آموزش تغییر پسورد root در mysql ویندوز و لینوکس

تغییر پسورد root در MySQL ویندوز و لینوکس

MySQL یک سامانه مدیریت پایگاه های داده است که تحت مدل نرم افزاری منبع باز (Open Source) عمل می کند. این سامانه برای بسته های نرم افزار های وب بسیار محبوب به شمار می رود. مانند بسیاری دیگر از خدمات، MySQL سطح مدیریتی یا همان پسورد root دارد. این رمز عبور به کاربر اجازه می دهد تا جزئی ترین عملکرد ها و قابلیت ها را مدیریت کنند. در صورتی که هنوز پسورد root برای پایگاه داده MySQL خود تعیین نکرده اید، همچنان مانعی برای اتصال به آن وجود نخواهد داشت اما ممکن است به خطرات امنیتی منجر شود. تعیین کردن پسورد root به این معناست که هر شخصی نمی تواند به پایگاه داده شما دسترسی پیدا کند. اگر پایگاه داده شما پسورد root دارد، اما شما آن را فراموش کرده اید، این آموزش به شما کمک خواهد کرد تا پسورد root در MySQL ویندوز و لینوکس را تغییر دهید.

نحوه تغییر پسورد root در MySQL لینوکس

گام نخست: به حساب کاربری خود وارد شوید

هنگامی که سیستم راه اندازی لینوکس را اجرا می کنید، مطمئن شوید که تحت عنوان همان حساب کاربری که با آن به صورت عادی از MySQL استفاده می کنید، وارد شوید. اگرچه می توانید به صورت root نیز لاگین کنید اما حتما پیش از راه اندازی سرور MySQL، آن را با ”--user=mysqloption” آغاز کنید؛ در غیر این صورت سیستم فایل هایی را ایجاد خواهد کرد که متعلق به حساب کاربری root بوده و موجب بروز مشکلاتی می شوند.

گام دوم: فایل .pid را برای سرویس MySQL بیابید

مکان مشخصی برای این فایل وجود ندارد و مسیر آن به تقسیم بندی لینوکس و بعضی مسائل دیگر بستگی دارد. با این وجود، بسیاری از سیستم این فایل را در مسیر

/var/lib/mysql/ ، /var/run/mysql یا /usr/local/mysql/data

ذخیره می کند. نام این فایل معمولا با mysql و یا نام دامنه سیستم شما آغاز می شود و به .pid ختم می شود.

گام سوم: فرآیند MySQLD را متوقف کنید

به منظور توقف این فرآیند، خط فرمان را باز کرده و دستور زیر را وارد کنید:

Kill `cat /mysql-data-directory/host_name.pid`

توجه داشته باشید که شما به جای mysql-data-directory/host_name.pid باید از نام فایلی که در مرحله قبل پیدا کردید استفاده نمایید. همچنین دقت کنید که به جای (`) به طور اشتباه از علامت (‘) استفاده نکنید. علامت مورد نظر شما به طور معمول همان کلید بالای tab در کیبورد است.

گام چهارم: فایل پسورد را بسازید

1. نرم افزار ویرایش متن دلخواه خود را با استفاده از خط فرمان زیر اجرا کنید:

Sudo vim

2. سپس خط فرمان زیر را در آن وارد کنید:

ALTER USER ‘root’@’localhost’ IDENTIFIED BY ‘NewPassword’ ;

تعیین پسورد root در mysql ویندوز و لینوکس

ساخت فایل پسورد root برای mysql لینوکس

حتما به علامت های (‘) و (;) نیز دقت داشته باشید. به جای NewPassword پسورد مورد نظر خود را وارد نماید. در آخر حتما از یک پسورد پر قدرت و غیر قابل حدس استفاده کنید. دستور مذکور تنها برای دستگاهی کار می کند که شما در حال حاضر با آن متصل شده اید؛ در صورتی که به سیستم دیگری متصل هستید، localhost را با نام صحیح هاست خود جایگزین کنید. 3. فایل را در مسیر home/me/mysql-init ذخیره کنید. در آدرس بالا، نام حساب کاربری خود را جایگزین بخش /home/me کنید و فایل را در یک حساب کاربری که با رمز عبور محافظت شده است ذخیره سازی کنید.

گام پنجم: سرور MySQL را مجدد اجرا کرده و پسورد جدید را اعمال کنید

در پنجره ترمینال خط فرمان زیر را وارد نمایید:

Mysql –init-file=file/me/mysql-init &

این فرمان MySQL را اجرا می کند و تغییر پسورد را در آن اعمال می کند. بسته به نحوه ای که سرور خود را آغاز می کنید، ممکن است نیاز باشد از آپشن های اضافه نظیر -defaults-file نیز استفاده کنید.

گام ششم: پاکسازی

در نهایت با حساب root به سرور MySQL خود وارد شده و از عملکرد صحیح پسورد جدید اطمینان حاصل کنید. در صورتی که مشکلی وجود نداشت، فایلی که در گام چهارم ساختید را حذف کنید.

نحوه تغییر رمز root در MySQL ویندوز

گام اول: سرور MySQL را متوقف کنید

1. ابتدا با دسترسی مدیر یا Administrator به حساب کاربری خود وارد شوید. 2. با فشار دادن کلید های Win+R روی کیبورد پنجره Run را باز کرده و در کادر مربوط به جست و جو عبارت زیر را تایپ کنید:

Services.msc

3. روی کلید OK کلیک کنید. 4. در فهرستی که به شما نمایش داده می شود به دنبال سرویس MySQL بگردید. سپس روی آن کلیک راست کرده و با کلیک بر روی Stop، سرویس را متوقف نمایید.

آموزش تغییر پسورد root در دیتابیس mysql ویندوز و لینوکس

سرور mysql در ویندوز و لینوکس

گام دوم: نرم افزار ویرایش متن را اجرا کنید

برای این کار می توانید از نرم افزار دلخواه خود استفاده کنید اما ما توصیه می کنیم از نرم افزار پیش فرض ویندوز یعنی Notepad استفاده نمایید.

گام سوم: با خط فرمان پسورد، یک فایل متنی جدید بسازید

1. ابتدا دستور زیر را در نرم افزار وارد نمایید:

ALTER USER ‘root’@’localhost’ IDENTIFIED BY ‘NewPassword’ ;

اطمینان حاصل کنید تمام علامت ها به همین شکل نوشته شوند. عبارت NewPassword را با پسورد دلخواه خود جایگزین کنید.

ساخت فایل پسورد روت در mysql ویندوز و لینوکس

ساخت فایل متنی پسورد روت

2. سپس با رفتن به منوی File و کلیک روی Save As فایل متنی را در محل ذخیره فایل های سیستم که به طور پیش فرض در درایو C: می باشد ذخیره کنید. سعی کنید از نامی استفاده کنید که منطقی باشد؛ برای مثال mysql-init.txt

گام چهارم: Command ویندوز را باز کنید

1. کلید های Ctrl+Shift+Esc از کیبورد خود را فشار دهید. 2. سپس از منوی File روی Run new task کلیک کنید. 3. عبارت cmd.exe را تایپ کرده و تیک گزینه run as administrator را بزنید. 4. روی OK کلیک کنید. گام پنجم: سرور MySQL را با فایل کانفیگ جدید خود ری استارت کنید 1. ابتدا با وارد کردن خط فرمان زیر به آدرس MySQL بروید:

Cd “C:Program FilesMySQLMySQL Server 8.0bin”

2. سپس دستور زیر را وارد نمایید:

Mysqld --init-file=C:mysql-init.txt

دقت کنید که پس از C: باید از دو اسلش // استفاده نمایید. همچنین اگر در گام دوم از نام دیگری استفاده کردید، پس از اسلش ها آن نام را بنویسید.

گام ششم: پاکسازی

حال با پسورد جدید خود می توانید با حساب root به سرور MySQL وارد شوید. بررسی کنید که پسورد شما به درستی کار می کند. در صورتی که از کانفیگ های خاصی برای اجرای MySQL استفاده می کنید (مثلا -defaults-file)، آن ها را نیز وارد نمایید. زمانی که MySQL اجرا شد و شما از کارکرد صحیح تغییر پسورد مطمئن شدید، فایل C:myswl-init.txt را حذف کنید.

جمع بندی و نکات پایانی

پس از مطالعه این آموزش سیستم عامل ، شما آماده هستید تا پسورد root در MySQL ویندوز و لینوکس را تغییر دهید. اگرچه این امر چندان دشوار و پیچیده نیست، اما می تواند یک روش سریع و مطمئن برای تغییر یک پسورد حساس و افزایش ایمنی سرور به شمار برود.

سؤالات متداول

1. آیا این کار برای افرادی که سطح دانش کافی در کدنویسی ندارند نیز ممکن است؟

بله؛ تغییر پسورد root در MySQL ویندوز و لینوکس بسیار کار ساده ایست و روند مستقیمی دارد. در این آموزش سعی کردیم به طور دقیق آن را شرح دهیم تا همگان بتوانند این کار را به راحتی انجام دهند.

2. آیا حذف نکردن فایل در انتها مانعی دارد؟

خیر؛ اما حذف یک فایل زمان زیادی نمی خواهد به شدت توصیه می کنیم تا این کار را انجام دهید. نگه داشتن کلمه عبور خود در دایرکتوری کامپیوتر می تواند خطرات امنیتی را به دنبال داشته باشد.

3. اجرای خط فرمان ها نتیجه ای مطابق آموزش ندارند.

هنگام وارد کردن این دستور ها، حتما به علامت ها دقت داشته باشید. بسیار مهم است که حتما علامت ها را همان گونه که گفته ایم بنویسید.

4. درایو سیستم من در ویندوز با آنچه شما گفتید متفاوت است. آیا مشکلی پیش خواهد آمد؟

خیر هیچ مشکلی ندارد. اما هنگام وارد کردن دستور ها دقت کنید از مسیر صحیح استفاده کنید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.