گوتنبرگ چیست؟

گوتنبرگ چیست؟
Avatar
نویسنده: دارا رستگار
شنبه 22 تیر 1398
مطالعه: ۱۶ دقیقه ۰ نظر ۱۰۲۱ بازدید

در این مقاله میخوانید

معرفی گوتنبرگ

اگر در حال استفاده از فروشگاه ووکامرس هستید قطع به یقین با وردپرس 5 و گوتنبرگ آشنایی دارید.

اما در حقیقت گوتنبرگ چیست؟

اگر شما صاحب فروشگاه ووکامرسی هستید، جهت ایجاد امنیت در وب سایتتون،  تنها همراه شدن با پیشرفت هایی که در دنیایی وردپرس صورت میگیرد، کفایت نمیکند ، موارد بسیار دیگری هستند که با رعایت کردن آنها موجب ایجاد امنیت در وب سایتتون میشوید در غیر اینصورت از طوفان گوتنبرگ که چیزی در حدود یکسال است در دنیای وردپرس و اینترنت پیچیده است در امان نخواهید بود.

سایت دان شده است. کمبرندهارو ببندید. نیاز است در ارتباط با گوتنبرگ بدانیم.

مشکل در وردپرس – توضیح چرا؟

ما معتقد هستیم قدرت وردپرس در دنیای اینترنت به قدری است که نصف بیشتری از اینترنت را در برگرفته است. آیا این استدلال کفایت می کند تا شما بیزینس و وب سایت فروشگاهی خودتون را بر اساس  پلت فرم های آماده ای مثل وردپرس و ووکامرس پیاده سازی کنید؟

اما چقدر این استدلال صحیح است؟

در اینکه وردپرس پلت فرم قوی است و چیزی در حدود 32 درصد وب سایت های کل دنیا از این پلت فرم استفاده میکنند هیچ شکی نیست اما مورد دیگری که در این بحث نمایان میگردد این است که وردپرس در حال حاضر در حال از دست دادن رشد همیشکی خود در دنیای رقابت است. این عدم رشد مسئله است.

زمانی که وردپرس قدم به دنیای اینترنت گذاشت به عنوان یک پلت فرم وبلاگ نویسی مطرح شد. اما بزارید صادقانه بگیم، چه کسی در دنیای امروز از این پلت فرم به عنوان وبلاگ نویسی استفاده میکند. پلت فرم های وبلاگ نویسی به مراتب راحت تری مانند مدیوم وجود دارند. پس در حال حاضر  کار اصلی و علت وجود وردپرس چیست؟

ممکن هست که شما از وردپرس جهت نوشتن یک وبلاگ بر روی وب سایت فروشگاهی ووکامرس خودتان استفاده بفرمایید  اما برای بیشتر کاربران وردپرسی، وردپرس به عنوان یک CMS شناخته شده است  و از آن برای ساخت وب سایت های خودشون استفاده میکنند.

آیا وردپرس راه ساده و مناسبی برای ساخت وب سایت است؟

با جرأت میتونم بگم خیر. این تنها کاربرد استفاده از وردپرس نیست. وردپرس برای برطرف کردن این نیاز  به وجود نیامده و ساخته نشده است. خاطرتون هست گفتم وردپرس چیزی در حدود 32% قدرت اینترنت رو داراست اما در حال حاضر، در حال از دست دادن قدرت در بازار رقابت است؟ خب، در حال حاضر وردپرس در حال مرگ نیست در حقیقت  در حال رشد است چیزی در حدود 17 درصد در سالهای 2017-18رشد کرده است.

در همان سال شرکت Wix 233% رشد کرده است و شرکت SquareSpace 180% . برای همین امر است که وردپرس نیاز به توجه بیشتر دارد.

علاوه بر این، رشد منفی ای که در وردپرس اتفاق افتاد، باعث شد کاربران وردپرسی از وردپرس(جایی که درآمد خود را از آنجا تامین میکردند یعنی wordpress.org  ) فاصله بگیرند. جایی که wix و  Squarespace  در آن میزبانی میشوند. در نظر داشته باشید وردپرس کاربران خودش رو نه از طریق ارائه نرم افزار های رایگان ووردپرسی که بلکه  از طریق وب سایت wordpress.org پولدار کرد.

گوتنبرگ، بخشی از این تلاش ها برای رشد مجدد وردپرس و برگرداندن وردپرس به صدر اول جدول به عنوان پلتفرم CMS است.

بسیار خوب. اما  در واقع، گوتنبرگ چیست؟

گوتنبرک یک ویرایشگر جدید است که در برگه های وردپرس نمایش داده می شود و از آن استفاده میگردد. و متفاوت از آن ویرایشگری است که در ابتدا وردپرس بر اساس آن ایجاد و راه اندازی شد.

وردپرس دریافته است اگر مایل به ماندن در دنیای رقابتی اینترنت باشد و  مایل به پیروز میدان شدن این کار بدون داشتن یک ادیتور خوب غیر ممکن است . گوتنبرگ برای رفع و حل این مشکل ساخته و عرضه شد.

ادیتور اولیه و اصلی در وردپرس با نام TinyMCE شناخته شده است. قطعا شما با دیدن تصویر زیر این ادیتور روبه خوبی به یاد خواهید آورد.

ویرایشگر گوتنبرگ
صفحه ویرایشگر گوتنبرگ

گوتنبرگ تغییر بزرگی را در دنیای وردپرس ایجاد کرده است. این تغییرات هم از لحظا ظاهری اعمال شده است و هم از لحاظ امنیتی و عملکردی که در بخش کدنویسی و پشت صحنه ی وردپرس صورت گرفته است.

گوتنبرگ مسبب ایجاد دگرگونی و تغییر بزرگی در دنیای ویرایش و ادیتورها شده است، گوتنبرگ (UI Block)، یک رابط جدید جهت ویرایش کردن، اضافه کردن و ایجاد تغییرات در متن به وجود آورده است همچنین این پلاگین یک ادیتور قوی و منعطف است که امکان ویرایش اطلاعات را برای کاربران وردپرسی بسیار ساده کرده است.تمامی کامپوننت هایی که در برگه ها  و یا نوشته ها ظاهر میشوند نمایندگان بلاک های ماژولار  گوتنبرگ هستند که این به این معنی دسترسی ساده به آنها از  طریق یک منوی واحد است. میتوان آنهارا به هر کجای صفحه که مایل هستید بکشید و رها کنید و در همان لحظه  و به صورت مستقیم ویرایش کنید.

گوتنبرگ یک framework جدیدی را به دنیای اینترنت معرفی  و اضافه کرده است که این امر سبب به وجود آوردن یک موقعیت مناسب هم برای کاربران  و هم برای طراحان وب سایت از طریق الگوهای ارتباطی، عملیاتی و همینطور بر اساس تجربه ی کاربران است.

بلوک ها:

با این واژه آشنا شوید. بلوک ها تشکیل دهنده ی هرآنچه که شما در آینده قرار هست انجام دهید، هستند. با وجود بلاک ها شما میتوانید تغییرات و تنظیمات متون خودتون رو به راحتی انجام بدید. بلاک ها کارهای متفاوتی رو انجام میدهند همچنین، مدل های مختلفی هم دارند که در حال حاضر به دلیل جدید بودن، هنوز تکمیل نشده اند اما در آینده ای نه چندان دور مدل های مختلف آن به بازار عرضه و تکمیل خواهند شد. همچنین توسعه دهندگان سوم وب هم بلوک هایی رو به این سیستم اضافه کرده اند.

مشخصات ویرایشگر گوتنبرگ
بلوک ها در ویرایشگر گوتنبرگ

 

ادیتور گوتنبرگ

ادیتور گوتنبرگ تفاوت های بسیار زیادی را ایجاد کرده اند که این تفاوت ها  نه تنها در پوسته ی ظاهری اعمال شده اند بلکه تفاوت اصلی ایجاد شده  در زمینه ی کدنویسی و ساختار آن است.

editor gutenberg مشخصات
آموزش مشخصات گوتنبرگ

برای مثال: گوتنبرگ با React.js نوشته شده است که همین خود باعث میشود امکانات بسیار زیادی را با خود به همراه آورد. تغییرات بسیار زیاد دیگری هم انجام شده است که در حال حاضر در حوصله ی این مقاله نمی گنجد. بسیاری از این تغییرات در آینده ای نه چندان دور پرده برداری میشوند. با این حال به طور میانگین تعدادی از صاحبان فروشگاه های ووکامرسی متوجه این تغییرات شدند.

 

و اما خبر بد.

تمامی موارد که گفته شد همگی به نظر خوب و عالی می آیند . پس الان مشکل بزرگ کجاست؟

چندی پیش وردپرس، گوتنبرگ را به عنوان یک پلاگین به کاربران خودش معرفی کرد تا بتونه نظرات و فیدبک های اونها رو دریافت کنه. و اما فیدبک ها… اجازه بدید به اینکه بگیم “بد” قانع باشیم. خیلی بد!

برای پلاگینی که بیشتر از 300.000 نسخه ی نصب شده دارد و 2300 نظر برای آن ثبت شده است تنها دو ستاره در تمامی نظرات به ثبت رسیده است.

البته که گزارش اعلامی از دو سال پیش است و شامل نظرات کاربرانی که از نسخه ی بتا گوتنبرگ استفاده کردند هم میشود اما نظرات فعلی هم چندان تفاوتی نکرده است و نتیجه ی مطلوبی نیست. اگر واژه ی WordPress Gutenburg” ” رو گوگل کنید با نظرات کاربرانی که در حال اعتراض و شکایت به این پلاگین هستند رو به رو خواهید شد. بسیار جالب تر است اگر WordPress Philosophy را چک کنید میانگین کاربرانی که مطلب ایجاد کرده اند (بر اساس آمار) تنها 1درصد بوده است. که این 1% به اندازه آمار و ارقام حاصله، مهم نیست. بنابراین مایل به حذف همین 1 درصد هم هستیم. منتشر شدن گوتنبرگ در ووردپرس 5 یک نشانه ی پر واضحی از هم خوانیش با مانترا است.

کاربرانی که نظرات و پیشنهادات خودشون رو به ما اعلام میکنند، نمایندگان کوچکی از کاربران نهایی ما هستند. ضامنی هستند که میتوانیم بر اساس ایشان برای آینده ی ووردپرس تصمیم گیری میکنیم. ما به دنبال این دسته از کاربران هستیم که آنها را در این أمر دخیل کنیم.

در اینجا به چند مورد از شکایت گوتنبرگ رسیدگی میکنیم.

خیلی از پلاگین های قدیمی که با ادیتور قدیمی کار میکردند همگی باید مجدد نوشته بشوند که بتوانند با پلاگین گوتنبرگ همخوانی داشته باشند.

اگر وردپرس خودتون رو آپدیت کردید و وب سایتتون دان شد جای نگرانی نیست و همینطور مسئله ی جدیدی هم نیست.( تست کردن آپدیت های ووردپرس یکی از کارهای اصلی و مهم از وظیفه های هفتگی پشتیبانی ووکامرس است.) بدیهی است که وردپرس در این بین سرگردان شده باشد. اما اگر شما از آخرین ورژن پلاگین هم استفاده نکرده باشید جای هیچ گونه نگرانی نیست چرا که گوتنبرگ با اخرین نسخه ی وردپرس هم خوانایی دارد.

وردپرس با وردپرس 5 هماهنگی کاملی رو ایجاد کرده است مخصوصا در فضای فول اتوماتیک سئو این روزها.

و زین پس توسعه دهندگان برجسته ی دنیای وب، قادر خواهند بود در دنیای مدرن تکنولوژی بدون کوچکترین نگرانی در ارتباط با عدم هماهنگی های گذشته کار کنند. بیشتر پلاگین ها و قالب ها (که تیم های دولوپ قوی و بزرگی در پشت اونها هستند)  همگی به روز شده اند و مشکلی در کار کردن ندارند. تنها جزئی از پلاگین ها و قالب ها هستند (که تیم های کوچکی از برنامه نویسی آنها رو پشتیبانی میکنند) که هنور آپدیت نشده اند.

ClassicPress Released

به دلیل گنجاندن گونتبرگ در وردپرس5 ، گروهی از توسعه دهندگان وب که مخالف با گوتنبرگ بودند اقدام به ارائه classicpress کردند. کلاسیک پرس یک سخت افزار برای وردپرس است که بدون هیچ گونه تعلق و وابستگی به گوتنبرگ به وجود آمده است. هدف از این محصول هدایت این سخت افزار به سمت توسعه دهندگان و کاربران تجاری است. اما مشکل مجددا عدم هماهنگی های پلاگین ها و قالب ها با محصول جدید است. که چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد؟

عملکرد

عملکرد یکی دیگر از مسائل و موضوعات قابل اهمیت در این بحث است. این مورد یکی از محوری ترین و مهم ترین مسائل برای مدیر فروش ووکامرس است. در حالی که مشکل خاص و پیچیده ای در این زمینه وجود ندارد اما گزارش ها حاکی از شکایات از کندی وردپرس 5 با گوتنبرگ نسبت به وردپرس4.9 بدون گوتنبرگ هستند.

این مورد به صورت اختصاصی توسط kinsta در مورد تست سرعت وردپرس 4.98 با وردپرس 5.0 و 5.02 گزارش شده است.

همینطور وردپرس در هر لحظه در تلاش برای ارتقا سطح عملکرد و کارایی خودش هست. نسخه ی 5.02 وردپرس شامل ارتقا و به روزرسانی ها شده است و نسخه ی وردپرس 5.1(که در فوریه لانج میشود) مشابه با 5.02 شامل همه ی تغییرات و به روزرسانی ها شده است. در حقیقت وردپرس های 5.02 و 5.1 مشابه به عملکرد خوبی که در نسخه ی 4.98 داشتیم شده است با این تفاوت که به روز است.

گرد کار آهسته

کاربران قدیمی ای که  تجربه ی کار با ادیتور قدیمی و کلاسیک وردپرس را داشته اند قطعا متوجه ادیتور جدید در adjustment خواهند شد. قطعا ادیتور جدید برای کاربران جدید بسیار ساده تر از ادیتور قدیمی است که کاربران قدیمی با آن دست و پنجه نرم میکردند.

من فکر میکنم طرز عملکرد این ادیتور را باید در دو قسمت برگه ها و نوشته ها بررسی کنیم.

نوشته ها(مقاله های بلاگ)

برای نوشتن مقالات در قسمت نوشته ها به نظر من ادیتور جدید آهسته تر کار میکند با سرعت پایین تری کار میکند. تغییرات کوچک اما زیادی صورت گرفته است که برای استفاده ی اونها شما مجبور به استفاده از موس هستید که همین امر موجب کند شدن شما در کار میشود.

برای مثال:

هر پاراگراف به عنوان یک بلوک جدید در نظر گرفته میشود که دقیقا همین مسئله موجب تعجب و مقداری گله و شکایت شده است. کاربران از اینکه ادیتور جدید با آهستگی مطالب اونها رو ایجاد میکنه شکایت دارند مخصوصا برای وب سایت های خبری و آن دسته وب سایت هایی که نیاز به آپدیت شدن مطالبشون به صورت روزانه را دارند.

برگه ها

از طرفی دیگر اگر شما مشغول به ساخت برگه هستید  واز ادیتور جدید در آن استفاده میکنید درخواهید یافت که این ادیتور نسبت به ادیتور قدیمی بسیار سبک تر، راحت و ساده تر است. برای ساخت برگه – اضافه کردن عکس ها و نوشتن به مراتب بسیار ساده تر از ادیتور قدیمی است.

گوتنبرگ vs پیجبیلدر

تعدادی از کاربران معتقد هستند که گوتنبرگ تنها یک پیج ساز است.آیا این ادعا درست است؟

هم آره و هم نه. گونتنبرگ بسیار بیشتر از یک پیج ساز ساده است. اما در حال حاضر گوتنبرگ حتی کمتر از یک پیج ساز هم هست.

در ابتدا گفتم اگر من به عنوان  نوسینده ی پیچ ساز بودم قطعا نگران میشدم. اگر شما  در حال ساخت فروشگاه ووکامرسی هستید قطعا از پیج سازی مثه ویژوال کامپوزر استفاده میکنید.در حقیقت، بخشی از تلاش گوتنبرگ که بسیار ریشه ای تر و عمیق تر است در جهت بی نیاز کردن شما  به پیچ ساز است.

پیج ساز به شما در ساخت صفحات و اعمال تغییرات بر روی آنها به صورت بسیار سریع و آسان کمک میکند. همچنین گونتنبرگ در تلاش برای ساخت صفحه ای در وب سایت است که بسیار آسان تر و ساده تر از سایر پیج سازها اتفاق بیافتد. گوتنبرگ برای ساخت صفحه از قوانین مشابه در سایر پیج ساز ها در کشیدن و رها کردن کامپوننت ها استفاده میکند. اگر گوتنبرگ در مرحله ی مرکزی ران شود بسیار سریع تر از سایر پیج ساز هاست.

با این حال گونتنبرگ همچنان به مرحله ای که بتواند با پیج ساز های حرفه ای مثل ویژوال کامپوزر یا دیوی رقابت کند نیست. پیج ساز های مذکور در حال حاضر بسیار کاربردوست هستند و بسیار آپشن های دیگر هم در راه دارند.

همچنین من فرض را بر این می گزارم که وردپرس در حال پر کردن این گپ و رساندن گوتنبرگ به سایر پیج ساز هاست.

خب اجازه بدید بحثی هرچند مختصر هم درباره ی ووکامرس داشتیم که در ابتدای مقاله به آن اشاراتی شد.

گوتنبرگ چه تاثیری بر روی وب سایت های فروشگاهی ووکامرسی شما گذاشته است و آیا لازم است که شما فروشگاه ووکامرس خودتون رو برای خاطر گوتنبرگ آپدیت کنید؟

ووکامرس با ورژن 3.5.1 با وردپرس 5.0 هماهنگی و خوانایی دارد. اما شما باید ووکامرس خودتون رو قبل از آپدیت کردن وردپرس به ورژن بالاتری ارتقا بدید. در غیر اینصورت باید بگم خودتون رو برای موج عظیمی از مشکلاتی که به سمت شما سرازیر می شوند اماده کنید.

با وجود همه ی اینها، همچنان آینده ی گوتنبرگ به صورت یک بلوک است.

ووکامرس بلوک های مخصوصی را معرفی کرده است که شما میتوانید به راحتی محصولات خودتون رو به صفحه ی وبتون اضافه کنید. همچنین ووکامرس بلوک های مخصوصی رو برای گوتنبرگ با نام بلوک محصولات هم ارائه کرده است .

بلوک محصولات یک رابط بصری کاربری برای ورود محصولات از چند منبع مختلف ایجاد کرده است که در ادامه شما امکان دیدن پیش نمایش آن چه را که کرده اید، خواهید شد. همچنین امکان تنظیم و ایجاد تغییرات در ظاهر و طرح بندی محتویات و سفارشات خودتون رو هم دراید.

متاسفانه این محصول با برخورد مناسب و استقبال خوبی رو به رو نشد. درمخزن وردپرس میانگین تنها 1.5 ستاره برای این محصول به ثبت رسیده است. شکایت ها برای کدنویسی ضعیف و عدم تطابق با قالب ها است.

بنابراین آیا من باید فروشگاه وورکامرسیم رو به وردپرس 5 با گوتنبرگ به روزرسانی کنم؟

اگر شما به کلاسیک پرس شیفت کرده باشید  پاسخ سوال شما خیر است. در غیراینصورت شما میبایست فروشگاه ووکامرسی خودتون رو به وردپرس 5.0 ارتقا بدید. اما سوال اینجاست که کی؟

گوتنبرگ یک قطار بخار است و شما نمیتوانید آن را نگه دارید.

گوتنبرگ تحت هیچ شرایط از هسته ی اصلی ووردپرس حذف نمیشود با این حال شما میتوانید پلاگین ادیتور رو به ووردپرس خودتون اضافه کنید تا در کنار گونتنبرگ کارتون راه بیافته. البته که این یک راه حل مقطعی است.

بنابراین شما میبایست وردپرس خودتون رو به نسخه5.0 و گونتنبرگ ارتقا بدید.

اما اگر شما یک فروشگاه ووکامرسی دارید این بدین معناست که کار شما به اندازه ی زندگی شما مهم است و اگر وب سایت شما تنها برای لحظاتی پایین باشد شما نه تنها ظاهر وب سایت و آپ بودن وب سایت را از دست داده اید که بلکه پول خود را نیز از دست خواهید داد. برای برخی از کاربران که وب سایت های فروشگاهی حساسی دارند تیم ساپورت ووکامرس تشکیل شده است چرا که لحظاتی دان بودن وب سایتشون مصادف با از دست دادن هزاران هزار دلار است.

خب در حال حاضر پیشنهاد ما به شما این است که از آتش دور بمانید و اجازه بدید دیگران آزمایش های خودشون رو انجام بدن.(از حضور دیگران هم عذرخواهی میشه). گوتنبرگ در حال ارتقا و به روز رسانی هستش .قصد ارتقا گوتنبرگ به نسخه ی حتی 5.1 است که این بزرگترین ارتقا برای این محصول به حساب میآید.

نکته مثبت

یک نکته ی مثبت برای وردپرس این است که ووردپرس در یک چرخه ی به روزرسانی است و متعهد به این چرخه و به این به روز رسانی است. در این زمان قالب و پلاگین های خودتون رو چک کنید ببینید کدام یک از آنها هستند که با  وردپرس 5.0 هم خوانی ندارند. آنها را شناسایی کنید و جایگزینی مناسب برای آنها پیدا کنید.

وب سایت خودتون رو راه اندازی کنید و شروع به آزمایش آن کنید. پلاگین های قدیمی خودتون رو که ناسازگار هستند جایگزین با پلاگین های جدید کنید. اولین باری که وب سایت شما به درستی کار کند خستگی هم از تن شما خارج شده است.

من بر این باور هستم که پلاگین گوتنبرگ یکی از بهترین ها برای وردپرس است. اما تغییرات همیشه سخت بوده آن هم تغییراتی در این وسعت و اندازه.

همچنین ووردپرس همواره در حال به روز رسانی است و نیاز به روزرسانی به موقع دارد در غیر اینصورت توسط خیل عظیمی از رقبا بلعیده میشود. ووردپرس در حال حاضر در مقطع جنینی خودش به سر میبره و ما بی صبرانه منتظر رشد و شکوفایی آن هستیم.

اما بدیهی است که ارتقا و توسعه قدم همیشگی است و نیاز است تا همواره صورت پذیرد.

محبوبیت ویرایشگر گوتنبرگ
کاربرد گوتنبرگ

اگر شما جزو دسته کاربرانی هستید که نیاز به پشتیبانی و کمک دارید و یا ووردپرس خودتون رو به نسخه ی 5.0 آپدیت کردید و با سایت فروشگاهی ووکامرستون به مشکل برخورد کردید ما خوشحال خواهیم شد که بتونیم مشکل شما رو حل و پشیتبانی کنیم.