواهید رسید (سرعت بیشتر بارگیری سایت) اما در صورتی که حجم مسافران زیاد باشد (افرادی که از سایت بازدید می کنند)، راننده مجبور است در هر ایستگاه مدتی توقف داشته باشد و این به سرعت کمتر منجر می شود.

یک اتوبوس را در نظر بگیرید

خرید سرور مجازی یا vps، اتوبوس مخصوص خودتان را به شما می دهد و در صورتی که اتوبوس پر شود، این احتمال وجود دارد که یک اتوبوس دیگر از این خط به کمک شما بیاید (پهنای باند از سایت دیگری روی سرور). خرید سرور اختصاصی، یک اتوبوس پر ظرفیت و پر سرعت تر به شما می دهد که قادر است مسافران بیشتری را در طول زمان کمتر به مقصد برساند. بنابراین، سرور اختصاصی در زمینه عملکرد نیز از سرور مجازی جلوتر است. سرور اختصاصی قادر است به شکل بهتری ترافیک های بالا را مدیریت کند در حالی که سرور مجازی اگرچه به تنهایی سرعت خوبی دارد اما اگر همه سایت های روی یک سرور با ترافیک بالا مواجه شوند، این سرعت به شدت کاهش می یابد.

4. تنظیمات و شخصی سازی

تنظیمات سرور مجازی و اختصاصی

تنظیمات سرور مجازی و اختصاصی

هم سرور مجازی و هم سرور اختصاصی به شما این امکان را می دهند که از طرح های مدیریت شده یا مدیریت نشده استفاده نمایید. این موضوع همانند سر هم کردن اساسیه منزل می باشد. با طرح مدیریت نشده، ابزار های مورد نیاز در اختیار شما قرار می گیرد اما خودتان باید این لوازم را سر هم کنید. از طرف دیگر، با طرح مدیریت شده، فرد یا افراد متخصصی این کار را برای شما انجام می دهند. تعجبی ندارد که غالب افراد طرح مدیریت شده را انتخاب می کنند (اگرچه هزینه آن بالاتر است). از نظر شخصی سازی نیز هر دوی این سرویس ها مشابه یکدیگر هستند. در این مورد سرور مجازی برتری کوچکی دارد چرا که در صورت اتمام حجم ماهانه می توانید از سرور دیگری قرض بگیرید.

5. توسعه پذیری

توسعه پذیری vps و سرور اختصاصی

توسعه پذیری vps و سرور اختصاصی

یکی از مهم ترین موارد در هر کسب و کاری پیش بینی آینده و رشد وب سایت است. از این مسئله نیز می توان مانند رشد یک درخت یاد کرد. سرور مجازی مانند درخت زیتون است؛ اگرچه به اندازه خودش قابلیت رشد کردن دارد اما هیچ گاه نمی تواند به ارتفاع یک سرو بزرگ برسد. سرور اختصاصی همان درخت سرو بزرگ است. همه منابع، امنیت و عملکردی که در ظرفیتش است را از همان ابتدا دارد و دیگر جای پیشرفتی برای آن وجود ندارد. گویی به یک سقف برخورد کرده است. سرور مجازی در این مورد پیروز است زیرا امکان رشد سرور پا به پای وب سایت مزیت بسیار بزرگی است که سرور اختصاصی از آن برخوردار نمی باشد.

7. قیمت

قیمت سرور مجازی یا اختصاصی

مقایسه قیمت سرور مجازی و اختصاصی

هیچ تشبیهی برای قیمت این دو سرویس میزبانی لازم نیست. بدیهی است که سرور اختصاصی به دلیل اختصاصی بودن به مراتب گران تر از سرور مجازی می باشد. VPS گستره قیمتی معقولی را در اختیار شما قرار می دهد و سطوح مختلفی از طرح ها با محدودیت های متفاوت و قیمت های گوناگون را برای شما فراهم می آورد. در این مورد سرور مجازی با اختلاف گزینه بهتری است. مسلم است که با سرور اختصاصی شما منابع بیشتر، امنیت بالاتر و عملکرد بهتری دریافت می کنید اما تمام این موارد با قیمت بسیار بالایی نیز همراه می باشد. سرور مجازی دارای ظرفیت قابل قبولی برای بیشتر سایت هاست و امکان تهیه آن برای عموم وجود دارد.

جمع بندی و سوالات متداول

تفاوت سرور مجازی با سرور اختصاصی موضوعیست که کاربران در هنگام خرید سرویس میزبانی برای سایت یا اهداف دیگر خود، با آن مواجه می شوند. به طور خلاصه، سرور مجازی، بر روی یک سرور اشتراکی کار می کند که در کنار سایت های دیگر از وب سایت شما نیز میزبانی می کند. از طرف دیگر، سرور اختصاصی به شما سرور شخصی خودتان را می دهد تا هر کاری که می خواهید با آن انجام دهید. همان گونه که حدس زدید، سرور مجازی با سرور اختصاصی در چندین زمینه متفاوت هستند که در این مقاله قصد داشتیم با زبانی ساده به بررسی مهم ترین تفاوت این دو سرویس یعنی vps و Dedicated Servers بپردازیم تا در هنگام خرید، ابهامات کاربران رفع شود.

سرور مجازی بهتر است یا سرور اختصاصی؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است تا با قابلیت های هر کدام در این مقاله آشنا شده باشید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تفاوت بارز این دو سرویس با یکدیگر چیست؟

در نوع پردازش و عملکرد آنها، در کاربرد برای سایت های مختلف و مواردی دیگر تفاوت های عمده ای با یکدیگر دارند

 • با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  بسیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

 • مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.