دامنه Org

دامنه org

دامنه org یکی از دامنه های سطح بالا از سیستم دامنه ی (DNS) می باشد که در دنیای اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد. دامنه org. مخففی از واژه ی Organization به معنای سازمان می باشد و در واقع در ابتدا برای سازمان های غیر دولتی در نظر گرفته شده بود که امروزه تنها به این سازمان ها محدود نمی شود. این دامنه بیشتر توسط مدارس، پروژه ها و جوامع مورد استفاده قرار می گیرد و میزان استفاده و ثبت دامنه org در سال های اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است به طوری که تا چند سال قبل بیش از 10 میلیون دامنه org. به ثبت رسیده بود. شرکتی به نام MITER اولین شرکت و سازمانی بود که دامنه org. را با نام Mitre.org در سال 1985 به ثبت رساند. در ادامه به بررسی کامل و نکات قبل از خرید دامنه org و قوانین آن خواهیم پرداخت.

 
صاحب PIR
وب سایت ریجستری http://www.pir.org
محدودیت هیچ
سیاست های اختلاف نظر UDRP
حمایت مالی ISOC
وضعیت فعال
نوع استفاده سازمان غیر تجاری
DNSSEC یله
ارائه دهنده رجیستری Afilias
تعداد ثبت نامی ها 10.1 میلیون
افتتاح January 1985
نوع gTLD

ثبت دامنه org

برای ثبت دامنه ها و subdomain (ساب دامین) باید از طریق ثبت کنندگان معتبر اقدام نمایید. در برخی مواقع مانند craigslist.org از ساب دامین در سایت های تجاری نیز استفاده می شود. در برخی موارد دیگر از ساب دامین یا زیر دامنه ها برای مدیریت بحران استفاده می کنند و در واقع برخی از این ساب دامین ها برای مدیریت کردن بحران ایجاد و ساخته شده اند. سازمان ها در هر جایی از دنیا می توانند ساب دامین را ثبت نمایند و بسیاری از کشور ها مانند استرالیا، کانادا، ژاپن، بولیوی، ترکیه، سومالی، هند، بریتانیا و... دامنه های سطح دوم با هدفی مشابه را تحت ccTLD تاسیس کرده اند. این دامنه های سطح دوم Org یا or نامیده می شوند.

نحوه ثبت دامنه او آر جی 

دامنه بین المللی

ریجستری دامنه اورج برای شما این امکان را فراهم می کند که به این واسطه بتوانید دامنه بین المللی (IDN) را به عنوان دامنه های سطح دوم به ثبت برسانید. در واقع این دامنه بین المللی (IDN) برای کشور هایی مانند آلمان، دانمارک، مجارستان، ایسلند، کره و... از سال 2005 مورد استفاده قرار گرفته است و برای اسپانیا از سال 2007 یعنی دو سال بعد ثبت این دامنه امکان پذیر شد.

خرید دامنه org

شما برای خرید دامنه org باید به رجیستری که مجوز فعالیت را در این زمینه دارد مراجعه کرده و خدمات ثبت دامنه org را دریافت نمایید. شما باید به مؤسسه و مرکزی در این زمینه اعتماد کنید که در ثبت این دامنه تخصص داشته باشد و تمامی خدمات مورد نیازتان را به شما ارائه دهد و در تمامی مراحل همراه شما باشد. ارائه ی خدمات ساده و کامل و ثبت به موقع دامنه اورج و همچنین پشتیبانی لازم از جمله مواردی ست که باید مرکزی که به آن برای ثبت دامنه او آر جی مراجعه می کنید فراهم نماید.برای ثبت دامنه ی اورج محدودیتی وجود ندارد و هر شخصی میتواند این دامنه را ثبت کند.

خرید دامین .org

تمدید دامنه ی org

تمدید دامنه org کار آسان و ساده ای محسوب می شود و برای این کار تنها لازم است به یکی از مراکز معتبر که در این زمینه فعالیت و تخصص دارند مراجعه نمایید. به این منظور باید مدت زمان تمدید نام دامنه را نیز تعیین نمایید. علاوه بر آن شما می توانید از تمدید خودکار دامنه اورج  نیز بهره مند شوید و با این روش دیگر نگران تاریخ انقضای دامنه نخواهید بود. در غیر این صورت باید به زمان انقضای دامنه اورج دقت نمایید تا در زمان مناسب نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

انتقال دامنه org

انتقال دامنه org یک فرآیند سریع و البته بسیار راحت محسوب می شود. برای این کار مانند ثبت دامین می توانید به مراکز معتبر که مجوز فعالیت در این زمینه را دارند مراجعه نمایید. هر انتقال دامنه org شامل تمدید رایگان یک ساله ی دامنه می شود و به همین منظور انتقال دامنه برای شما از لحاظ هزینه بسیار به صرفه می باشد و علاوه بر پول، زمان تان را نیز از دست نخواهید داد زیرا همان طور که اشاره کردیم انتقال این دامنه در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد.

انتقال آسان دامنه بین المللی او آر جی 

مزایای دامنه org

در زمانی که استفاده از دامنه ی.com بسیار مرسوم بود یک آژانس تبلیغاتی تصمیم گرفت با استفاده از دامنه اورج شرکت غیر تجاری و غیر دولتی خود را به نمایش بگذارد و در واقع با این کار غیر تجاری بودن خود را برای همه مشخص نماید. در اکثر مواقع.com بسیار بهتر از .org می باشد اما اگر شما بتوانید یک نام دامنه ی .com به ارزش و هزینه ی بالا ثبت نمایید

و تنها هزینه ی کمی برای نسخه ی دامنه اورج بپردازید می توانید بقیه ی هزینه ها را صرف بازاریابی نمایید و به این صورت دامنه اورج می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. همچنین اگر شما یک سرویس رایگان را ارائه می دهید و یا سازمانی دولتی نمی باشید استفاده از دامنه اورج می تواند تجارت شما را برای افراد قابل اعتمادتر نشان دهد و به این ترتیب افراد اعتماد بیشتری به کار شما خواهند نمود.

کاربرد دامین .org

پرسش های متداول

چگونه می توان دامین org. خود را میزبانی کرد؟

مراکز معتبر که در این زمینه فعالیت دارند خدمات میزبانی دامین org. را به شما ارائه می دهند.

آیا در صورت استفاده از خدمات معتمد (Trustee service) می توان دامنه را انتقال داد؟

trustee service قابل انتقال نیستند و برای انتقال باید مالکیت را تغییر داده تا بتوانید دامنه را انتقال دهید.

دوره ی گریس (grace period) برای دامنه چیست؟

دامنه های سطح بالا در دوره ی 40 روزه گریس می توانند دامنه را بدون پرداخت هزینه ی اضافه تمدید نمایند. بعد از آن که این مهلت 40 روزه به اتمام رسید یک دوره ی 30 روزه دیگر نیز وجود دارد که در این 30 روز می توانید دامنه را با 150 دلار بیشتر تمدید نمایید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.