ریچارد استالمن ، پدر GNU

ریچارد استالمن ، شخصی است که باید او را به نام پدر دنیای نوین نرم افزارهای رایگان و متن باز دانست. ریچارد در سال 1983 پروژه GNU را برای تولید سیستم عامل های رایگان مانند یونیکس ( Unix )  راه اندازی کرد. با این حرکت او جنبش جهانی و همه گیر نرم افزار های رایگان را در اکتبر سال 1985 پایه سازی کرد.

استالمن را باید پیشگام حذف کپی رایت دانست و او صاحب تعداد بسیار زیادی از نرم افزار های بدون کپی رایت است که تحت لایسنس ( License )  جی ان یو (GNU) در حال فعالیت هستند. GPL مخفف عبارت General Public License و به معنای مجوز استفاده عمومی می باشد، به بیان سلیس کلیه نرم افزارهایی که در زمان نصب به شما لایسنس GPL را نمایش می دهند، به شما اجازه می دهند که کاملا بصورت رایگان از نرم افزار آنها استفاده کنید و یا حتی در توسعه آن کمک رسانی کنید، اما معمولا شما اجازه نخواد داشت که بصورت تجاری و برای فروش آنها اقدام کنید. بسیاری از برنامه های مدیریت محتوا ( CMS = Content Management System) از GNU/GPL استفاده می کنند مانند جوملا ( Joomla ) ، وردپرس ( Wordpress ) و دروپال ( Drupal ) . در خیلی از مواقع از GNU/GPL مستقیما به عنوان لاینسس نرم افزار رایگان نام برده می شود ( Free software license ).

در میانه دهه نود بیشترین بخش فعالیت های استالمن بر روی دفاع از نرم افزار های رایگان در مقابل نرم افزارهای دارای حق امتیاز ( Software patents ) اختصاص یافت.

برخی از فعالیت های نرم افزاری استالمن را در ذیل می بینیم:

- (Emacs (Text Editor

- (GNU Compiler Collection (GCC

- (GNU Debugger (gdb

- League for Programming Freedom

ریچارد متئو استالمن در 16 مارس سال 1953 در نیویورک ایالت متحده آمریکا بدنیا آمد. گاهی اوقات او را با اسم مستعار rms می شناسیم. اولین تجربه او با کامپیوتر، در دوران دبیرستان و در مرکز علمی IBM در شهر نیویورک بوقوع پیوست. وی در همان تابستان  برای برنامه نویسی روی فرترن ( Fortran ) به استخدام درآمد.

در این زمان برای کار در آزمایشگاه ساختمان بیولوژی  دانشگاه راکفلر بصورت داوطلبانه به کار مشغول شد.  در ژوئن سال 1971 اولین سال تحصیل در دانشگاه هاروارد را گذراند. او math 55 شامل دو ترم ریاضیات در دانشگاه هاروارد که سخت ترین دوره آموزشی در کل کشور آمریکاست را با موفقیت گذراند. او شیفته کامپیوتر بود. سرانجام او با نتیجه ای درخشان در سال 1974 در رشته فیزیک از هاروارد فارغ التحصیل شد. در سالهای بعد او در همین رشته از دانشگاه MIT نیز فارغ التحصیل شد.

در سال 1985 او بیانیه GNU را پیرامون جنبشی برای ساخت یک سیستم عامل به نام GNU سازگار با Unix را صادر کرد. بزودی او پروژه ای غیر انتفاعی را برای فراخوان همکاری در نهاد نرم افزارهای رایگان و استخدام برنامه نویسان علاقمند آغاز نمود. او مفهوم حذف کپی رایت را با این مضمون که استفاده کنندگان حق پخش و ویرایش آن را ندارند اشاعه داد. در 1990 اعضاء پروژه GNU کرنل جدیدی با نام GNU Hurd را معرفی کردند.

در 1991 لینوس توروالدس فنلاندی، ابزار توسعه GNU را برای معرفی کرنل لینوکس ( Linux Kernel ) استفاده کرد. برنامه نویسان GNU به رغبت بسیار به گسترش این پروژه پرداختند و از همین رو بسیاری از منابع استفاده شده موجود در لینوکس به استفاده های عمومی و غیر انتفاعی مربوط می شوند.

" یک باور در مورد سختگیری های سالتمن وجود دارد. پیروز یا شکستخورده ، سالتمن هرگز تسلیم نمی شود، او تا آخرین روز مرگش با لجاجتش زنده خواهد بود. به این باید گفت، مقاومت در رسیدن به هدف. اراده ، تعهد و صداقت بی نظیر او چیز جدیدی در دنیای مولتی میلیونرها است." لئونارد اندرو salon.com

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  سرور هیبردی

  سرور هیبردی

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  سرور ماکرو

  سرور ماکرو

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  میزبانی ابری

  میزبانی ابری

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  سرور بورس

  سرور بورس یکی از گزینه های است که می تواند کاربردهای گسترده ای را در انجام معاملات بورس از خود نشان دهد. این سرورها به گونه ای طراحی شده اند تا بتوانن...

  سرور اختصاصی چیست؟

  سرور اختصاصی یک سرویس بسیار کار بردی برای وب سایت های بزرگ و توسعه دهندگان میباشد؛ در این مطلب با زبان بسیار ساده، درباره سرور اختصاصی صحبت می کنیم و ...

  رفع مشکل امنیتی پروتکل smb

  مایکروسافت یک بسته امنیتی بسیار مهم را برای پروتکل SMBv3 منتشر کرده است؛ اخیرا یک مشکل امنیتی بسیار خطرناک در این پروتکل مشاهده شده است که به مهاجمان ...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2019 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.