ثبت نام کارت ملی هوشمند به شیوه غیر هوشمند و جای خالی استارتاپ ها در اجرای طرح های ملی

ثبت نام کارت ملی هوشمند به شیوه غیر هوشمند و جای خالی استارتاپ ها در اجرای طرح های ملی

این روزها پایه ثابت صحبت ها و بحث های ایرانی ها، ثبت نام کارت ملی است،  فرقی ندارد گفتگو از کجا آغاز می شود، اما حتما یک سر آن به ماجرای تعویض کارت ملی ختم می شود. آنهایی که موفق شده اند و هفت خان را گذرانده اند، از اتفاقات و ماجراهایی که در  طی این مسیر پر مخاطره با آن روبرو شده اند خاطره ها تعریف می کنند و با ذکر راهکارهای هوشمندانه در دریافت راحت تر و سریعتر کارت ملی هوشمند، از ساز و کار های هوشمند! این طرح تعریف می کنند. از صف های طویلی که روبرو شده اند تا مکافات ثبت نام و تشریفات عکاسی با لباس فرم اجباری و انگشت نگاری. همه و همه نشان از درایت و نظم بی بدیلی است که در پشت صحنه مدیریت این طرح عظیم ملی وجود دارد که یحتمل چندین میلیارد تومان هزینه آن شده است. از همان نقطه اول بنظر می رسد سازمان ثبت احوال هیچگونه بانک اطلاعاتی  از این همه اطلاعاتی که در این همه سال جمع کرده است ندارد و قرار است هر بار در هر طرح جدید، همه افراد دوباره اطلاعات خودشان را از اول وارد کنند. اصولا هم هیچ ارتباطی بین سازمان های ایرانی وجود ندارد، یعنی فرقی نمی کند که اگر شما چند هفته پیش برای تهیه گذرنامه اقدام کرده باشید و یا قبلا چندین بار گواهی سوپیشینه دریافت کرده اید و بارها مورد انگشت نگاری قرار گرفته باشید و اساسا وجود کارت ملی که همان سازمان قبلا صادر کرده است چیزی را اثبات نمی کند.

از همه این موارد که بگذریم، چندین بار تغییر ساختار وب سایت مربوطه ، فقدان یک صفحه ساده پرسش و پاسخ و خطاهای بسیار متنوع، حداقل ظاهر ناپخته ای از این طرح را نشان می دهد و پر واضح است که این طرح از یک مشاوره متوسط در حوزه UI/UX نیز برخوردار نبوده است و بر روی وب سایتی که ظاهرا هنوز در مراحل آزمایشی است قرار است اطلاعات چند ده میلیون ایرانی ثبت شود، آن هم با خط و نشان های متعدد مدیران این طرح که مدام در رسانه ها اعلام می کنند، این طرح قابل تمدید نیست و همه بار مسئولیت را متوجه دیگران و مخاطبان می دانند و البته کمتر به فکر ساده سازی جریان هستند. اگر در اجرای یک طرح چند میلیاردی در سطح ملی از چند مشاور خبره کسب و کار استفاده شود، می توان این انتظار را داشت که یک عملیات نرم افزاری و سخت افزاری در سطح ملی با کیفیت بهتری اجرا شود و بدون آزرده خاطر کردن شهروندان، داده ها را یکبار برای همیشه، با نظم مناسبی ذخیره نمائیم. حداقل پیشنهادی که در این خصوص می توان داشت، این است که قبل از اجرای یک عملیات در سطح گسترده بهتر  آن است که مدلی از آن را ابتدا در یک سطح کوچک و در محدوده یک شهر  اجرا نمائیم و بعد از مطالعه ابعاد مسئله ، پروژه را برای اجرا در سطح ملی آماده سازی نمائیم.

تصویر زیر نمایی از سایت ثبت نام کارت ملی هوشمند به آدرس https://ncr.ir را نشان می دهد که برایش فرقی نمی کند بعد از پر کردن چندین فرم چه تاریخی را انتخاب می کنید، همه تاریخ ها تکمیل است حتی هر تاریخی در سال 1397 . در تصویر دوم هم که مشخصا سایت در دسترس نیست. بماند که ساختار سایت ممکن است مخاطب را مجبور کند چندین بار اطلاعات را تکمیل کند تا بلکه به نتیجه اولیه که آنهم یک تعیین وقت ساده است برسد.

استارتاپ ها در اجرای طرح های ملی جایی ندارند!

در اجرای چنین طرح های بزرگی ، از کارت هوشمند سوخت تا کارت هوشمند ملی به تنها نتیجه ای که می رسیم این است که کلمه هوشمند صرفا یک اسم است که عنوان طرح را جذاب تر می کند و قرار نبوده است به عنوان یک صفت ، شیوه مدیریت و اجرای پروژه را توصیف نماید. اصولا با مشاهده همین موارد می توان هوشمندانه پی برد که برخلاف آنچه که در بیانیه ها و خطابه ها و کنفرانس ها عنوان می شود، قرار نیست دولت ما تا سال 1404 دولت کوچکتری بشود، چراکه در شیوه اجرا و  نوع نگرش در اجرای طرح ها با مقیاس ملی هیچ فضایی برای حضور استارتاپ ها تصور نشده است و این دولت است که می خواهد در همه بخش ها از طرح اولیه تا اجرا ، از کارفرما و ناظر تا مجری عهده دار نقش اصلی باشد. بازی نماید. استارتاپ ها نهایتا می توانند بر روی بازارهایی که هنوز ساختار های دولتی بر روی آنها مسلط نشده اند با اما ها و اگر ها حضور یابند و قرار نیست شیوه اجرا توسط کسب و کار های خوش فکر و نوین در دایره رقابت طرح ریزی شود و قرار است تا سالیان سال منابع و سرمایه های ملی از کاغذ و سوخت و منابع انسانی را هدر دهیم تا بلکه روزی با اجباری دیگر روبرو شویم. در حالیکه دیگر همه می دانند به لحاظ مدیریتی و اجرایی،  دولت به جهت وسعت مسئولیت نمی تواند در اجرای یک عملیات اجرایی بهره وری را در بهترین شکل اجرا نماید، متاسفانه تلاش قابل توجهی برای واگذاری عملیات اجرایی به شرکت های نوپا ، جوان و با انگیزه مشاهده نمی شود تا بلکه زمینه برای توسعه بیشتر و رضایت مخاطبین فراهم گردد و البته سرمایه های عمومی با وسواس و در محل صحیح و با نگاه به آینده هزینه شود.

اوپن دیتا یا داده باز ( Open data ) چیست و چرا باید به آن احترام بگذاریم؟

داده باز به معنای آن بخش از اطلاعاتی است که می بایست بصورت آزادانه در دسترس عموم قرار گیرد ، بطوری که عموم افراد ضمن استفاده از این اطلاعات، به شکل دلخواه بتوانند داده ها را منتشر نمایند، بدون وجود موانعی مانند کپی رایت ، حق مولف ، ثبت اختراع و یا هر نوع مکانیسمی که محدودیتی را برای استفاده از آن بوجود می آورد. در واقع هدف همانی است که در نرم افزار متن باز و یا سایر جنبش های آزاد دنبال می شود، اینکه افراد جدید بتوانند با استفاده از اطلاعات برای نیاز های جدید و بعضا اقلیت ها و البته بر مبنای منافع عمومی گام بردارند و استفاده از اطلاعات در انحصار یک گروه از جامعه باقی نماند.

یکی از عمده مشکلاتی که در سازمان های دولتی منجر به تورم بروکراسی می گردد، نبود ساختار ها و بستر مناسب ارتباطی میان سازمان ها می باشد. از تعیین هویت فرد تا تایید مدارک و اطلاعات که جز موارد پیش پا افتاده هستند، تا موارد پیشرفته مانند ارتباط میان شهرداری و سازمان نظام مهندسی و یا ارتباط میان دانشگاه ها ، وزارت علوم و سازمان وظیفه  و یا ارتباط میان سازمان تامین اجتماعی، سازمان ثبت اسناد و مدارک رسمی و یا ده ها و صد ها مورد مشابه دیگر که همه و همه شرایط زندگی در یک شهر بزرگ و و بصورت ویژه شرایط راه اندازی یک کسب و کار را سخت و سخت تر می کنند. سازمان های دولتی بهای هزینه های عدم بهره وری خود را بر دوش شهروندان و کسب و کارها قرار میدهند و عملا ساختار به گونه ای است که کارآفرینانی که باید زمانشان را صرف توسعه اقتصاد نمایند به ناچار زمان خود را صرف پیش پا افتاده ترین امور در ادارات نمایند تا حیات کسب و کارها آنها با خطر روبرو نشود در حالیکه هیچ ارزش افزوده ای در کل فرآیند تعیین شده برای هیچ یک از طرفین وجود نداشته است. به عنوان یک مثال بسیار ساده،  در زمان تمدید کارت بازرگانی، متوجه شدیم که مراحل برای تمدید کارت بازرگانی و نه حتی صدور کارت بازرگانی جدید ، تقریبا تا 50% سخت تر و زمانبر تر از سال گذشته شده است و این در یک کلام به معنای سخت تر شدن کسب و کار در ایران است، آن هم از سوی مجموعه ای که می بایست نماینده کارآفرینان و کسب و کار های خصوصی در مقابل موانع بی شمار دولتی باشد. به روشنی در همین زمان هایی که اتلاف می شود و در همه این کاغذهایی که بیهوده سیاه می شوند و در همه این فرآینده هایی که به سرانجام رسیدنشان هیچ نشانی از بهره وری را در خود ندارند، رد پای گمشده جریان آزاد اطلاعات دیده می شود. یعنی اگر جریان آزاد اطلاعات را می فهمیدیم، زمان کمتری از همه ما تلف می شد، منابع کمتری مصرف می کردیم و صد البته شهروندان از رضایت بسیار بیشتری در مراجعه و مواجه با سازمان های عمومی برخوردار بودند. تامین رضایت شهروندان یک جامعه چقدر اهمیت دارد و یک دولت در طول یک سال چه میزان می بایست برای آن هزینه نماید؟ جواب این سوال مشخص نیست اما این بخش از پاسخ مشخص است که اگر برای آسان سازی رشد افراد کوشا در جامعه و در پی آن کاهش تالمات زندگی شهری تلاش نکنیم هزینه های آن را بعدا در اشکال دیگری پرداخت می کنیم و البته باز از باقیمانده منابع محدودی که در اختیار داریم. مسئله روشن است، اگر برای شادابی یک شهر برنامه نداشته باشیم، باید برای درمان آن هزینه کنیم.

اوپن گاورنمنت یا دولت باز ( Open government ) چیست و چرا باید به آن احترام بگذاریم؟

دولت باز یا اپن گاورنمنت شیوه یا دکترینی است که حق دسترسی به داده ها و روال هایی که در دولت ها تنظیم می شوند را برای عموم شهروندان محفوظ می داند و نظارت بر دولت ها را از طریق شفافیت در اجرا و نظارت مردم بر حکومت ها تامین می نماید. شفافت در ساختار دولت ها برابر است با مسئولیت پذیری دولت ها که بطور مستقیم تعیین کننده کیفیت عملکرد آنهاست ، آنچنانکه یکی از مهمترین ابزار های پیشگیری در هر جامعه توسعه یافته ای، جریان آزاد اطلاعات و شفافیت در جامعه است که در بسیاری از موارد مهمترین مانع برای سواستفاده یک فرد از موقعیتی است که در اختیار دارد و حتی می توان ادعا کرد که شفافیت کارکردی به مراتب کارسازتر از جزای قانونی جرم دارد، چه بسیار مواردی که فرد صرفا با یک محکومیت چند ساله روبرو بوده است اما بار سنگین اجتماعی منجر به خودکشی فرد شده است. البته تمام مطلب در پیشگیری از وقوع جرم نیست، بلکه در توسعه بازارها و  توانمندی ها و قابلیت های جدیدی است به کمک دولت باز می تواند امکان یابد تا ظرفیت های جدید برای رشد و توسعه همه جانبه یک جامعه فراهم گردد آنچنان که استارتاپ های جدید با ایده های جدید و برای صرفه جویی در زمان شهروندان و منابع عمومی موجودیت می یابند و طبیعتا هر یک از این عوامل در ارتقا سطح رضایت شهروندان جامعه نقشی اساسی ایفا خواهند نمود.

مهمترین فواید جریان آزاد اطلاعات و دولت باز چیست؟

 • جلوگیری از اتلاف زمان شهروندان
 • اختصاص صحیح سرمایه های عمومی
 • کاهش اتلاف منابع طبیعی
 • افزایش بهره وری
 • ایجاد بازارهای جدید
 • مشارکت و پشتیبانی از بخش خصوصی
 • پیشگیری از وقوع جرم
 • برابری فرصت ها
 • حرکت به سمت تامین عدالت اجتماعی
 • افزایش سطح رضایت عمومی
 • سهولت در راه اندازی تجارت و افزایش رتبه کشور در لیست کشورها بر اساس سادگی تجارت
 • افزایش اعتماد سرمایه گذاران داخلی و خارجی
 • اثر مثبت در پایداری شاخصه های اقتصادی و جلوگیری از اقتصاد ناپایدار
 • جلوگیری از انحصار اقتصادی و حذف رانت
 • کاهش فساد اقتصادی
 • حفظ حقوق شهروندان
 • تعامل سازنده میان دستگاه های عمومی

به عنوان یک مثال اگر داده های ترافیکی شهر تهران برای عموم شهروندان این شهر قابل دسترس باشد، احتمالا استارتاپ های بسیاری می توانند در حوزه های تحلیل ترافیک و یا حتی  تحلیل بازارهای مرتبط با آن فعالیت کنند. از شرکت های تاکسی اینترنتی تا اپلیکیشن سوخت رسانی از تحلیل چنین داده هایی استفاده کنند و قطعا بازارها ، ایده ها و زمینه های جدیدی پیش روی کارآفرینان و افراد خلاق گشایش می یابد.

چند مثال موفق از دولت باز در جهان :

 • در این سایت، جمعیت لحظه ای ایالات متحده نمایش داده می شود، اینکه در هر هشت ثانیه یک تولد و در هر یازده ثانیه یک مرگ و در هر بیست و نه ثانیه یک مهاجرت بین المللی ثبت می شود و هزاران اطلاعات دیگر که هر محققی می تواند آزادانه از آن استفاده نماید:

https://www.census.gov/programs-surveys/popest.html

 • وب سایت data.gov علاوه بر اینکه از نرم افزار های آزاد مانند وردپرس ساخته شده است، زیرساخت رایگان و باز را برای هر ارگانی که می خواهد در این زمینه فعالیت داشته باشد فراهم نموده است، شهرها و ارگان ها از ایالات مختلفی از ایالات متحده در این وب سایت مشارکت داشته اند، از دپارتمان پلیس شیکاگو تا سازمانی که بر روی سطح دانش دانش آموزان امریکایی از سال 1971 مطالعه می کند و نتیجه تحقیقات خود را بصورت رایگان در لینک زیر قرار داده است، در این لینک شما می توانید وضعیت و سطح دانش و اطلاعات دانش آموزان پایه های 4 ، 8 ، 12 را در ریاضیات و خواندن و نوشتن مورد بررسی قرار دهید.

https://catalog.data.gov/dataset/2011-national-assessment-of-educational-progress

 • وزارت بازرگانی ایالات متحده ، انواع مشخصه ها و مقادیر اقتصادی این کشور را اعم از حجم مبادلات و سفارشات، حجم هزینه های در بخش ساختمان و ده ها مشخصه دیگر را برای استفاده عموم آزادانه از طریق لینک زیر منتشر می کند:

https://www.census.gov/economic-indicators/index.php

 • در کشور نروژ همانطور از متن خبر گاردین قابل مشاهده است،  درآمد سالیانه هر فرد و مالیاتی که پرداخت نموده است، قابل مشاهده است و روزنامه های نروژی درآمد سیاستمداران و سلبریتی ها و سران فرهنگی را در روزنامه های خود منتشر می کنند:

https://www.theguardian.com/money/blog/2016/apr/11/when-it-comes-to-tax-transparency-norway-leads-the-field

آیا در طرح تغییر کارت ملی نکات مثبتی وجود دارد؟

نفس این کار احتمالا قدم مثبتی در سر و سامان دادن به وضعیت آماری و تایید هویت شهروندان ایرانی است به شرط آنکه ، سایر دستگاه ها و حتی شرکت های خصوصی و استارتاپ ها نیز بتوانند از داده های جمع آوری شده بصورت طبقه بندی شده استفاده کنند و خدمات نوینی را بر مبنای آن برای استفاده عموم طرح بکنند. برای مثال ممکن است یک استارتاپ با مطالعه بر روی این اطلاعات و البته نه اطلاعات شخصی و حساس ، بتواند در مطالعات ورود به بازار به سایر شرکت ها سرویس ها و خدماتی را ارائه نماید، به عنوان نمونه یک شرکت تولید کننده لوازم تحریر دانش آموزان با دانستن اینکه کدام شهرها بیشترین جمعیت مخاطب بازار را دارند و در طول 5 و 10 سال آینده چه تغییراتی در  جمعیت دانش آموزان آن اتفاق می افتد احتمالا می تواند برنامه ریزی بهتری برای حضور در بازار داشته باشد.

از دیگر نکات مثبت که در خصوص وب سایت این سامانه می توان اشاره کرد این است که وب سایت مذکور از گواهینامه SSL استفاده کرده است که رعایت آن از سوی یک وب سایت دولتی  امیدوار کننده است. هر چند که یک ارگان بزرگ دولتی می بایست از یک گواهینامه EV استفاده نماید تا عموم مردم متوجه شوند سایتی که مشاهده می کنند همان سایت اصلی است که می توانند به آن اعتماد کنند و احیانا اطلاعات خود را در یک سایت غیرواقعی وارد نمی کنند. متاسفانه معمولا در وب سایت های دولتی ، آخرین چیزی که دارای اهمیت است، امنیت تبادل اطلاعات و رعایت چارچوب ها جهت حفظ و نگهداری از اطلاعات شخصی مخاطبان است که رعایت این مهم هرچند بصورت سطح اولیه جای امیدواری دارد.

وجود پرداخت آنلاین و عدم نیاز به پرداخت فیش بانکی در بانک ملی هم قطعا یه گام رو به جلو محسوب می شود

نیاز به توضیح نیست که روش فعلی تائید هویت با ارسال عکس کارت ملی بسیار ابتدایی است و امکان سواستفاده از مدارک هویتی دیگران،  برای متخلفین بسیار ساده است و البته دولت باید با نگاه باز امکان حضور  استارتاپ ها در این بخش را فراهم نمایند تا با حفظ حریم شخصی کاربران امکان احراز هویت افراد در انواع سامانه های آنلاین فراهم شود، یعنی بدون آنکه افراد تصویر کارت ملی را هر بار برای یک سامانه جدید ارسال کنند از طریق یک سامانه واسط احراز هویت این عملیات صورت پذیرد که البته عملیات اجرایی آن سامانه خود نیز باید با شفافیت و نظارت عمومی همراه باشد و با تاکید مجدد باید گفت که دولت باید از حضور در این امر پرهیز نماید، کافی است اجرا را به استارتاپ های جوان و جویای نام بسپارند و صرفا بر اجرای صحیح امور و حفظ رقابت سالم ، نظارت صحیح و نه مداخله جویانه داشته باشیم تا شاهد دگرگونی و پیشرفت شگفت انگیز امور باشیم.

چرا به این موضوع پرداخته ایم؟

این مسئله یکی از هزاران مسئله ای است که هر روز می بینیم و اشکالات فراوان در کیفیت اجرای آن کاملا نمایان است، اشکالاتی که مستقیما بر روی زندگی شهروندان و البته فضای توسعه کسب و کارها سایه می افکنند. می توان از کنار این مسائل به سادگی عبور کرد، می توان ناراحت شد ، به سخره گرفت و یا کلمه ای به تندی بگوییم  و تاسف بخوریم که چرا ردپای درایت در کارها کم رنگ است؛ و اما می شود به راهکار ها و حل مسئله فکر کرد، لااقل به اندازه تحلیلی از وضعیت موجود و اشاره به راه های ممکن. حقیقت آن است که هر اندازه دولتمردان و تصمیم سازان آینده کشور به مدیریت بدون کاغذ ( paperless management )، بهره وری ، احترام به زمان مخاطبین و شهروندان و سادگی فعالیت کسب و کارها و در یک کلام مفهوم داده باز و در سطح عالی مفهوم دولت باز ( Open government ) اعتقاد داشته باشند و در خصوص آن بیاموزند، در آینده با سختی های کمتری روبرو خواهیم بود. فناوری اطلاعات و روش های نوین مدیریتی و فضای باز رقابتی می توانند معجزه ای را رقم بزنند که میلیاردها ریال سرمایه های دولتی نتوانسته اند  و این یعنی زندگی شاداب تر و شهروندانی که رضایت بیشتری از زندگی شهری خود خواهند داشت.

اگر به ده سال قبل بازگردیم و وضعیت احترام به مشتری را با امروز مقایسه کنیم، در میابیم که استارتاپ ها فصل جدیدی را در رعایت حقوق مشتریان و احترام به آنها باز نموده اند و این تفاوت بیشتر به یک معجزه شبیه است، معجزه ای که با هیچ قدرت با منشا دولتی میسر نبود. امید ما به شما استارتاپ هاست.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  معرفی صرافی بیت استمپ

  صرافی بیت استمپ یکی از صرافی‌های معروف در حوزه ارز های دیجیتال می‌باشد که در این مقاله قصد داریم به معرفی آن بپردازیم. این صرافی‌های رمزنگاری، پلتفرم‌...

  معرفی صرافی کوین بیس

  افرادی که در زمینه خرید و فروش رمز ارز‌ها فعالیت دارند، کمتر کسی وجود دارد که نام صرافی کوین بیس را نشنیده باشد. این صرافی یکی از محبوب‌ترین و برترین ...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2021 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.