Avatar
نویسنده: علیرضا برزودی
پنج‌شنبه 13 مرداد 1401
مطالعه: ۶ دقیقه ۰ نظر ۱۷۹۲ بازدید

مراحل بارگذاری یک وب سایت از وب سرور بر روی مرورگر

در این مقاله از وبلاگ پارس پک  قصد داریم شمارا با نحوه لود یک وب سایت از وب سرور بر روی مرورگر آشنا کنیم.

نمایش وب سایت در مرورگر

همه ی ما بارها و بار ها ادرس های اینترنتی متفاوتی رو در اینترنت جستجو کرده ایم. این جستجوها یا دقیقا با نام آدرس وب سایت صورت گرفته و یا از جستجوگرهایی مانند گوگل استفاده کرده ایم. در ادامه منتظر برای لود صفحه ی وب سایت و نمایش آن شده ایم.

اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که برای لود یک صفحه ی وب سایت چه مراحلی طی و چه عملیاتی صورت میگیرد؟ در پشت صحنه چه تعداد در خواست ها رد و بدل میشود تا صفحه ی وب سایت به طور کامل با تمامی جزئیات آن بدون خطا به ما نمایش داده شود و یا گاها در صورت نبود اون صفحه پیغام خطا صادر گردد؟ در حقیقت مراحل لود وب سایت درست از زمانی شروع می شود که شما اولین کلمه را در آدرس بار مرورگرتون وارد میکنید و تا نمایش کامل وب سایت در مرورگرتون ادامه پیدا میکنه. ما در این مقاله قصد داریم تا شما رو با مراحل لود وب سایت آشنا سازیم.

آدرس اینترنتی در مرورگر

URL که مخفف Uniform Resource Locator هستش، یک آدرس اینترنتی است که اساسا با Http و یا Https نمایش داده میشود. این عبارت بر اساس الگویی از پیش تعریف شده به ابتدای آدرس اینترنتی اضافه میگردد اما برای خوانایی بیشتر در مرورگر نمایش داده نمیشود.

ترجمه آدرس اینترنتی

دومین مرحله از مراحل لود وب سایت متعلق به خواندن و ترجمه آدرس وب سایت است. برای مثال http://www.example.com/index.html آدرس وب سایت ماست. بمنظور ترجمه این آدرس ابتدا عبارت http و یا https از ابتدای نشانی حذف می شود و بعد از آن عبارت www.example.com/index.html میماند.

ترجمه url وب سایت در browser

یافتن سرور میزبان سایت

سومین مرحله از مراحل لود وب سایت متعلق به DNS LookUp است. DNS (دی ان اس) که کوتاه شده عبارت Domain Name Service است یکی از سرویس های تحت شبکه است که وظیفه آن یافتن آی پی متناظر با یک وب سایت است.
بدین صورت است که تمامی وب سایت ها و تمامی آدرس های اینترنتی همگی در پسِ خود آی پی دارند. در حقیقت این آی پی ها هستند که ادرس اصلی وب سایت ما را تشکیل میدهند اما به دلیل مشکل بودن و عملا ناممکن بودن به یاد سپردن این همه عدد و رقم، سرویس DNS به کمک انسان آمده تا مخزنی برای نگهداری آی پی ها با دامنه ها باشد.

سرویس DNS از یک حافظه موقتی ( Cache ) بهره مند است که تا مدتی از پیش تعریف شده ، آی پی معادل هر آدرس اینترنتی را کش می کند تا در مراجعات بعدی ، زمان کمتری صرف بارگزاری سایت شود. حافظه ی کش همان حافظه ای است که در مرورگر و سیستم عامل هم استفاده میشود. اگر در مدت زمان DNS LookUp آی پی متناظر با وب سایت درخواستی در حافطه ی کش موجود باشد, مستقیما به وب سایت مورد نظر وصل خواهیم شد در غیر اینصورت سرویس DNSبه سراغ تفسیر دامنه جهت لود وب سایت میرود.

تفسیر دامنه یعنی کاراکتر های بعد از نقطه یا همان دات که در این مثال به .com مراجعه میکند به مرجع دامنه های .comو سراغ از example.com را می گیرد.
انواع دیگری از این مراجع عبارتند از … .org , .net, .ir در این مرحله سرویس DNS محل نگهداری زون DNS را پیدا کرده و با مراجعه به آن آی پی سرور را بدست می آورد.

نحوه یافتن وب سرور وب سایت

برقراری ارتباط مرور گر با سرور میزبان و ارسال درخواست

تا این مرحله از مراحل لود وب سایت, آی پی سایت مورد نظر پیدا شده است حالا چه از طریق کش چه از طریق جستجوی سرویس DNS .
حالا نوبت به مرورگر میرسد که بسته به نشانی http , https می بایستی به پورت ۸۰ یا ۴۴۳ وب سرور متصل گردد تا درخواست خود را مطرح کند.

این درخواست از نوع get می باشد و نام دامنه و لینک مورد نظر را در خود دارد. زبان مابین مرورگر و وب سرور http است که به معنای Hyper Text Transfer Protocol میباشد.

این زبان بسته به نوع مرورگر از ویژگی های متعددی برخوردار است. آخرین نسخه این پروتوکل در زمان نگارش این مقاله 2.0 بوده و رایج ترین آن 1.1 است. در این مرحله از لود وب سایت ارتباط مابین مرورگر و وب سرور برقرار شده است ومرورگر درخواست خود را که مشاهده indext.html از دامنه example.com است را میدهد.

پاسخگویی وب سرور به درخواست مرورگر جهت نمایش وب سایت

وب سرور نام نرم افزاری است که وظیفه ی آن مدیریت درخواست های وب است. این نرم افزار وظیقه ی شنود پورت های ۸۰ و ۴۴۳ یک آی پی را دارد. اگر درخواست گتی برایش آمده بود به سرعت درخواست را دریافت و به آن رسیدگی میکند. از انواع وب سرور ها میتوان به انجینیکس ,Nginx آپاچی ,Apache آی آی اس IIS و لایت اسپید اشاره کرد.

در نهایت, کار وب سرور بدین صورت است که برای هر دامنه ای که میزبانی میکند یک مسیر پیش فرض یا همان Document Root در نظر میگیرد که در صورت دریافت درخواست گت, به این آدرس در دامنه ی اعلام شده مراجعه و کد وضعیت یا Status Code و محتوای آن فایل یا همان Content را بر میگرداند.

امکان بروز شرایط مختلفی از نتیجه ی وب سرور داریم. برای مثال کدهای وضعیت متفاوت مانند 1xx: تنها برای پیام اطلاعاتی 2xx: انواع پیام موفقیت 3xx: ریدایرکت به URL دیگر 4xx: در بیشتر موارد خطاهای مربوط به دسترسی به سمت کاربر 5xx: در بیشتر موارد خطاهای مربوط به تنظیمات ، اسکریپت و یا سرورهستند.

بمنظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرح کد وضعیت های رایج می توانید به مقاله ای که پیش تر در این زمینه نگاشته ایم مراجعه نمایید. اما کد ۲۰۰ به معنای لود صحیح وب سایت به همراه محتوای آن است که به سمت مرورگر نشانه میرود.

پاسخ وب سرور به مرورگر

نمایش وب سایت در مرورگر

در بیشتر مواقع ما درخواست لود یک وب سایت یا لود صفحه ی خاصی از وب سایت را داریم. از این رو تفاوتی در نوع وب سرور استفاده شده در سرور میزبان و یا حتی نوع کدهای استفاده شده php , ASP نیست چرا که در نهایت کدهای ارسالی در سمت مرورگر همگی کدهای HTML , JavaScript و CSS هستند.

کدهای html ساختار اصلی وب سایت را تشکیل میدهند و کدهای JavaScript و CSS رنگ آمیزی و زیبایی یک وب سایت همینطور جلوه های بصری آن را تشکیل میدهند. مرورگر ها نیز طبق روال های ساختاری خود اقدام به چیدن المان های یک سایت اینترنتی بر اساس کد های ارسالی وب سرور می کنند تا نمایش سایت کامل گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ارسال دیدگاه در وبلاگ پارس‌پک را مطالعه کرده و آن‌ها را می‌پذیرم.

مقالات مرتبط این مطلب پیشنهاد می شود

با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم