آموزش ۴ روش کاربردی برای آپدیت دایرکت ادمین

Avatar
نویسنده: علیرضا برزودی
چهارشنبه 12 مهر 1396
مطالعه: ۷ دقیقه ۰ نظر ۱۷۵۲ بازدید

حتماً می‌دانید که برای کنترل و مدیریت سرور، از ترمینال سیستم‌عامل خود می‌توانید استفاده کنید. بااین‌حال، این کار برای افراد مبتدی و ناآشنا با صدور دستورهای خط فرمانی مشکل است. راهکار دوم برای ارتباط و مدیریت سرور و هاست، استفاده از کنترل پنل‌هایی مانند دایرکت ادمین است. با‌توجه‌به اینکه آپدیت این کنترل پنل‌ها امکانات بیشتری در‌اختیار شما قرار خواهد داد، در این مطلب از بلاگ پارس پک، می‌خواهیم نحوه آپدیت دایرکت ادمین را به شما آموزش دهیم.

کانال‌های آپدیت دایرکت ادمین

کانال‌های به‌روزرسانی دایرکت ادمین استریم‌های انتشار نرم‌افزاری هستند که به افرادی که از دایرکت ادمین برای مدیریت سرور خود استفاده می‌کنند، اجازه می‌دهند تا هر چند وقت یک بار به‌روزرسانی‌های این نرم‌افزار را دریافت کنند. به‌طور‌کلی، چهار کانال آپدیت برای دایرکت ادمین وجود دارد:

 1. Current: کانال پیش‌فرض آپدیت است که اصولاً برای نصب‌های جدید DirectAdmin استفاده می‌شود.
 2. Stable: در این کانال، آپدیت‌ها درمقایسه‌با کانال Current با تأخیر منتشر می‌شوند و برخی از آپدیت‌های جزئی نیز به‌طور‌کلی منتشر نمی‌شوند. بااین‌حال، تمامی نسخه‌های منتشرشده در این کانال کاملاً پایدارند و دلیل تأخیر در انتشار نیز اطمینان از پایداری نسخه است.
 3. Beta: نسخه‌های پیش از انتشار یا در مواقعی که نشان نامزد انتشار (RC) را دریافت می‌کنند، در این کانال دردسترس هستند. بنابراین، تمامی نسخه‌های آپدیت‌شده حتی زودتر از کانال Current در این کانال قرار خواهند گرفت.
 4. Alpha: تمام Quick-Fix‌های منتشر‌شده در این کانال دردسترس هستند. با‌این‌حال، به‌گفته وب‌سایت رسمی دایرکت ادمین، روش به‌روزرسانی و نسخه‌سازی در این کانال ممکن است تأیید نشود.

در مقاله زیر ۶ مزیت مهم DirectAdmin و مقایسه آن با رقبا را بخوانید. روی لینک زیر کلیک کنید.

دایرکت ادمین چیست؟

اطلاعات کانال به‌روزرسانی دنبال‌شده در فایل directadmin.conf اصلی با کلید update_channel ذخیره می‌شوند. این اطلاعات را با استفاده از دستور زیر می‌توان بررسی کرد:

$ /usr/local/directadmin/directadmin config | grep update_channel
update_channel=alpha

همچنین، در‌صورتی‌که بخواهید آن را تغییر دهید، از دستور زیر می‌توانید استفاده کنید:

/usr/local/directadmin/directadmin set update_channel current

به روزرسانی خودکار دایرکت ادمین

دایرکت ادمین قابلیت به‌روزرسانی خودکار را دارد. به‌عبارت‌دیگر، این نرم‌افزار به‌طورخودکار تشخیص می‌دهد آیا نسخه‌ای که در حال استفاده از آن هستید، جدیدترین نسخه موجود است یا می‌توانید آن را ارتقا دهید. اگر در کانال انتخابی نسخه جدیدی وجود داشته باشد، می‌توانید آن را دانلود کنید. ویژگی آپدیت اتوماتیک را مقدار autoupdate در فایل اصلی پیکربندی DirectAdmin مشخص خواهد کرد. برای فعال‌کردن این قابلیت، از دستور زیر بهره ببرید:

/usr/local/directadmin/directadmin config-set autoupdate 1

به روزرسانی دستی دایرکت ادمین با استفاده از رابط گرافیکی

با استفاده از رابط گرافیکی و از‌ مسیر Licensing / Updates نیز می‌توان آپدیت را فعال کرد. اگر نسخه جدیدی برای دایرکت ادمین منتشر شده باشد، شما کلید Update DirectAdmin را مشاهده خواهید کرد.

به روز رسانی دایرکت ادمین

آپدیت دایرکت ادمین ازطریق رابط گرافیکی

به‌روزرسانی دستی دایرکت ادمین با استفاده از CLI

به‌روزرسانی دستی دایرکت ادمین با استفاده از دستور CLI نیز امکان‌پذیر است. هنگامی‌که از این دستور بدون هیچ پارامتری استفاده می‌کنید، دایرکت ادمین به جدیدترین نسخه موجود کانال انتخابی شما آپدیت خواهد شد. همچنین، امکان آپدیت دایرکت ادمین به یک Build از DA خاص یا تازه‌ترین Build از کانال‌های انتشار دیگر (بدون تغییر در پیکربندی) وجود دارد. نمونه‌های این موضوع را در کدهای زیر می‌بینید:

da update        # Update to the latest version from configured update channel
da update alpha     # Update to the latest verdion in alpha channel
da update current    # Update to the latest verdion in current channel
da update 00112233...ff # Update to a particular DA build

آپدیت دستی دایرکت ادمین با استفاده از دستورهای CLI

در‌صورتی‌که از نسخه‌های قدیمی دایرکت ادمین استفاده کنید، این احتمال وجود دارد که da update فعال نباشد. همچنین، اگر تمایل دارید روی فرایند به‌روزرسانی به‌طور‌کامل نظارت کنید، دایرکت ادمین این امکان را نیز در‌اختیار شما قرار خواهد داد. برای این منظور، دستورهای زیر را به‌عنوان کاربر Root اجرا کنید:

CHANNEL=current                                               # can be one of: alpha, beta, current, stable or EOL channels: freebsd, rhel6, debian8, debian9
OS_SLUG=linux_amd64                                             # can be: linux_amd64, linux_arm64, freebsd_amd64
COMMIT=$(dig +short -t txt "$CHANNEL-version.directadmin.com" | sed 's|.*commit=\([0-9a-f]*\).*|\1|')    # can be commit hash literal value if you want specific build to be installed
FILE="directadmin_${COMMIT}_${OS_SLUG}.tar.gz"                               # creates download package name from the variables above

curl --location --progress-bar --connect-timeout 10 "https://download.directadmin.com/${FILE}" --output "/root/${FILE}"  # downloads given directadmin build into /root dir
tar xzf "/root/${FILE}" -C /usr/local/directadmin                                     # extracts downloaded package to /usr/local/directadmin
/usr/local/directadmin/directadmin permissions || true                                  # runs post-upgrade permission fix step
/usr/local/directadmin/scripts/update.sh                                         # runs other post upgrade fixes
service directadmin restart							                     # restarts directadmin

نکته: لطفاً از این اسکریپت برای آپدیت دایرکت ادمین در توزیع‌های EOL استفاده نکنید؛ زیرا جدیدترین نسخه را بدون بررسی EOL نصب خواهد کرد که به‌احتمال زیاد برای این توزیع‌ها کاربردی نیست.

جمع‌بندی

دایرکت ادمین از‌جمله کنترل پنل‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید سرور خود را مدیریت کنید. مانند هر نرم‌افزار دیگری، برای دایرکت ادمین نیز به‌روزرسانی‌هایی منتشر می‌شود که با نصب آن‌ها، باگ‌های قبلی نرم‌افزار رفع یا فیچرهای جدیدی به آن اضافه می‌شود. با‌توجه‌به اهمیت این موضوع، در این مقاله از آموزش دایرکت ادمین نحوه آپدیت دایرکت ادمین (آپدیت اتوماتیک و دستی) را به شما آموزش دادیم.

سؤالات متداول

۱. برای مدیریت سرور چه راهکارهایی وجود دارد؟

برای ارتباط با سرور یا هاست و مدیریت آن، از ترمینال سیستم‌عامل خود می‌توانید استفاده کنید. همچنین، برای افرادی که تجربه استفاده از دستورهای خط فرمانی را ندارند، نرم‌افزارهایی طراحی شده است که می‌توانند بسیاری از کارهای معمول را با کمک رابط گرافیکی انجام دهند. این نرم‌افزارها را با عنوان کنترل پنل می‌شناسیم.

۲. چه کنترل پنل‌هایی برای مدیریت سرور وجود دارد؟

کنترل پنل‌های مهم برای مدیریت سرور عبارت‌اند از: دایرکت ادمین و سی پنل و پلسک.

۳. چرا باید دایرکت ادمین را آپدیت کرد؟

هر نرم‌افزاری پس از انتشار ممکن است دچار باگ‌هایی شود که رفعشان برای کار با آن‌ها حیاتی باشد. همچنین، ممکن است فیچرهای جدیدی به نرم‌افزار اضافه شود. دایرکت ادمین هم از این قاعده مستثنی نیست. با آپدیت دایرکت ادمین، می‌توانید هم به این گزینه‌های اضافی دست یابید و هم باگ‌های قبلی را برطرف کنید.

۴. آیا امکان آپدیت اتوماتیک دایرکت ادمین وجود دارد؟

بله، برای این منظور باید قابلیت autoupdate را در فایل پیکربندی اصلی دایرکت ادمین فعال کنید. نحوه انجام این کار را در مقاله حاضر به‌طورکامل توضیح داده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ارسال دیدگاه در وبلاگ پارس‌پک را مطالعه کرده و آن‌ها را می‌پذیرم.

مقالات مرتبط این مطلب را از دست ندهید

با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم