تاریخچه یوتیوب ؛ هر دقیقه ۷۲ ساعت فیلم بر روی یوتیوب آپلود می شود!

تاریخچه یوتیوب ؛ هر دقیقه ۷۲ ساعت فیلم بر روی یوتیوب آپلود می شود!

امروز فناوری اطلاعات به عنوان یکی از حوزه های مورد علاقه دولت ها مطرح می باشد، چراکه دولت ها با سرمایه گذاری های بسیار ناچیز دستاوردهای بزرگی را در مدتی اندک بدست می آوردند که حاصل کار حتی می تواند برتری آنها را در عرصه های بین المللی به همراه داشته باشد و در سوی دیگر بعضا با اتکا به جذابیت آن در میان نیروهای جوان شاهد رشد دوراز انتظار این فناوری نو هستیم . در همین راستا در مقالات مختلف منتشر شده در سایت پارس پک، سعی در بررسی انواع کسب و کار های موفق کوچک و بزرگ داشته ایم و در این مطلب به روند چگونگی شکل گیری وب سایت بسیار بزرگ و محبوب یوتیوب ( Youtube ) می پردازیم. اینکه چگونه یوتیوب از یک سایت آماتور نمایش فیلم به این جایگاه ویژه با مخاطبان میلیونی دست یافته است.
آیا می دانید که در هر دقیقه نزدیک به 72 ساعت فیلم بر روی یوتیوب آپلود می شود؟
آیا می دانید که در هر ماه نزدیک به 6 میلیارد ساعت فیلم بر روی یوتیوب نمایش داده می شود؟
این اعداد به جد فراتر از تصور است اما اینکه چگونه این وب سایت به این ظرفیت پنهان دست یافته نیز جدای از شگفتی می تواند مطالبی را برای کارآفرینان جوان کشورمان به همراه داشته باشد. همچنین در مورد کوتاه بودن زمان شکل گیری و قدرت گرفتن یک شرکت فعال در حوزه فناری اطلاعات که در بالا نیز اشاره شد، در نظر گرفتن سال تاسیس یوتیوب که در فوریه 2005 میلادی تاسیس گردید و تا این زمان که 8 سال از آن می گذرد نکات مهمی را مشخص می نماید. بخصوص در این روزها که در تب و تاب روزهای انتخاب ریاست جمهوری و آغاز فصل جدیدی در مناسبات کشورمان قرار داریم، توجه به اینکه در مدت 8 سال تا چه اندازه می توان به موفقیت ها و دستاوردهای بزرگ دست یافت ، می تواند تا اندازه بسیار زیادی در برنامه ریزی های کلان کشور نقش داشته باشد.

تاریخچه یوتیوب ( Youtube ):

- قبل از 14 فوریه سال 2005 افراد بسیار کمی نام یوتیوب را شنیده بودند. یوتیوب توسط چند تن از کارکنان سابق شرکت پی پال ( Paypal ) به نام های چاد هارلی ( Chad Hurley )، استیو چن ( Steve Chen )، جواد کریم ( Jawed Karim ) در روز ولنتاین تاسیس گردید. این ایده در مهمانی شامی در سان فرانسیسکو یک سال قبل از راه اندازی آن به ذهن جواد کریم خطور کرده بود. بنا به مصاحبه کریم با USA Today ، نمایش پایانی در سوپربال ( Super Bowl ) و سونامی سهمگین در اقیانوس هند ( tsunami in the Idian Ocean ) دو فاکتور اساسی برای شکل گیری این ایده بوده اند.

 

- در سال 2005 همانطور که در تصویر مشخص است، مقایسه سادگی صفحه اول یوتیوب با صفحه امروزین آن شگفتی زیادی را به همراه دارد.

 

- 23 آوریل سال 2005 ، کریم بیانگذار یوتیوب اولین فیلم را با نام " من در باغ وحش " که تصاویری از خود هنگامی که در باغ وحش شهر سن دیگو قرار دارد بارگزاری کرد. ویدئو: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jNQXAC9IVRw

 

- در سپتامبر 2005 ، یوتیوپ برای اولین بار با 1 میلیون بازدید روبرو شد. این ویدئو تصاویر رونالدینهو بود ، هنگامی که کفش های طلایی خود را از نایک ( Nike ) تحویل می گرفت. ویدیو: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=i_JS1YG8H2c

 

- در نوامبر 2005 ، یوتیوب اولین سرمایه گذاری خود را به ارزش 3.5 میلیون دلار از سوی Sequoia Capital دریافت کرد و توانست سرور ها و پهنای باند خود را تقویت کند و برای رونمایی رسمی برای عموم در 15 دسامبر آماده شود.

 

- در فوریه 2006 ، در همکاری با شبکه NBC  و با نمایش  Saturday Night Live توجه بسیار زیادی جلب گردید.

- در اکتبر 2006 ، گوگل که ارزش و پتانسیل یوتیوب را بخوبی درک کرده بود، این شبکه اشتراک گذاری ویدئو را به ارزش 1.65 میلیارد دلار خریداری نمود. در آن زمان تعداد کارکنان یوتیوب تنها 65 نفر بودند و گوگل این حرکت را ، گام بعدی اینترنت نامید.

 

- در ماه می 2007 ، یوتیوب از برنامه همکاری در فروش خود رونمایی کرد که در آن کاربران می توانستند با پخش ویدئو های خود درآمدزایی داشته باشند، از جمله این موارد می توانید به مایکل باکلی با برنامه what the buck show از اولین افرادی بود از که این خدمات یوتیوب استفاده کرد. 

 

- در ماه می 2007 ، کودکی به نام چارلی که در یک ویدئو کوتاه 56 ثانیه ای که انگشت برادر خود را در آن گاز می گرد و بعد می خندد، غوغایی در دنیای ویدئو های آنلاین پدید می آورد که نزدیک به 500 میلیون بار بازدید را به خود جلب می دارد. تا فوریه 2012 خانواده چارلی از پخش این ویدئو مبلغ 150 هزار دلار را کسب نموده اند. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_OBlgSz8sSM

 

- در جولای 2007 ، یوتیوب با همکاری شبکه CNN میزبانی مناظره انتخاباتی سال 2008 انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده می گیرد. 7 نفر از 16 کاندیدا اعلام برنامه های کمیپن تبلیغاتی خود را از طریق یوتیوب انجام می دهند.

 

- بعد از 2 سال ، در آگوست 2007 گوگل تصمیم می گیرد که برنامه درآمد زایی و تبلیغاتی خود را از طریق یوتیوب برای اولین بار اجرا نماید. اولین برنامه تبلیغاتی، نمایش کم رنگ باکس آگهی در پایین ویدئو بصورت pop up بود که اولین پاسخ به این سوال محسوب می شد که غول جستجو گر اینترنت، از چه طریق از سایت اشتراک گذاری ویدئو خود درآمد کسب می کند.

 

- در اگوست سال 2009 ، جاستین بیبر ( Justin Drew Bieber )، خواننده کم سن و سال کانادایی در سن 15 سالگی با ویدئو خود بیش از 820 میلیون بیننده را به خود جلب می نماید.

 

- در ژانویه سال 2009 با تصویب اعضای کنگره آمریکا، شبکه اختصاصی کنگره آمریکا بر روی سایت یوتیوب افتتاح می شود و شهروندان برای اولین بار به سطح دسترسی متفاوتی برای ارتباط با کنگره دست می یابند. 1 ماه بعد نیز واتیکان شبکه اختصاصی خود را بر روی این سایت افتتاح نمود.

 

- در آوریل سال 2011 ، یوتیوب شبکه پخش زنده خود را با راه اندازی youtube live افتتاح کرد و به این ترتیب اجازه یافت تا پخش زنده کنسرت ها و حتی مراسم افتتاحیه المپیک را برعهده بگیرد.

 

- در سال 2011 و همراه با موج بیداری اسلامی در کشور های عربی ، یوتیوب میزبان بسیاری از ویدئو هایی بود که جنبش های آزادی بخش آنها را بارگزاری کرده بودند.

 

- برای اولین بار ، مردم سراسر جهان به کمک یوتیوب و شبکه NBC قادر به مشاهده مستقیم مراسم افتتاحیه المپیک و سایر مسابقات آن بر روی موبایل ، تبلت و یا کامپیوتر شخصی خود شدند.

 

- در دسامبر سال 2012 در مدت کمتر از 5 ماه ، ویدئو گانگنام استایل ( gangnam sytle ) متعلق به خواننده گمنام کره ای PSY به 1 میلیارد بازدید رسید و تاثیرات اجتماعی بسیار زیادی را در کشورهای مختلف بوجود آورد، از جمله کارکنان سازمان فضایی ناسا ( NASA )  و یا سیاستمداران مطرح مانند دبیرکل سازمان ملل که در اینباره عکس العمل هایی را از خود نشان داده اند. یوتیوب در همین سال به رکورد 4 میلیارد ساعت نمایش فیلم در ماه رسید.

 

این رشد خیره کننده این وب سایت در مدت کوتاه 8 سال که امروز دیگر همگان کاملا با آن آشنا هستند،  می تواند بسادگی انگیزه بالایی را برای جونان پرتوان کشورمان بوجود آورد که امیدواریم در آینده شاهد موفقیت های چشمگیر هموطنانمان در این عرصه نو باشیم.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  راهنمای خرید سرور مجازی

  خرید سرور مجازی می‌تواند برای افرادی که صاحب یک سایت در حال رشد هستند و همزمان با افزایش کاربران و محتواهای تولیدی با کاهش آپتایم و کندی سایت مواجه می...

  سرور مجازی کالی چیست؟

  سرور مجازی کالی یک VPS می‌باشد که با سیستم عامل کالی لینوکس سازگاری داشته باشد. در واقع کالی یک توزیع از لینوکس و مبتنی بر دبیان است که برای هم برای ا...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2021 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.